soloZapraszamy 8 czerwca do Domu Literatury na wernisaż otwierający wystawę grafik Krzysztofa Nowaka pt. SOLO. Spotkanie z grafikiem poprowadzi Adrianna Michalska Wystawę będzie można oglądać w galerii Domu Literatury od 8 czerwca do 13 lipca 2018 roku.

Krzysztof Nowak (Chkn) – grafik i ilustrator z Rudy Śląskiej. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Jest autorem wielu logotypów, natomiast jego specjalnością i źródłem satysfakcji jest ilustracja wektorowa *. [patrz pod tekstem]

Krzysztof Nowak nawiązuje do tradycji tzw. Polskiej Szkoły Plakatu, dla której typowe były takie zabiegi jak: sugestia, skróty pojęciowe, skojarzenia i metaforyka, aluzje i podteksty, a cechą rozpoznawczą pozostawała demonstracja indywidualności i osobowości autora oraz specyficzny przekaz intelektualny. „Wszystko polegało na umiejętności zagrania cudzego tematu po swojemu” – tak ujmował program Polskiej Szkoły Plakatu Jan Lenica. Kontynuacja tych tradycji w twórczości Nowaka widoczna jest szczególnie w plakatach filmowych, tworzonych jako część pracy dyplomowej, które w spójną całość spina hasło „maszyna”.

Z uwagi na walory graficzne wyróżniają się plakaty do filmów: Bullitt, Pojedynek na szosie, Mad Max oraz Szybki jak błyskawica, a także do animacji Heavy Metal. Warto także zwrócić uwagę na postery do filmów: The Blues Brothers, Easy Rider oraz Terminator.

Krzysztof Nowak należy także do niezależnej grupy grafików Goverdose, w której projektanci tworzą dla własnej satysfakcji i dobrej zabawy różne graficzne pomysły. Prowadzi również kameralne studio graficzne Miszmaszyna.

*- wyjaśnienie: grafika wektorowa, którą zajmuje się autor, to jeden z dwóch podstawowych rodzajów grafiki komputerowej, który opisuje obraz za pomocą figur geometrycznych (w przypadku grafiki dwuwymiarowej) lub brył geometrycznych (w przypadku grafiki trójwymiarowej), umiejscowionych w matematycznie zdefiniowanym układzie współrzędnych, dwu- lub trójwymiarowym. W odróżnieniu od grafiki rastrowej, w której nie można zmienić kształtu namalowanego obiektu przez jego modelowanie, obraz tworzony przy pomocy grafiki wektorowej można dowolnie skalować bez utraty jego jakości.

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_2391
5. Festiwal Sztuka i Dokumentacja – konkursy
Barbara Olejarczyk – Pejzaż słowny w Galerii Bałuckiej
Fotofestiwal: nabór na warsztaty dla kuratorów i fotografów

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*