W ciągu następnych 3 lat Muzeum Sztuki opracuje cyfrowo ponad 1000 kolejnych dzieł z kolekcji i udostępni je publiczności na portalu zasoby.msl.org.pl, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pierwsze efekty tego digitalizacyjnego procesu można już śledzić na dedykowanej mu stronie, będą one też sukcesywnie publikowane na mediach społecznościowych instytucji.

Dla instytucji projekt ten jest kontynuacją digitalizacyjnych i upowszechniających działań prowadzonych w poprzednich latach, przede wszystkim w ramach 5 edycji programu KULTURA+, realizowanych od 2011 do 2015, a także projektu pn. „Nowoczesny dostęp do zasobów Muzeum Sztuki” zrealizowanego w 2017, którego efektem jest m.in. powstanie portalu „Zasoby”, gdzie publikowane są kolejne cyfrowe opracowania dzieł z kolekcji a także inne materiały muzealne towarzyszące wystawom, działalności naukowej, edukacyjnej i promocyjnej.

W ramach obecnego projektu planowanych jest zdigitalizowanie 1228 dzieł, z czego online udostępnionych zostanie 1150. Będą to zarówno dzieła sztuki dawnej (60 obiektów) oraz sztuki nowoczesnej (990 obiektów), filmy znajdujące się w kolekcji (78 obiektów), jak i materiały biblioteczne (100 obiektów). Udostępnionych zostanie także 5000 dokumentów zawierających metadane o dziełach. Oprócz tego powstanie łącznie 300 filmów w Polskim Języku Migowym opisujących zdigitalizowane muzealia pod kątem ich czytelności dla osób niesłyszących, a także tyle samo opisów w uproszczonym języku polskim oraz piktogramów opisujących zdigitalizowane muzealia w sposób ułatwiający ich percepcję osobom z zaburzeniami kognitywnymi. Wychodząc naprzeciw potrzeb osób niedowidzących i niewidzących, muzeum stworzy 300 audiodeskrypcji dzieł. Ponadto, w każdym roku realizacji projektu zorganizowane będzie spotkanie edukacyjno-konsultacyjne dla wszystkich osób zainteresowanych korzystaniem z tych treści.   

Kolejne dzieła opracowane w ramach dedykowanych podstron:

https://zasoby.msl.org.pl/arts/view/9781

https://zasoby.msl.org.pl/arts/view/9782

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Znamy hasło Łódź Design Festival 2021
ap37-plakat
XXXVII Aukcja Promocyjna
Projekt_tkaniny_drukowanej_autorstwa_Wladyslawa_Strzemin
Rok Awangardy w Centralnym Muzeum Włókiennictwa

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*