Nowa formuła jednej z najważniejszych wystaw poświęconych sztuce włókna – 16. edycja Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi już w 2019 roku.

W październiku 2019 roku, w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi rozpocznie się 16. edycja Międzynarodowego Triennale Tkaniny, najważniejszego wydarzenia dla sztuki tkaniny, które swoimi początkami sięga słynnego Biennale w Lozannie. Jak mówi Marta Kowalewska, członkini rady programowej konkursu: „15 poprzednich edycji daje doskonały punkt odniesienia, materiał do podsumowania i zastanowienia się w jaki sposób kolejną edycję możemy wzbogacić, nie tracąc prestiżu wydarzenia”. Jak podkreśla, w dzisiejszych czasach tkanina na powrót staje się medium wykorzystywanym przez twórców. Łódzkie Triennale jest skierowane do artystów, którzy tkaninę traktują jako jedną z podstawowych form wypowiedzi artystycznej.

W tym roku Rada Programowa łódzkiego Triennale, w skład której weszli: Ewa Latkowska-Żychska, Dariusz Leśnikowski, Aurelia Mandziuk-Zajączkowska, Grzegorz Musiał, Michał Piernikowski, Wojciech Sadley, Hanna Wróblewska, Marta Kowalewska-Piwowarczyk, Aneta Dalbiak, Magda Komarzeniec oraz Krzysztof Piątkowski jako członek honorowy; postanowiła zmienić dotychczasową formułę konkursu. Do tej pory o udziale artystów z poszczególnych państw decydowali konsultanci. „Po dyskusjach z Radą Programową zdecydowaliśmy się otworzyć formułę Triennale, czyli przyjmować bezpośrednio zgłoszenia artystów do Muzeum”, mówi Aneta Dalbiak – Dyrektor CMWŁ. Taka zmiana nie tylko ułatwi proces samego przyjmowania prac konkursowych, ale także ułatwi udział w wydarzeniu młodych twórców, którzy inaczej postrzegają tkaninę dostosowując ją do aktualnej rzeczywistości. Nabór prac rozpocznie się 1 lipca i potrwa do 30 listopada 2018 r. Przez ten czas na stronie internetowej Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi dostępny będzie formularz zgłoszeniowy.

Międzynarodowe Triennale Tkaniny w Łodzi to obecnie największa i najstarsza z wystaw promujących sztukę włókna na świecie, jest także najbardziej prestiżową z nich. Udział w łódzkim Triennale stał się oznaką prestiżu i uznania w środowisku artystycznym. Od momentu ustanowienia konkursu – przez 15 edycji Triennale – uczestniczyło w nim 1595 artystów z 71 państw.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
plakat_oczaruj_muzeum
O! Czaruj….Muzeum
Maciej_Polak_projekt_pt._HAWAII_FLOW
Red Bull Curates: Canvas Cooler (foto)
05042013_175
Dobro i Piękno w Galerii Manhattan (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*