W piątek, 22 listopada, po raz 17 przyznano Nagrodę im. Katarzyny Kobro. Założeniem nagrody wręczanej przez artystów jest wyróżnienie i uhonorowanie postaw twórców progresywnych i poszukujących. Laureatką za 2018 rok została Cecylia Malik.

Jury w składzie: Daniel Rycharski (przewodniczący), Paweł Bownik, Elżbieta Jabłońska, Joanna Rajkowska, doceniło laureatkę: „Za działania, które przekraczają ramy galerii i muzeów, skutecznie docierając do społeczności zaangażowanych w troskę o swoją najbliższą okolicę. Za tworzenie, odbudowywanie i pielęgnowanie relacji z Ziemią i jej ekosystemami. Za śmiałe wychodzenie poza obszar sztuki w stronę aktywizmu oddanego potrzebom wszystkich istot żywych. Za działania jednoczące ludzi wokół wspólnego celu i używanie praktyk artystycznych do upubliczniania problemów ekologicznych.”

Cecylia Malik (ur. 1975) – artystka wizualna, performerka, malarka i aktywistka. Studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w pracowni Leszka Misiaka) oraz na podyplomowych studiach kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współtwórczyni „Farmy sztuki” – instytucji artystycznej, będącej wspólną platformą działania artystów i kuratorów. Autorka/inicjatorka głośnych performatywnych projektów, m.in.: „365 drzew”, „Warkocze Białki”, „Matka Polka na wyrębie”, „Siostry Rzeki”.

Pomysłodawcą idei dorocznego wyróżnienia jest prof. Józef Robakowski. Początkowo nagroda była przyznawana prywatnie w Galerii Wschodniej. Od 2011 roku organizatorem wydarzenia jest Muzeum Sztuki w Łodzi, a jego kuratorką Maria Morzuch.

W poprzednich latach Nagrodę im. Katarzyny Kobro otrzymali:
2001 – Zbigniew Dłubak
2002 – Jürgen Blum-Kwiatkowski
2003 – Andrzej Dłużniewski
2004 – Krzysztof M. Bednarski
2005 – Teresa Murak
2006 – Krzysztof Wodiczko
2007 – Jerzy Lewczyński
2008 – Zbigniew Rybczyński
2009 – Andrzej Lachowicz
2011 – Zygmunt Rytka
2012 – Natalia LL
2013 – Cezary Bodzianowski
2014 – Robert Rumas
2015 – Jadwiga Sawicka
2016 – Karolina Wiktor
2017 – Piotr Bosacki

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Wojciech Jakubowski w Galerii Willa
100_lat_awangardy
Wszystko o Roku Awangardy
opalka
Roman Opałka 1 – ∞ w Muzeum Sztuki

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*