Rytka_Zygmunt_Ciaglosc_nieskonczonosci_1984_2003_dzieki_

Jury Nagrody im. Katarzyny Kobro w roku 2011 w składzie: Katarzyna Kozyra, Robert Rumas, Zbigniew Warpechowski, Tomasz Ciecierski,  Bartłomiej Kraciak przyznało to wyróżnienie Zygmuntowi Rytce.

Zygmunt Rytka (ur. w 1947 w Warszawie) – artysta intermedialny, związany z  neoawangardą. Zajmuje się głównie fotografią, ale także sztuką wideo i instalacją.  Debiutował w 1974 roku w warszawskiej Galerii Remont ekspozycją Przedziały czasowe, włączając się w nurt sztuki konceptualnej. Członek ZPAF od 1979, od początku lat 80. związany jest z Małą Galerią ZPAF w Warszawie. W latach 80. był współpracował z łódzkim środowiskiem niezależnym, uczestnicząc w działaniach początkowo Kultury Zrzuty. Związany był rownież Galerią Wschodnią, a także z galerią “FF” w Łodzi.

Jego najsłynniejsze cykle to Obiekty dynamiczne, Obrazy uzupełniające, Ciągłość nieskończoności, w których artysta fotografuje kamienie wyjęte z górskiej rzeki Białki. Kamienie te symbolizują nieskończoność i wieczność natury. W niektórych instalacjach Rytka wprawia kamienie w ruch przez co tracą one swoją statyczność.  14 grudnia 2009 Zygmunt Rytka został odznaczony srebrnym medalem Gloria Artis. Jego prace znajdują się między innymi w zbiorach: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

Nagrodę im. Katarzyny Kobro przyznano po raz dziesiąty. Pomysłodawcą jej jest Józef Robakowski z początkowym udziałem zmarłej Niki Strzemińskiej, córki Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego. Ideą nagrody – jedynej w Polsce przyznawanej artystom przez artystów – jest uhonorowanie postawy progresywnej i poszukującej artysty otwartego na wymianę myśli, bezinteresownego inicjatora zdarzeń kulturowych.

Laureaci z ubiegłych lat:
2001 – Zbigniew Dłubak
2002 – Jürgen Blum – Kwiatkowski
2003 – Andrzej Dłużniewski
2004 – Krzysztof M. Bednarski
2005 – Teresa Murak
2006 – Krzysztof Wodiczko
2007 – Jerzy Lewczyński
2008 – Zbigniew Rybczyński
2009 – Andrzej Lachowicz

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
hubert_winczyk
Byle do wiosny w 6. dzielnicy (wideo)
191-080-utkin2
191 Aukcja Promocyjna
Księży Młyn – performance spotkań: Performujące archiwum

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*