Bazując na wypowiedziach mieszkańców Teofilowa i własnych przemyśleniach, artystka stworzyła mural, który skupia się na potrzebie dbałości o środowisko, postępujących zmianach klimatycznych, pozytywnym spojrzeniu w przyszłość jak również możliwościach wyboru dotyczących tej przyszłości. Nieprzypadkowo inaugurację zaplanowaliśmy na dzień Generalnego Strajku Klimatycznego dla Ziemi, ponieważ mural odnosi się właśnie do współczesnej kondycji naszej planety, a także jej niepewnego jutra.

Dzieci zaproszone na inaugurację miały okazję odcisnąć swoje dłonie na muralu i tym samym stać się jego częścią. Dla nas ich głos, szczególnie w kwestii przyszłości naszej planty jest bardzo ważny.  W projekcie nie zabrakło również elementów nawiązujących do łódzkiej tradycji włókienniczej! Mural jest częścią projektu Teofilów Mon Amour 2019.

Projekt inicjuje proces wielopłaszczyznowej odnowy robotniczego osiedla, niegdyś dumy PRL, dziś zaniedbanego blokowiska. Murale na Teofilowie nadadzą nową jakość i indywidualny rys bezosobowemu osiedlu symbolicznie oddając je na nowo mieszkańcom.

Magda Ćwik to artystka multidyscyplinarna. Zdobyła dyplom z Malarstwa Abstrakcyjnego na Akademii Sztuk Pięknych w Rzeszowie, po ukończeniu studiów zamieszkała w Irlandii, gdzie rozpoczęła pracę jako projektant graficzny, jednocześnie eksperymentując z różnymi formami sztuki cyfrowej. Dzięki wrodzonej fascynacji malarstwem, zwróciła się jednak ku tworzeniu murali, swoje pierwsze prace namalowała w Dublinie i Barcelonie, od tego czasu najwięcej uwagi poświęca twórczości w przestrzeni publicznej.

Styl Magdy Ćwik to połączenie abstrakcyjnych kształtów wymieszanych z elementami ludzkiego fizys i wyrazistymi kolorami, które ożywiają prace artystki i nadają im własny, osobisty charakter. Skomplikowane figury zestawione z fragmentami twarzy są odzwierciedleniem nastrojów, uczuć i pragnień, odbiorcy mogą odnaleźć w nich wiele ukrytych znaczeń i odniesień do różnych artystycznych nurtów. Artystka wciąż rozwija swój warsztat i stara się przekraczać granice kreatywności.

Artystyczna działalność Magdy Ćwik była między innymi promowana przez jeden z najpopularniejszych streetartowych portali – I Support Street Art, jej mural pojawił się na liście 100 najlepszych prac roku 2018, pojawił się tam również wywiad z artystką. Mimo, iż większość jej prac powstało w Barcelonie, malowała też w kilku miastach Irlandii, w Portugalii oraz Francji, ze swoimi wystawami odwiedziła Londyn, czy Dublin; nadszedł i czas na jej mural w Łodzi.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
manhlogo
Tworzy się Łódź
DSC_9536
Obecność. Andrzej Rajch (1948-2009). Lidia Choczaj
002912_4
Wystawa prac Magdy Marcinkowskiej i Roberta Jankowskiego w Galerii Willa

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*