make-me-fb-960x355px_04_previewDo 2 marca można zgłaszać projekty do make me! – międzynarodowego konkursu dla najbardziej obiecujących projektantów młodego pokolenia, organizowanego przez Łódź Design Festival. Wystawę finalistów konkursu zobaczyć będzie można podczas 12. edycji Festiwalu, który w tym roku odbędzie się w zmienionym, wiosennym terminie – od 19 do 27 maja. Zwycięzca otrzyma nagrodę główną – Paradyż Award o wartości 50 tys. zł, ufundowaną przez Mecenasa Festiwalu – Ceramikę Paradyż.

Make me! to międzynarodowy konkurs dla młodych projektantów i studentów kierunków wzorniczych (20-35 lat). Nagradzane są w nim projekty innowacyjne, eksperymentujące z materiałem, poszukujące nowych interpretacji dotychczasowych funkcji. Konkurs, dzięki otwartej dla publiczności prezentacji projektów na wystawie, kontaktom z ekspertami i biznesem oraz promocji finalistów, może być trampoliną do dalszego rozwoju zawodowego. Oprócz nagrody głównej, Paradyż Award, w konkursie przewidziane są także dwie nagrody specjalne – pierwsza przyznawana przez Łódź Design Festival o wartości 10 tys. zł i druga, o wartości 5 tys. zł, ufundowana przez firmę Interprint. Prace w konkursie make me! oceniane są dwuetapowo przez specjalnie dobrane jury. W tegorocznej edycji jury w składzie: Agnieszka Jacobson-Cielecka, prof. Czesława Frejlich, Daniel Zieliński, Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski (Malafor), Paweł Grobelny i Michał Piernikowski, na podstawie przesłanych formularzy, wybierze około 20 najlepszych projektów, które prezentowane będą podczas Festiwalu na wystawie pokonkursowej (poznamy je 19 marca). Uroczysty finał konkursu i wręczenie nagród odbędą się 19 maja podczas gali otwarcia Festiwalu. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie http://makeme.lodzdesign.com/pl/formularz-zgloszeniowy/, tam też znaleźć można szczegółowe informacje na temat konkursu.

W ubiegłorocznej edycji konkursu make me! wzięło udział 178 projektantów z całego świata. Oprócz Polski, aplikacje wpłynęły z takich krajów jak: Holandia, USA, Hongkong, Norwegia, Niemcy, Islandia, Meksyk, Irlandia, Litwa, Włochy, Izrael, Chiny, Rosja, Korea Południowa, Wielka Brytania, Hiszpania, Finlandia, Ukraina i Węgry. W finale zaprezentowanych zostało 19 różnorodnych projektów – od biżuterii rehabilitacyjnej, ceramiki, ekologicznych naczyń stworzonych z odpadów warzyw i roślin oraz butów parametrycznych po urządzenie wypornościowe do uprawiania sportów wodnych. Zwycięzcą konkursu make me! 2017 został Benno Brucksch za koncept „Ziemia Wosk Ołówek. Kredki z gleby”.

– Na uniwersytecie łatwo jest rozwijać i realizować jakąś ideę, ale czasami wartość pomysłu możne być dostrzeżona dopiero wtedy, gdy wyjdziesz z nim do publiczności. Udział w konkursie make me! był dla mnie pierwszą prezentacją poza opiekuńczymi murami naszej uczelni. To była ogromna przyjemność zobaczyć swój projekt na tak dobrze przygotowanej wystawie, pomiędzy wieloma świetnymi konceptami. Konkurs umożliwił mi wymianę doświadczeń z projektantami bardzo różnych dyscyplin. Ogromne zainteresowanie i nagroda główna w konkursie zachęciły mnie do kontynuowania prac nad tym projektem. Dzięki zainteresowaniu mediów i licznym publikacjom otrzymałem zaproszenia na kolejne wystawy w Kolonii i Eindhoven. Poza tymi wszystkimi wspaniałymi wrażeniami, rozmowami i rodzącymi się nowymi szansami pojawiła się też kredka z łódzkiej ziemi do mojej kolekcji jako wspomnienie tego świetnego Festiwalu – mówi Benno Brucksch, zdobywca Paradyż Award w konkursie make me! 2017.

– Przez 10 lat konkurs make me! dojrzał i nabrał znaczenia. Ze studenckiego wydarzenia prezentującego starannie selekcjonowane osobliwości, z potencjałem na produkt, zmienił się w konkurs dla młodych profesjonalistów. Stało się niemal regułą, ze nagroda make me! jest pierwszą z serii wielu, które otrzymują laureaci, jak stało sie w wypadku Jana Lutyka, Jana Pfeifera czy zeszłorocznego laureata Benno Brucksch. Także prace finałowe radzą sobie świetnie w ważnych konkursach, by wymienić choćby rehabilitacyjną biżuterię Ewy Dulcet i Martyny Świerczyńskiej. Finaliści i zwycięzcy  MAKE ME! 10/5/3 lata później są uznanymi i aktywnymi projektantami, Bartosz Mucha, Beza projekt, Nikodem Szpunar, Alicja Patanowska, Marlene Huissoud. Mecenas konkursu, najwyraźniej podziala tę opinię, skoro zdecydował sie podnieść nagrodę z 20 000 do 50 000 pln. To znakomita kwota, pozwalająca stanąć na nogi młodemu twórcy, wdrożyć projekt lub rozkręcić studio. Naprawdę warto spróbować sił w takim konkursie, który daje realną szansę na start w dorosłe projektowe życie – mówi Agnieszka Jacobson-Cielecka, wieloletnia dyrektor artystyczna Łódź Design Festival, obecnie członkini jury konkursów make me! oraz must have.

Hasłem przewodnim tegorocznej, 12. edycji Łódź Design Festival są REFLEKSJE. Wydarzenie zwraca się ku festiwalowym korzeniom, mając na celu edukację, krytyczną dyskusję i inspirację. W centrum zainteresowania stanie tym razem relacja człowiek – technologia

– Hasło tegorocznej edycji, czyli „Refleksje”, przywołuje wspomnienie wspólnej, 12-letniej już historii. W tym czasie zmienił się Festiwal, zmieniła się też Ceramika Paradyż, ale niezmienne pozostało nasze przekonanie o wartości i zasadności wsparcia młodych projektantów, którzy wyróżniają się talentem i pomysłowością. Rola Mecenasa Łódź Design Festival zobowiązuje, dlatego też w tym roku dodatkowo zdecydowaliśmy się znacznie podwyższyć kwotę nagrody w konkursie make me! do 50 000 zł – mówi Tomasz Popielawski, rzecznik prasowy Ceramiki Paradyż.

Łódź Design Festival jest skierowany do projektantów, architektów, studentów, mieszkańców Łodzi, a także wszystkich osób zainteresowanych wzornictwem. Jest najbardziej opiniotwórczym wydarzeniem poświęconym wzornictwu w Europie Środkowo-Wschodniej. Według najnowszych badań (badanie „Diagnoza stanu designu” przeprowadzone na zlecenie PARP w 2015 r. i raport „Zaprojektowane w Polsce. Analiza potencjału ekonomicznego polskiego rynku wzornictwa” zrealizowany przez Biuro Badań Społecznych Question Mark w 2017 r.), to najbardziej prestiżowe i najczęściej odwiedzane wydarzenie związane ze wzornictwem w Polsce. Festiwal powstał w 2007 roku jako przegląd osiągnięć polskiego wzornictwa. Prezentuje design w różnych jego odmianach – od wzornictwa przemysłowego, poprzez rzemiosło, projektowanie graficzne i architekturę aż po projektowaniu usług.

Dziś, oprócz prezentacji najlepszych projektów, skupia się na stawianiu pytań, interpretacji zjawisk i krytycznej dyskusji. W programie najmocniejszymi punktami są zawsze wystawy tematyczne, spotkania z ekspertami w dziedzinie designu i architektury, wykłady oraz warsztaty dla dorosłych i dzieci. Wydarzenie odwiedziło do tej pory ponad 400 000 osób z całego świata. Festiwal realizowany jest dzięki wieloletniemu wsparciu Urzędu Miasta Łodzi oraz Mecenasa Festiwalu – Ceramiki Paradyż (http://www.lodzdesign.com).

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
must have 2019 – nabór
50 Aukcja Promocyjna
54 Aukcja Dzieł Sztuki

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*