moskwaMijają dwa lata od retrospektywnej wystawy Magdaleny Moskwy w Muzeum Sztuki w Łodzi. Dla Szklarni to zaszczyt – będziemy mogli pokazać nowe prace artystki, której twórczość zaliczana jest do najbardziej oryginalnych w polskiej sztuce.

Moskwę zawsze interesował pogłębiony psychologicznie portret, w którym ciało stanowi formę relikwiarza – “puszki dla ducha”. Na przestrzeni lat jej sztuka zbliżała się od ogólnego wizerunku do najdrobniejszych fragmentów ciała, skóry, a nawet wnętrza ciała. Reliefowe opracowanie powierzchni zaprawy kredowej na desce, która w malarstwie Moskwy zastępuje płócienne podobrazie, umożliwiło autorce oddawanie iluzji pulsowania, miękkości, ciepła ciała, penetrację w głąb obrazu, instalowanie małych obiektów – włosów, błon, iluzji powłok i organów. “(…) przez ten gest autorka realnie i symbolicznie dokonuje utożsamienia obrazu z ciałem. Maluje już nie obrazy ciała, ale ciało obrazu… Sam obraz staje się materią »cielesną«” (Wicherkiewicz, L. (2012), Moc wizerunku, EXIT Nr 3 (91).

Nowsze prace Magdaleny Moskwy odchodzą całkowicie od tradycyjnie rozumianego obrazu, stają się obiektami, rzeźbami, coraz bardziej abstrakcyjnymi przedstawieniami. Taka decyzja, w odczuciu autorki, umożliwia wygenerować czystszy i bardziej uniwersalny ładunek ekspresji i energii.

“Malarstwo Moskwy często kojarzone jest z turpizmem, lecz artystka twierdzi, że zajmuje ją piękno, którego najgorliwiej szuka tam, gdzie wydaje się najpewniej nieobecne. Próbuje je dostrzec i dzielić się nim z innymi poprzez swoje obrazy. Interesuje ją zawsze piękno mniej oczywiste, trudne”- pisze Maria Morzuch w “Stopklatka żywiołu wyobraźni” (2015).

Magda Moskwa zajmuje się również fotografią, haftem, tworzy obiekty–ubrania o nieużytkowym charakterze. Jest finalistką Gwarancji Kultury w kategorii Sztuki wizualne (2015). Jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych krajowych i zagranicznych. Ubrania–obiekty jako kostiumy teatralne można było oglądać m.in. w 2008 r. w przedstawieniu „Makbet” w reż. Mariusza Grzegorzka w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi.

Na wystawie „Życie jest ekstremalnie piękne” zostaną pokazane najnowsze obiekty, rzeźby artystki, jak również prace z wcześniejszych lat, pokazane razem mają ukazać ewolucję sztuki Magdaleny Moskwy.

Magdalena Moskwa
obiekt, malarstwo, fotografia

Wernisaż wystawy 24.11.2017 r.
godz. 18:00

wystawa czynna do 21.12.2017 r.

Uwaga!! : wystawa będzie otwarta w niestandardowych godzinach pracy galerii; pn. – pt., 16:00-19:00
oraz w soboty: 25.11, 2.12, 9.12 i 16.12 – w godzinach 12:00-16:00

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
pielgrzym
Wystawa Pielgrzym Tysiąclecia
umiarkowanie_8
Edyta Morawska. Sztuka krzepi
zaproszenie_na_wystawe
Notatki z podziemia. Sztuka i muzyka alternatywna w Europie Wschodniej 1968-1994

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*