davinciMiesiące planowania i przygotowań. Międzynarodowych ustaleń oraz mierzenia się z często zaskakującymi wyzwaniami. I oto jedna z najlepszych międzynarodowych wystaw nareszcie trafia do naszego miasta. „Leonardo da Vinci – Energia Umysłu” będzie można oglądać od 24 listopada.

„Leonardo da Vinci – Energia Umysłu” to ponad 70 eksponatów, w tym historyczne modele, interaktywne instalacje, filmy oraz współczesne przykłady bio-inspirowanej robotyki, lotnictwa i technologii materiałowej. Tak właśnie prezentują się najważniejsze elementy międzynarodowej wystawy. Wernisaż już 24 listopada 2017 r. w „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi.

Wymienione wyżej eksponaty oraz treści multimedialne tematycznie są związane z działalnością Leonarda da Vinci, jako naukowca, wynalazcy i inżyniera. Charakteryzują się one wyjątkową urodą i zadziwiają kreatywnością twórcy. Prezentują także proces twórczy – od koncepcji, szkicu i ostateczne powstanie modelu.  Koncepcja sprowadzenia wystawy jest pokłosiem współpracy „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi, z Cité des Sciences et de l’industrie, z siedzibą w Paryżu, największym Centrum Nauki  w Europie. Wspólnie z Muzeo Nazionale dells Scienza et della Tecnologia Leonardo da Vinci oraz Deutsches Museum z Monachium jest ono producentem projektu.

Polskim suplementem do wystawy będzie część opracowana przez zespół Narodowego Centrum Kultury Filmowej, prezentująca archeologię mediów, czyli wynalazki i projekty poprzedzające powstanie fotografii, filmu i kina. Jej tytuł to „Od marzeń o lataniu do fabryki snów. Polscy Leonardowie”.

Jednym z głównych bohaterów tej części ekspozycji jest polski inżynier, wynalazca, operator filmowy, reżyser, inżynier oraz przedsiębiorca, urodzony 4 kwietnia 1875 roku w Warszawie – Kazimierz Prószyński. Był on konstruktorem pionierskich aparatów kinematograficznych oraz kamer filmowych. Prószyński był pionierem polskiej oraz światowej kinematografii. Za wkład polskiego wynalazcy na tym polu uznaje się wynalezienie systemu umożliwiającego równomierny, skokowy przesuw taśmy filmowej minimalizujący drgania, eliminację wady migotania obrazu podczas projekcji filmu dzięki wynalezieniu obturatora oraz skonstruowanie aeroskopu, pierwszej ręcznej, automatycznej kamery filmowej ze stabilizacją obrazu.

Narodowe Centrum Kultury Filmowej zdecydowało się na rekonstrukcję legendarnego biopleografu, którego twórcą był Kazimierz Prószyński. To wydarzenie bez precedensu i o ogromnym znaczeniu dla rodzimej kultury – nie tylko w jej filmowym aspekcie.

Partnerem technologicznym EC1 przy realizacji wystawy jest łódzka firma Hycom*. Zaprojektowała ona i stworzył aplikację mobilną, która stanowi integralną część ekspozycji „Leonardo da Vinci – Energia Umysłu”, warto ją więc zainstalować przed zwiedzaniem. Aplikacja pozwoli na zapoznanie się ze wszystkimi niezbędnymi informacjami organizacyjnymi, jak ceny biletów, godziny otwarcia oraz pomoże bez problemu dotrzeć do łódzkiego EC1.

Oczywiście najważniejsza pozostaje część merytoryczna: podczas zwiedzania wystawy aplikacja Energia Umysłu oprowadza po kolejnych częściach ekspozycji i w łatwy sposób podaje informacje i ciekawostki związane z kolejnymi sekcjami ekspozycji i eksponatami. Pomaga też osobom niepełnosprawnym, dzięki głosowym opisom eksponatów oraz możliwości wezwania asystenta osób niepełnosprawnych zwiedzających EC1. Aplikacja sprawia, że uczestnictwo w wystawie jest pełne. Po jej uruchomieniu wystarczy skierować telefon na wybrany eksponat, aby uzyskać o nim więcej informacji.

– Dzięki temu multimedialnemu narzędziu będziemy też mogli zabrać fragment doświadczeń z wystawy ze sobą, we własnym telefonie – mówi Artur Urbański z Hycom.  – To rodzaj osobistego przewodnika, który ułatwia nam przygotowanie do zwiedzania, asystuje nam w oglądaniu rozbudowanej wystawy i zostanie z nami nawet po opuszczeniu EC1. Pomoże nam wrócić do interesujących eksponatów a także przypomni, co podobało się nam najbardziej i zwróci uwagę na to, że coś pominęliśmy. Pozwoli też podzielić się ze znajomymi ciekawostkami oraz sprawdzić ile przyswoiliśmy wiedzy o Leonardzie Da Vinci. Aplikacja Energia Umysłu jest dostępna w wersjach na iOS oraz Android. Będzie można ją pobierać od dnia otwarcia wystawy w sklepach App Store i Google Play oraz dzięki linkom na stronie wystawy.

*Firma Hycom z siedzibami w Łodzi i w Warszawie realizuje znaczące projekty e-commerce i e-care, głównie dla europejskich dostawców usług telekomunikacyjnych i energetycznych. Prowadzi też szereg innowacyjnych projektów we współpracy z instytucjami nauki i kultury.

3 listopada uruchomiony został system sprzedaży biletów. Pod adresem ENERGIAUMYSŁU.PL można znaleźć witrynę, która dostarcza niezbędnych informacji na temat wystawy oraz umożliwia zakup biletów online. Zakupu można dokonać także w kasach Planetarium EC1 przy u. Targowej 1/3. Rezerwacji grupowych można także dokonywać drogą telefoniczną pod numerem: 539 997 693.

rodzaj biletu

cena za 1 bilet (brutto),

wtorek – piątek

cena za 1 bilet (brutto),

sobota – niedziela,

dni świąteczne

informacja

NORMALNY

39,00 zł

49,00 zł

ULGOWY

24,00 zł

29,00 zł

ZA OKAZANIEM DOKUMENTU UPRAWNIAJĄCEGO DO ULGI, DLA:

– DZIECI OD 3 DO 12 ROKU ŻYCIA

– OSÓB UCZĄCYCH SIĘ, DO 26 ROKU ŻYCIA

– OSÓB POWYŻEJ 60 ROKU ŻYCIA

– OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

– OPIEKUNÓW OSÓB O ZNACZNYM STOPNIU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

DZIECI, KTÓRE NIE UKOŃCZYŁY 3 ROKU ŻYCIA SĄ ZWOLNIONE Z OPŁATY ZA BILET WSTĘPU

RODZINNY 2+1

29,00 zł

37,00 zł

CENA ZA BILET DLA 1 OSOBY PRZY JEDNORAZOWYM ZAKUPIE 3 BILETÓW, W TYM DLA 2 OSÓB PEŁNOLETNICH (RODZICÓW/OPIEKUNÓW) I 1 DZIECKA

RODZINNY 2+2

23,00 zł

29,00 zł

CENA ZA BILET DLA 1 OSOBY PRZY JEDNORAZOWYM ZAKUPIE 4 BILETÓW, W TYM DLA 2 OSÓB PEŁNOLETNICH (RODZICÓW/OPIEKUNÓW) I 2 DZIECI

Z ŁÓDZKĄ KARTĄ DUŻEJ RODZINY

19,00 zł

25,00 zł

CENA ZA BILET DLA JEDNEJ OSOBY POSIADAJĄCEJ ŁÓDZKĄ KARTĘ DUŻEJ RODZINY

GRUPOWY

19,00 zł

25,00 zł

DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH LICZĄCYCH CO NAJMNIEJ 15 OSÓB, PRZY JEDNORAZOWYM ZAKUPIE CO NAJMNIEJ 15 BILETÓW

DLA OPIEKUNA

1,00 zł

1,00 zł

DLA OPIEKUNÓW GRUP ZORGANIZOWANYCH Z PLACÓWEK PRZEDSZKOLNYCH I SZKOLNYCH, LICZĄCYCH CO NAJMNIEJ 15 OSÓB, ZGODNIE Z ZASADĄ:

– PRZEDSZKOLA: 1 OPIEKUN NA 5 DZIECI

– SZKOŁY PODSTAWOWE: 1 OPIEKUN NA 10 UCZNIÓW

– SZKOŁY PONADPODSTAWOWE: 1 OPIEKUN NA 15 UCZNIÓW

– KLASY INTEGRACYJNE ORAZ UCZNIOWIE NIEPEŁNOSPRAWNI: 1 OPIEKUN NA 5 UCZNIÓW

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
wegner
Stefan Wagner w Galerii Re:Medium
Samuel_Hirszenberg_Pejza_Inowdz_akwarela_1890
Nowe dzieła sztuki w kolekcji Muzeum Miasta Łodzi (foto)
silaczlowieka
Siła człowieka nie zakrzywi światła w Galerii Manhattan

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*