obiektyOd 22 lutego do 17 marca w Galerii Re:Medium będzie można oglądać wystawę Obiekty ekwiwalentne w Galerii Re:Medium Konrada Wieniawy-Narkiewicza. Jej kuratorką jest Martyna Nowosiad. Wernisaz – 22 lutego godz. 18.

W artystycznej działalności Konrada Wieniawy-Narkiewicza, twórczość malarska ukazuje go jako artystę o niesamowitym wyczuciu kompozycji, formy, w jednym dziele asocjującego energię uczuć i przemyślanych konstrukcji. Serie obrazów charakteryzują się subtelnością chromatycznych odcieni, stonowaną kolorystyką, harmonijnymi zestawieniami, wielowarstwowością struktur położonej farby. Mimo, iż nie jest to dostrzegalne na pierwszy rzut oka, przepełnione są również humanizmem. Jak wyjaśnia sam artysta: „Kształty zgeometryzowane i uporządkowane niosą ze sobą potrzebę racjonalności, czyli, w pewnym sensie, pierwiastek humanistyczny”. Doświadczenie abstrakcji to odnajdywanie tożsamości uczuć i materii. Próbując odnaleźć istotę siebie, świata i sztuki, twórca poszerza obszar interpretacyjnych wyzwań stawianych przed odbiorcami – Adriana Michalska, fragment tekstu do folderu.

Obrazy Konrada Wieniawy-Narkiewicza można […] interpretować jako swego rodzaju odpowiedź na reklamy, których nadrzędnym celem jest przyciągnięcie wzroku, zwrócenie uwagi na promowane usługi czy produkty, przez co często kojarzą się one z chaosem przestrzeni. Działania twórcze artysty zdecydowanie stoją w opozycji do tego typu działań wizualnych. Dają przede wszystkim poczucie ładu i harmonii, dzięki rytmiczności geometrycznych form odbiorca zostaje w pewien sposób zmuszony do refleksji nad otaczającym go chaosem informacyjnym. Tutaj pojawia się kolejna cecha twórczości artysty – w przeciwieństwie do ostrych, wręcz krzykliwych kolorów reklam, obrazy Konrada Wieniawy-Narkiewicza odznaczają się monochromatyzmem i wyciszeniem barw. Twórca sięga po stonowane palety szarości, beżów, brązów, bieli – Martyna Nowosiad, fragment tekstu do folderu.

Konrad Wieniawa-Narkiewicz – absolwent Wydziału Grafiki PWSSP w Łodzi. Dyplom w 1993 roku w pracowni wklęsłodruku prof. Leszka Rózgi i malarstwa prof. Juliusza Narzyńskiego. Doktorat na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W dorobku artystycznym posiada kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych. Laureat nagród, m.in. Grand Prix w 4. Międzynarodowym Biennale Obrazu „Quadro Art” w Łodzi w 2014 roku. Adiunkt na Europejskim Wydziale Sztuk Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
winieta_do_lata2013
XIII Konkurs Fotograficzny Lato, lato zostań dłużej
msztuki
Nagroda ms przyznana
firdadiego
Frida i Diego. Niech żyje życie! w Muzeum Kinematografii

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*