Katecheza_po_lodzkuW sobotę, 24 czerwca o godz. 19 w Muzeum Książki Artystycznej (Tymienieckiego 24) rozpocznie się wernisaż wystawy Katecheza po łódzku.

“Katecheza” to projekt, którego celem jest poruszenie ważkiego społecznie zagadnienia wiary, religii oraz szeroko rozumianej duchowości w życiu jednostki i społeczeństwa.

– Chcemy stworzyć uczestnikom możliwość wypowiedzenia się na temat wiary – mówią organizatorzy. –  Chcemy również aby przy tej okazji mogli wypowiedzieć się na temat problemów związanych z tym zagadnieniem, problemów coraz bardziej nabrzmiałych w polskiej rzeczywistości.

Czy dzisiaj Państwo Polskie jest w stanie zagwarantować neutralność światopoglądową w obszarach, w których taką neutralność powinno zapewnić? Krzyże wiszące w urzędach i placówkach państwowych są widokiem powszechnym. Posyłając dziecko do państwowego przedszkola lub państwowej szkoły możemy być pewni, że aby nie zostało napiętnowane przez rówieśników jako “ktoś inny” będzie musiało wziąć udział w katechezie!

Czym wobec tego jest dzisiaj katecheza? Czy jest to lekcja religii dla chcących pogłębić swoją wiarę czy raczej forma przymusu, zbiorowej tresury i represji wobec obywateli? A może jest to lekcja konformizmu? Jak naprawdę wygląda polski Kościół i polska religijność? Jaką rolę w państwie powinien odgrywać Kościół? Czy dopuszczalne jest aby religia była orężem w walce politycznej? Czy dzisiaj religia bardziej łączy czy dzieli ludzi?

Pytań jest mnóstwo, a te przytoczone powyżej stanowią zaledwie początek. Oczywiście do problemów wiary, religii i Kościoła można odnieść się w zupełnie inny sposób, bezpośredni, emocjonalny, prezentując na przykład swoje bardzo osobiste, zaangażowane podejście do wiary… na takie wypowiedzi również bardzo liczymy! Mamy nadzieję, że “Katecheza” zachęci do polemiki, umocni postawy zrozumienia, otwartości i tolerancji!

Kurator projektu jest Rafał Sobiczewski. Podczas wernisażu odbędzie się także afterparty – zagra Marcelo Zammenhoff oraz ognisko i grill (prowiant we własnym zakresie). Wystawę można oglądać do końca miesiąca.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
wWystawach_-_miejsce_I_-_KPulit_i_IZaboklicka_5
Konkurs wWystawach rozstrzygnięty
DSC_4337
Atlas Sztuki najlepszą prywatną galerią w Polsce
Nagroda im. Katarzyny Kobro dla Cecylii Malik

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*