Atlas_Sztuki_1_fot.D.SzwembergW poniedziałek, 13 października, odbędą się w Atlasie Sztuki pierwsze po wakacjach warsztaty plastyczne dla dzieci. Inspiracją do tworzenia prac przez młodych artystów będzie trwająca do  19 października wystawa obrazów László Fehéra i Romana Lipskiego.

Otwarte dla wszystkich chętnych dzieci warsztaty plastyczne w Atlasie Sztuki są organizowane cyklicznie od kwietnia 2013. Ich tematyka jest zawsze powiązana z prezentowaną aktualnie wystawą. Na wcześniejszych spotkaniach dzieci wykonywały prace nawiązujące do ekspozycji Zbigniewa Libery, Zofii Lipeckiej, Wojtka Wieteski, Jarosława Kozłowskiego i Teresy Tyszkiewiczowej. Dowiedziały się m.in. na czym polega sztuka kolażu, technika frottage czy skrót perspektywiczny.

– Pragniemy stworzyć panoramę współczesnej sztuki, prezentując pełne spektrum możliwości wyrażania siebie i komunikowania z drugim człowiekiem. Dlatego do naszej galerii zapraszamy artystów reprezentujących różne nurty i komunikujących rozmaitą tematykę, stosujących nieszablonowe narzędzia i techniki, nowatorskie rozwiązania – wyjaśnia Jacek Michalak, prezes Atlasa Sztuki. – Chcemy również, by ze sztuką mogli obcować wszyscy, bez względu na wiek. Oczywiście w przypadku dzieci wymaga to odpowiedniego języka i podejścia, dlatego organizujemy specjalne warsztaty, w trakcie których najmłodsi mogą nie tylko dowiedzieć się nowych rzeczy, ale również odkryć ukryte talenty i pasję.

W trakcie spotkań młodzi artyści samodzielnie wykonują prace plastyczne pod okiem kuratora galerii i historyczki sztuki, Agaty Mendrychowskiej. Nim jednak przystąpią do twórczego działania, oglądają obrazy, fotografie i instalacje. Dowiadują się o tym, co autor prac pragnął przekazać odbiorcom, o emocjach, materiałach i technikach, z których korzystał. Tym razem inspiracją będzie wystawa obrazów autorstwa Romana Lipskiego i pochodzącego z Wegier László Fehéra, którą można oglądać w łódzkiej galerii do niedzieli, 19 października.

– Trwająca wystawa jest szczególnie ciekawa ze względu na napięcie wywołane przez kontrast między pracami dwóch artystów – mówi Agata Mendrychowska. – Emocje zawarte w obrazach Romana Lipskiego równoważy oparte na fotografii, bardziej obiektywne malarstwo László Fehéra, co wykorzystamy z pewnością w trakcie warsztatów, zwłaszcza, że dzieci są bardzo spostrzegawczymi i wnikliwymi obserwatorami. A im więcej mogą same dostrzec w prezentowanych pracach, im więcej mogą o nich rozmawiać swoim językiem, tym chętniej wykonują własne dzieła.

Warsztaty są bezpłatne i mają charakter otwarty. Zapisów na poniedziałkowe spotkanie można dokonywać kontaktując się z Panią Agatą Mendrychowską (email: agata.mendrychowska@atlassztuki.pl). Spotkanie rozpocznie się o 16:30 i potrwa około półtorej godziny. Kolejne warsztaty są zaplanowane na 3 listopada (inspirowane wystawą Berta Danckaerta) i 8 grudnia (na podstawie prac Wojciecha Wilczyka).

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_2391
5. Festiwal Sztuka i Dokumentacja – konkursy
IV edycja Przecieku Sztuki
piotrturek
Piotr Turek Wibracje i rozmowy koloraturowe w Re:Medium

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*