Jerzy Antkowiak, projektant „Mody Polskiej” będzie bohaterem wystawy, której kuratorem jest Tomasz Ossoliński. Projekt „Jerzy Antkowiak. Moda Polska” będzie można oglądać już od 6 października br. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Pomysł na wystawę zrodził się w 2015 roku, gdy Tomasz Ossoliński zobaczył archiwum Jerzego Antkowiaka – ponad tysiąc ubrań „Mody Polskiej” i niezliczoną ilość szkiców, dokumentów, zdjęć. – Jerzy Antkowiak jest mistrzem mody, ale też moim mistrzem. Podziwiałem go jeszcze jako uczeń technikum odzieżowego w Katowicach. Być może, gdyby nie on, nie zostałbym projektantem – mówi Ossoliński. – Kiedy zobaczyłem jego zbiory, przechowywane w piwnicy i zakamarkach domu, uznałem, że koniecznie trzeba pokazać je światu. Tym bardziej, że oglądane po latach pokazują, jak nowoczesne, a często ponadczasowe, były projekty „Mody Polskiej”. Jerzy Antkowiak na pytanie, jak ocenia dziś te projekty mówi z właściwą sobie swadą: – To jest wszystko tak modne, że gdybym był facetem z gotówką, to bym to wszystko powielał i sprzedawał.

Nowoczesne wnętrze XIX-wiecznej fabryki Geyera, gdzie mieści się Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest wymarzoną lokalizacją dla ekspozycji. Aneta Dalbiak, dyrektor CMWŁ: – Kiedy dowiedziałam się, że Tomasz Ossoliński szuka partnera, który w odpowiedni sposób zadba o zbiory i archiwa Jerzego Antkowiaka, pomyślałam: „To dokładnie to, czego poszukiwałam”. Obejmując kierownictwo w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, od początku marzyłam o wpisaniu na stałe  w działalność tej instytucji wystaw poświęconych modzie. W Polsce to wciąż nisza, którą postanowiłam zapełnić. A czy można wymarzyć sobie lepszy start niż wystawa poświęcona kultowej „Modzie Polskiej” i jej nietuzinkowemu, ekscentrycznemu i piekielnie zdolnemu projektantowi? Podobno „jedna jaskółka wiosny nie czyni”, wierzę jednak, że ta – słynna, która stała się symbolem „Mody Polskiej”, spowoduje, że moda na stałe zagości w polskich muzeach. W naszym, w każdym razie, na pewno.

Przy pracy nad wystawą najtrudniejszy był wybór eksponatów. Kurator ułożył wystawę tak, by opowiedzieć o „Modzie Polskiej”, czasach, w których przyszło jej funkcjonować i, wreszcie, samym Jerzym Antkowiaku – projektancie, który sprawił, że marka z wdziękiem wymknęła się socjalistycznej rutynie. – Zależało mi, żeby pokazać, że moda jest częścią dziedzictwa kulturowego. Ubrania bywają dziełami sztuki, ale opowiadają też o czasach, w których powstawały, o relacjach społecznych, a także o polityce – mówi Ossoliński.

Wernisaż wystawy „Jerzy Antkowiak i Moda Polska” odbędzie się 6 października 2018 roku o godz. 18 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Ekspozycję będzie można oglądać do 17 marca 2019 roku.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Studenci łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych zaprojektują i wykonają rzeźbę dla Imagine
003507_4
Zapisane w pikselach – Grzegorz Chojnacki w Galerii Willa
idzikowski
Damian Idzikowski w Galerii Chimera

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*