Tiovivo_Hillyer_2016-20_02_o3_previewJaime Hayon będzie gościem specjalnym tegorocznej 12. edycji Łódź Design Festival. Hiszpański projektant został uznany przez „Time” za jednego z najważniejszych kreatorów współczesności. Jego odważne, zabawne i nieoczywiste formalnie projekty są rozpoznawalne na całym świecie. Projektant w ramach Festiwalu poprowadzi wykład „Form Follows Function, and Then What?” („Forma podąża za funkcją – i co dalej?”, 22.05.2018)..

Formalne podążanie za funkcjonalnością to nie wszystko – przedmioty, które projektuje Jaime Hayon, to za każdym razem, oprócz starannie projektowanej użyteczności, także „mrugnięcie okiem” do odbiorcy. To gra z przyzwyczajeniami, znanymi, utartymi formami i kształtami, rodzaj nieoczywistej interpretacji rzeczywistości poprzez poczucie humoru. Hayon od samego początku pracuje z najlepszymi, m.in.: Fritz Hansen, Mooi, b.d. Barcelona Design, Bisazza, Metalarte, Se London czy Baccarat. Jaimie Hayon podczas wykładu stworzy subiektywny przegląd swojej dotychczasowej twórczości, przedstawiając inspiracje łączące w sobie zarówno design, jak i sztukę. Opowie o swoim postrzeganiu procesu projektowego, w którym emocje związane z projektem oraz jego historia stają się kluczowe.

Hasłem przewodnim tegorocznej, 12. edycji Festiwalu są REFLEKSJE, przeprowadzone w ramach trzech obszarów: relacji człowieka i technologii, wartości współczesnego rzemiosła i pracy ludzkich rąk oraz wyznaczania nowych wyzwań i kierunków współczesnej architektury. Tegoroczny gość specjalny – Jaime Hayon – jest autorem projektów tworzonych często w tradycyjny, rzemieślniczy sposób. Nadaje im jednak nowe, nieoczywiste i zabawne formy, prowadzi grę z ich znaczeniem, poddając je twórczej refleksji. Jego wykład „Form Follows Function, and Then What?” ma zaprezentować uczestnikom Festiwalu nową perspektywę w dyskusji o roli i społecznych funkcjach projektowania. Narracyjność i emocje projektant postrzega nie jako obrzeża procesu projektowego, ale jako jego centrum. Poza tym twórczość Hayona w oczywisty sposób, poprzez specyficzne poczucie humoru, barwność i frywolność, jest w pewien sposób „festiwalowa” i wpisuje się w kontekst działań, jakie prowadzimy w ramach tegorocznej edycji – komentuje Katarzyna Dubik z zespołu Łódź Design Festival.

HAYON_5_preview

Jaime Hayon – Hiszpański artysta-projektant urodzony w Madrycie w 1974 roku. Jego artystyczna wizja po raz pierwszy urzeczywistniła się w stworzonych przez niego instalacjach MDB i Mon Cirque. To właśnie te kolekcje stawiają go na czele nowej fali, która zacierała granice między sztuką, dekoracją i projektowaniem. Jaime dalej definiował swoją wizję w kolejnych indywidualnych wystawach i pokazach w najważniejszych galeriach oraz podczas targów designu i sztuki na całym świecie. Po założeniu Hayon Studio w 2001 roku, zaczął projektować nie tylko przedmioty użytkowe, w tym meble domowe dla Wittmann, b.d. Barcelona, Cassina, Fritz Hansen czy Magi, ale także oprawy oświetleniowe dla Parachilna, Metalarte i Swarovski oraz wyrafinowane przedmioty dla Bisazza, Lladró i Baccarat. Projektant wykonał również kompletne koncepty wnętrz dla wiodących hoteli, restauracji, muzeów i butików na całym świecie.

Caesarstones_Stone_Age_Folk_by_Jaime_Hayon_Image_Credit_Tom_Mannion_preview

REFLEKSJE to tytuł tegorocznej, 12. edycji Łódź Design Festival, który odbędzie się w nowym, wiosennym terminie – od 19 do 27 maja. Wydarzenie zwraca się ku swoim korzeniom, skupiając się na edukacji, krytycznej dyskusji i poszukiwaniu inspiracji. REFLEKSJE dotyczyć będą trzech obszarów tematycznych: relacji człowiek – technologia i temu zagadnieniu poświęcona będzie wystawa główna //Nothing but flowers//, przygotowana przez Łódź Design Festival (kurator Agata Połeć). Drugim poruszanym tematem będzie wartość współczesnego rzemiosła i pracy ludzkich rąk. Trzecim, wyzwania i kierunki współczesnej architektury w ramach  Archibloku prowadzonego przez Filipa Springera. W programie Festiwalu polskie i międzynarodowe wystawy min. //The Glass Room//, instalacja artystyczna Nicka Verstanda, wystawa //Kółko/Kropka/ Kreska//, której kuratorem jest Magda Gazur, wystawy finalistów konkursów must have – najlepiej zaprojektowane produkty na polskim rynku i make me! – koncepcje młodych projektantów, a także dyskusje, warsztaty, Edukreacja, czyli program edukacyjno-rozwojowy dla dzieci, premiery. Wydarzenie stawia też na większą obecność w przestrzeni publicznej Łodzi – zobaczymy m.in.: instalacje Pawła Grobelnego.  Łódź Design Festival to – wg analiz (badanie:„Diagnoza stanu designu” przeprowadzone na zlecenie PARP w 2015 r. i „Zaprojektowane w Polsce. Analiza potencjału ekonomicznego polskiego rynku wzornictwa” zrealizowane przez Biuro Badań Społecznych Question Mark w 2017 r.) – najbardziej prestiżowe i najczęściej odwiedzane wydarzenie związane ze wzornictwem w Polsce. Obecnie to także najważniejsza impreza dotycząca projektowania w Europie Środkowo-Wschodniej.

/fot. mat.pras. Hayon Studio

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
ladechirure
La dechirure w Atlasie Sztuki
100_lat_awangardy
Wszystko o Roku Awangardy
P1210161
Galeria Manhattan: Łódź 05.09

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*