Przestrzenie_2015_metale_akryl_plotno_120x60cmOd 2 sierpnia do 3 września w Galerii Re:Medium będzie można oglądać wystawę Iwony Petrowej Andersen. Jest samotność przestrzeni. Jej kuratorką jest Martyna Nowosiad.

Konserwacja dzieł sztuki oraz moja twórczość malarska zawsze były ze sobą silnie powiązane. Praca konserwatora dzieł sztuki dawnej i współczesnej m.in. w Polsce, w Danii oraz praca przy ikonach w Bułgarii i w Polsce, miały duży wpływ na moją twórczość. Zarówno moja fascynacja sztuką ikon – wyrastałam w magicznym blasku złota ikon, jak i wpływ krajobrazu, szczególnie przyrody Północy, mocno oddziałują i w znacznym stopniu formują oraz określają styl mojego malarstwa. Moje obrazy to efekt eksperymentów z materiałami i różnymi technikami, m.in. złocenia i srebrzenia.  Materiały/techniki mieszane: akryl, olej, szlag metale (złoty i srebrny), rysunek, collage. Część obrazów jest składana, można je również rozmontować na poszczególne elementy i złożyć w inny sposób. Tematem moich prac jest: pejzaż, człowiek, ale przede wszystkim przestrzeń.Próbuję „zorganizować” przestrzeń, „umieszczając” w niej krajobraz… Tam, gdzie jest miejsce dla człowieka zostaje przestrzeń i na coś więcej, niedopowiedziane, miejsce jeszcze niewypełnione, puste, samotne… Blask złota i srebra to dla mnie oznaka ponadczasowości. Szukam w tym ciszy i równowagi.
Iwa Petrowa Andersen

Iwa Petrowa Andersen – urodzona w Bułgarii; ukończyła Liceum Sztuk Pięknych w Sofii. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom magistra w zakresie konserwacji malarstwa i rzeźby polichromowanej. Prowadziła wiele prac konserwatorskich przy obiektach zabytkowych w Łodzi; m.in. przy wystroju secesyjnego wnętrza Willi, ul. Wólczańska 31; prace w Pałacach Poznańskiego, Scheiblera, Herbsta. Wykonała konserwacje wielu obrazów i ikon muzealnych, kościelnych i prywatnych. Otrzymała dwa medale Związku Polskich Artystów Plastyków za wykonane prace konserwatorskie, a także odznakę „Budowniczego Zamku Królewskiego” za prowadzenie prac przy konserwacji pozłacanych drzwi do Sali Tronowej w Zamku Królewskim w Warszawie.

Przez 24 lata prowadziła Pracownię Konserwacji Dzieł Sztuki w Konserveringscentret Vest w Danii. Jako artysta malarz miała w 1978 r. wystawę indywidualną w Galerii Sztuki BWA, Łódź. Brała udział w wystawach zbiorowych ZPAP, tak samo w wystawach zbiorowych duńskich artystów. Jej obrazy znajdują się w zbiorach prywatnych w Bułgarii, Polsce, Danii, Francji, Anglii i Stanach Zjednoczonych.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
fotofestiwal_2015_pl
Nowa odsłona Fotofestiwalu 2015
Nowa formuła Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi
lekler
Tymoteusz Lekler w Galerii Re:Medium

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*