logo_Festiwalu_Wideo_Punkty_WidzeniaOd 13 do 15 kwietnia w Galerii Manhattan będzie odbywać się II Ogólnopolski Festiwal Sztuki Wideo ‘Punkty Widzenia’. Patronem medialnym imprezy jest Plaster Łódzki.

Ideą festiwalu jest stworzenie warunków umożliwiających spotkanie osób zainteresowanych współczesną sztuką wideo. Festiwal „Punkty widzenia” jest platformą prezentacji dokonań  i zjawisk w najnowszej sztuce wideo, jak i sposobnością wymiany myśli, doświadczeń oraz umiejętności pomiędzy artystami ze znacznym dorobkiem oraz twórcami debiutującymi na polu sztuki.   

Miejscem wydarzenia jest Łódź – miasto, w którym narodziła się i rozwijała polska sztuka wideo. To właśnie w Łodzi, w latach siedemdziesiątych, miały miejsce pierwsze eksperymenty z nowymi mediami. Łódzkie środowisko artystyczne przyczyniło się do ekspansji i wzrostu zainteresowania medium wideo. W roku 2010 pojawiła się idea stworzenia wydarzenia, które przypomni o łódzkich tradycjach sztuki wideo i uczyni nasze miasto ponownie miejscem sprzyjającym i stymulującym jej dalszą ewolucję na arenie lokalnej i ogólnopolskiej.   

Dzięki wsparciu patronów: Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz Galerii Manhattan w 2011 roku udało się zorganizować pierwszą edycję Festiwalu.. Do grona organizatorów  Festiwalu ‘Punkty Widzenia’dołączyło w tym roku Stowarzyszenie Kultura Aktywna. Jego uczestnictwo w przygotowaniach  umożliwiło nam rozbudowanie naszej inicjatywy. W 2012, po raz drugi, Festiwal odbędzie się  w Galerii Manhattan w Łodzi.

Podobnie jak w pierwszej edycji w tegorocznym programie Festwialu znajdą się wystąpienia gości spacjalnych, prezentujących swój dorobek artystyczny w formie projekcji z komentarzem. Pojawią się także działania performatywne twórców, korzystających w swoich wystąpieniach z medium wideo oraz  kuratorski projekt wileńskiego artysty Konstantinasa Bogdanas Jr.  Wśród zaproszonych artystów znajdują się: Aleksandra Ska, Ewa Surowiec, Zorka Wollny, Paweł Hajncel, Remigiusz Wojaczek.

Punkty_Widzenia-konkurs

UWAGA KONKURS!!!

W ramach Festiwalu odbywa się konkursowy przegląd prac wideo studentów i absolwentów (maksymalnie 5 lat po studiach) uczelni artystycznych i uczelni z wydziałami artystycznymi. Konfrontacja dokonań twórców młodego pokolenia ze wszystkich ośrodków artystycznych w kraju jest tym, co nadaje festiwalowi niepowtarzalny charakter. Ważny dla nas cel stanowi bowiem zwrócenie uwagi na realizacje młodych artystów w całej ich różnorodności, stworzenie forum, na którym stykają się rożne punkty widzenia.

Zapraszamy do nadsyłania prac wideo do 20 marca 2012r.

Konkurs przebiega dwuetapowo:
etap I  –  spośród nadesłanych prac zostaną wybrane najbardziej interesujące pozycje
etap II  –  zakwalifikowane prace  zostaną zaprezentowane podczas festiwalowego przeglądu konkursowego. Czteroosobowe jury przyzna 3 nagrody główne oraz 5 wyróżnień, które zostaną przyznane ostatniego dnia Festiwalu. W skład jury wchodzą: Konstantinas Bogdana Jr. Z Litwy, Małgorzata Ludwisak, Krystyna Potocka Suwalska oraz Ryszard W. Kluszczyński.

Osoby zainteresowane udziałem w konkursie mogą zgłaszać swoje prace do 20 marca 2012 na adres:
Sebastian Rozpara
ul. Więckowskiego 51 m 5
90-735 Łódź
z dopiskiem Konkurs w ramach II Festiwalu Sztuki Wideo „Punkty Widzenia”.

Na oficjalnej stronie Festiwalu – http://www.punktywidzenia.com znaleźć można harmonogram, regulamin i kartę zgłoszenia.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Czerwona Materia. Nadia Leger w Muzeum Sztuki
korczak
Mariusz Korczak – Metafizyka formy w Galerii Willa
TWL_08
Wystawa prac studentów Pracowni Projektowania Kostiumu Scenicznego i Filmowego WSSiP (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*