2 sierpnia o godz. 18 w Galerii ZPAP Na Piętrze (Piotrkowska 86) odbędzie się wernisaż i rozdanie nagród wystawy – Hyperreal.

Hiperrealizm był hasłem wyjściowym podczas naboru prac do konkursu “hyperreal”, którego organizatorem jest sklep plastyczny Warsztat Artysty. 2 sierpnia, na wernisażu w Galerii ZPAP “Na Piętrze” w Łodzi będzie można obejrzeć wyselekcjonowane do drugiego etapu prace i poznać zwycięzców konkursu. Publiczność będzie miała także szansę przyznać własną nagrodę, głosując na wybrany obraz.

Konkurs ‘hyperreal’ był całkowicie otwarty, nie przyjęto żadnych limitów jeśli chodzi o narodowość, wiek czy płeć uczestników konkursu – zgłosić swój obraz mógł każdy. Ideą konkursu było zebranie artystów, których umiejętności pozwalają na wykonanie olejnej pracy w konwencji hiperrealistycznej i wyłonienie obrazów intrygujących nie tylko ze względu na technikę wykonania.

Ostatecznie nie wszystkie prace na wystawie są hiperrealistyczne, ale wiele z nich jest bardzo ciekawą interpretacją tematu “hyperreal”. Tematyka prezentowanych obrazów jest bardzo zróżnicowana. Zobaczymy portrety ludzi i zwierząt, pejzaże i fotograficznie ujęte martwe natury. Co ciekawe, bardzo niewiele nadesłanych do konkursu prac podejmowało tematykę miasta, samochodów czy motorów, tak chętnie portretowanych przez amerykańskich fotorealistów (prekursorów hiperrealizmu) w latach 60 i 70-tych ubiegłego wieku. Tematyka nadesłanych obrazów dowodzi, że współczesne zainteresowanie hiperrealizmem to nie tylko fascynacja kierunkiem w historii sztuki rozwijającym się w opozycji do abstrakcji, ale także rozwijanie nowych znaczeń malarstwa realistycznego, które ewoluuje wraz z postępem technologii i zmianami społecznymi.

Niezmiernie ciekawie ogląda się prace hiperrealistyczne na żywo. Kontakt z obrazem opartym na fotografii to często ogromne zaskoczenie, nawet jeżeli wcześniej widzieliśmy jego drukowaną reprodukcję. Zwykle zaskakuje widoczność pociągnięć pędzla, skala, kolorystyka lub faktura obrazu. Wszystkie wystawiane prace były tworzone wiele dni, tygodni lub nawet miesięcy. Fakt ten postawiony naprzeciw łatwości z jaką wykonujemy dzisiaj zdjęcia w każdej sytuacji, zachęca nas do wnikliwego analizowania problemów podejmowanych przez obrazy hiperrealistyczne, a sama wystawa ‘hyperreal’ jest doskonałą okazją do przyjrzenia się otaczającej nas rzeczywistości przez pryzmat sztuki.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
16_kopia
Wirtualna wystawa: Piotr Pasiewicz – Mowa Linii
Adam_Szocik_Poranek_w_porcie_-Zlota_Igla_2014
Złota Igła 2017 – informacje
Ned_Cantrell_-_The_Monkey_King
Animal Planet w Galerii Re:Medium

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*