chelmonskiOd 10 października do 30 listopada w Ośrodku Propagandy Sztuki będzie można oglądać ekspozycję Hommage à Chełmoński.

Zaprezentują się na niej tacy artyści, jak Stefan Gierowski, Dorota Grynczel, Adam Myjak, Anna Alicja Trochim, Adam Styka, Łukasz Majcherowicz, Andrzej Rysiński, Apoloniusz Węgłowski, Krzysztof Wachowiak, Czesław Radzki, Artur Winiarski, Wojciech Cieśniewski, Tadeusz Dominik, Joanna Gołaszewska, Błażej Ostoja Lniski, Sylwester Piędziejewski, Marcin Bogusławski, Michał Borys, Jarosław Modzelewski, Andrzej Podkański, Maciej Czyżewski.  Kurator: Apoloniusz Węgłowski

Józef Chełmoński pozostaje od lat artystą najbardziej znanym i najwyżej cenionym w zbiorowej świadomości Polaków, obok Jana Matejki i Artura Grottgera. Jego wizje wsi polskiej i jej mieszkańców, przyrównywane do epickich obrazów z kart Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, są uznawane za kwintesencję polskości w malarstwie XIX i początku XX wieku. Wieloletnie pobyty w głównych ośrodkach artystycznych ówczesnej Europy (Monachium, Paryż) pozwoliły Chełmońskiemu na zaistnienie w Europie. Jednak głównym przedmiotem jego fascynacji pozostały Mazowsze i Ukraina.

Ideą wystawy Hommage à Chełmoński jest uczczenie 100. rocznicy śmierci Józefa Chełmońskiego, przypadającej w tym roku. Stała się ona okazją do wyrażenia uznania dla jego twórczości przez polskich artystów współczesnych, dla których Józef Chełmoński jest inspiracją w ich twórczej działalności. Wystawie towarzyszy album wydany pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika Artyści w hołdzie Józefowi Chełmońskiemu, który zawiera reprodukcje dzieł Józefa Chełmońskiego oraz prace 21 artystów biorących udział w projekcie, a także tekst popularnonaukowy znanego krytyka sztuki Zbigniewa Taranienko.  Ważnym partnerem projektu jest Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach, który udostępnił wszelkie, będące w jego dyspozycji, materiały związane ze słynnym malarzem.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
wspolny_projekt_internet
Wspólny Projekt Muzeum Sztuki
P1010064
Dźwięki elektrycznego ciała – finisaż
gp_2015_postcard-01
OPEN CALL i darmowy przegląd portfolio: Grand Prix Fotofestiwal 2015

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*