DSC_9291Gdy sztuka cierpi na syndrom fizycznej i konceptualnej prostoty a bardziej istotną od niej samej stają się jej liczne opracowania i niekończące się na jej temat dywagacje, pragniemy powrotu warsztatowego kunsztu.

Chcemy obserwować, łakniemy tych podstawowych, wizualnych wrażeń, dociekań, oskarżeń, domysłów.

Poszukujemy sztuki wzbudzającej w nas podziw, szacunek dla artysty i jego dzieła. Poszukujemy sztuki pieknej i utylitarnej, sztuki użytkowej, choć niekoniecznie tworzonej w celu konkretnego i tylko jednego przeznaczenia.

Tkanina zachowała niespotykaną dostojność, wrażenie osiagnięcia przez twórcę samego szczytu artystycznych umiejętności. To żmudny proces jej tworzenia, zajmujący dni, miesiące, lata, czyni z niej ostatni bastion właściwego i wyczerpującego wykorzystywania zdobytych z trudem i mozolnie ćwiczonych umiejętności.

DSC_9266

Nie ma w niej miejsca na przypadkowość, na losowość sukcesu, ostatecznego efektu, poprawek czy uchybień. Tkanina wymaga pracy, poświęcenia, planowania, logiki i wytrwałości. Starannie zaprojektowana potrafi stać się okiełznanym chaosem dziesiątek tysięcy splotów, osnów, wgłębień i wypukłości, dziełem niezliczonych godzin zaangazowania, chęci poddania, powrotów i przeciwności.

Zestawiona z cyfrową fotografią, wielkoformatowym złudzeniem imitującym prawdziwe dzieło wprawnych dłoni pozwala zrozumieć elitarną naturę tradycyjnego warsztatu, który jedynie dzięki całkowitemu poznaniu zasad, technik, nakazów i zwyczajów czyni z rzemieślnika artystę, a ze składników dzieła, jednolitą materię sztuki.

Wystawę można podziwiać w Galerii Nowa Przestrzeń, przy ul. Rewolucji 1905r nr 52.

Przeczytaj także inne relacje z 13. Triennale Tkaniny!


Cygan Włodzimierz (ur. 1953 r. w Łodzi) – polski artysta (główny obszar działalności – tkanina artystyczna), pedagog, profesor ASP w Gdańsku. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi w latach 1974-1980. Dyplom na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego w Pracowni Gobelinu i Dywanu prof. Antoniego Starczewskiego.

(Fot. Agata Kobierska)

Tkanina Tkanina Tkanina
Tkanina Tkanina

Tkanina

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
wWystawach_-_miejsce_I_-_KPulit_i_IZaboklicka_5
Konkurs wWystawach rozstrzygnięty
hoffman
Erika Hoffmann-Koenige: Mój wybór dla Atlasa Sztuki z Kolekcji Hoffmann
fotofestiwal_2014_banner_pl
Fotofestiwal 2014 – informacje

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*