niepotrzebne_-_tomasz_komorowski_20120505_148150500225 kwietnia rozpocznie się kolejna edycja Festiwalu Sztuka i Dokumentacja. W tym roku festiwal będzie miał charakter „przegubowy” i potrwa aż do 21 maja. Jego hasło przewodnie to Wokół Wschodniej, które odnosi się do 30-lecia Galerii Wschodniej w Łodzi.

Program Festiwalu Sztuka i Dokumentacja

25 kwietnia, godz. 16:00, Galeria Wschodnia – Otwarcie wystawy Zbigniewa Zielińskiego “Początek”.
Wystawa prezentująca projekty graficzne logotypu oraz plakatów do pierwszych wystaw w Galerii Wschodniej autorstwa Zbigniewa Zielińskiego – czynna do 10 maja

8-9 maja 2014r. (czwartek, piątek) – Muzeum Kinematografii – pokaz filmów:
8.05. czwartek
godz.: 18.00
Breaking The Frame (2012), USA, Kanada; 100′
reżyseria: Mariella Nitosławska

Obraz prezentujący sylwetkę wybitnej nowojorskiej artystki Carolee Schneemann. Carolee Schneemann (ur.1939 r.) – pionierka performansu, body artu i kina awangardowego. W swych interdyscyplinarnych projektach porusza problemy ciała, seksualności i płci. Ponadto w ramach seansu zaprezentowany zostanie program komputerowy z dokumentacją WRO 2013 i inne dokumentacje interaktywne.
Prowadzenie: prof. Józef Robakowski

9.05  piątek
godz.:18.00
America Is Not Ready For This (2012), 67′
reżyseria: Karol Radziszewski

Film inspirowany pobytem Natalii LL w Nowym Jorku w 1977 r.  Natalia LL (ur. 1937 r.) – jedna z najważniejszych i najbardziej fascynujących polskich artystek, od lat 70. XX w. ciesząca się międzynarodowym uznaniem. Uprawia oryginalną niepowtarzalną, osobistą twórczość multimedialną (fotografia, instalacja, malarstwo, performans, wideo) łączącą konceptualne badania nad naturą sztuki z refleksją humanistyczną, nastawioną na poznanie wszelkich aspektów istnienia człowieka. Podmiotem i przedmiotem artystycznych działań czyni własne ciało.   Projekcji towarzyszy spotkanie z autorem.   Prowadzenie: prof. Józef Robakowski

10 maja 2014r. (sobota) godz. 19:00, Galeria Wschodnia – Pokaz zestawu video dokumentacji wydarzenia performance „Live Art Lab”, które odbyło się w Rasa Art Gallery w Bangalore (Indie) 27 września 2012. Jego organizatorką była Smitha Cariappa – kuratorka i performerka, która w pierwotnym założeniu miała wystąpić podczas Festiwalu Sztuka i Dokumentacja. 

Artyści: DVD1 – Per Fumes Suresh Kumar, Prakash Lakshman , Smitha Cariappa, Raghu A Wodeyar , Deepak D L Sachin, Vasudev C, DVD2 – Mangala, Dimple B Shah , Anjana, Aishwarya Sultana, Aamir Amz, DVD3 – Per Fumes Suresh Kumar, Raghu A Wodeyar

17.05.2014r.  Dyskusja “Nieistniejące galerie, sztuka w miejscach prywatnych”
Muzeum Sztuki w Łodzi (ms2)
Spotkanie odbędzie się w godzinach: 13.00-16.00

Dyskusja poświęcona będzie zagadnieniom poruszanym na wystawie w Galerii Wschodniej. Zaproszeni goście to przede wszystkim przedstawiciele autorskich, niekomercyjnych galerii w Polsce.

17.05. 2014r.  Wystawa “Nieistniejące galerie, sztuka w miejscach prywatnych”
Galeria Wschodnia
otwarcie wystawy: 17.05.2014, godz. 19.00

kurator: Adam Klimczak

“Nieistniejące galerie, sztuka w miejscach prywatnych” wystawa pokazująca wybrane dokumenty polskich galerii autorskich w przestrzeniach prywatnych, które już nie istnieją, ale nadal są przypominane w kontekście współczesnych prób prezentacji w miejscach życia i działań artystów. Tworzono je w różnych okresach, miejscach i środowiskach, ale zawsze prezentowały one aktualne nurty i tendencje, wzmocnione charyzmą indywidualności je tworzących. Zwykle istniały w sieci wzajemnej wymiany i międzynarodowych powiązań, w znaczący sposób uzupełniając instytucjonalne propozycje. Określały niezależność i odrębność całego ruchu artystycznego, zarówno awangardy lat 70. jak i undergroundowych działań w późniejszych dziesięcioleciach. Prywatne miejsca sztuki stanowiły i nadal stanowią unikalne w skali europejskiej przykłady prezentacji sztuki aktualnej, innej niż obowiązujące na międzynarodowym rynku i obecnym, bardziej już komercyjnym obiegu. Prezentowane galerie to m.in.: Galeria Ślad II, Galeria ArtForum, Galeria Czyszczenie Dywanów, Galeria na Piętrze, Galeria przy Piwnej, Galeria u Zochy, Strych, Biuro Poezji, Galeria QQ, Archiwum Myśli Współczesnej, Punkt Konsultacyjny.

wystawa czynna do 15.06.2014r.

Szczegółowy program obchodów 30-lecia Galerii Wschodniej można znaleźć na stronie www.wschodnia.pl

17.05.2014r., (sobota), godz.18
Marcin Polak „Ludzie Sztuki“ zbiorowy portret łódzkiego środowiska artystycznego.
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15

Uroczyste odsłonięcie szczególnego dokumentu podczas tegorocznego spotkania „Sztuki i Dokumentacji 2014“ To rodzaj planszy pamiątkowej ze zdjęciami typu “do dokumentów”, ludzi którzy je tworzą: artystów wizualnych, kuratorów, krytyków sztuki, organizatorów, muzyków, tancerzy, poetów – tych, którzy odpowiedzieli na prośbę Marcina Polaka w ubiegłym roku (około 125 osób). Zdjęcia wszystkich zaproszonych uczestników zbiorowego portretu środowiska,  zostały wykonane  podczas akcji artystycznej, jaka miała miejsce w czasie trwania ubiegłorocznej edycji Festiwalu Sztuka i Dokumentacja 2013 w Galerii Wschodniej.

21 maja 2014r.  (środa),  godz. 18.00 “Katalog artystów” – Anka Leśniak
Muzeum Sztuki w Łodzi, ms², ul. Ogrodowa 19
sala projekcyjna
Dyskusję rozpoczną:
Anka Leśniak, redaktorka strony www.lodz-art.eu, autorka koncepcji projektu,
Adam Klimczak, artysta, kurator Galerii Wschodnia
Marcin Polak, artysta, kurator, autor projektów społecznych
dr Karolina Jabłońska, krytyczka i kuratorka sztuki
dr Tomasz Załuski, teoretyk sztuki, wykładowca na Uniwersytecie Łódzkim i Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi

Zapraszamy na spotkanie dotyczące projektu „Internetowy katalog artystów z z Województwa Łódzkiego” zrealizowanego w 2013 roku przez Stowarzyszenie Sztuka i Dokumentacja. Katalog artystów prezentuje twórców z Łodzi i regionu zajmujących się sztukami wizualnymi, zarówno tradycyjnymi tj malarstwo, grafika rzeźba, jak i sztuka performance, instalacja, video-art i wszelkie intermedialne i multimedialne działania artystyczne. Katalog tworzą artyści różnych pokoleń.
Pomysł na internetowy katalog łódzkich artystów powstał w 2006 roku, jako inicjatywa  młodych krytyków i artystów z Łodzi, którzy opracowali kilkanaście sylwetek twórców, m.in. Katarzyny Kobro, Władysława Strzemińskiego, Karola Hillera, jak i swoich rówieśników. Znaczący wkład w przybliżenie działalności łódzkich twórców – uczniów Władysława Strzemińskiego stanowiły również zdigitalizowane materiały z książki „100 % abstrakcji” wydanej przez Galerię 86 i Amcor Rentsch, udostępnione przez Grzegorza Musiała i Janusza Głowackiego. W 2013 roku przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego  Województwa Łódzkiego została zrealizowana nowa strona internetowa www.artysci-lodzkie.pl, gdzie zamieszczono do tej pory 74 profili  twórców, z czego 50 sylwetek artystów zostało opracowanych przez krytyków sztuki i przetłumaczonych na język angielski w ramach przyznanej dotacji. Teksty te przygotowali: Alicja Cichowicz, Łukasz Guzek, Karolina Jabłońska, Krzysztof Jurecki, Anka Leśniak, Agata Mendrychowska, Monika Nowakowska, Marta Skłodowska, Marta Wlazeł.
Katalog artystów nie jest zamkniętą całością. Jest projektem w procesie. Ma służyć gromadzeniu i opracowywaniu informacji o artystach z Łodzi i regionu. Jest strukturą niehierarchiczną. Nie kategoryzuje twórców według dorobku czy wieku, jest przede wszystkim bazą danych, z której korzystają według własnych potrzeb badacze sztuki, kuratorzy, galerzyści, dziennikarze oraz wszyscy zainteresowani sztuką współczesną. W założeniu katalog powinien być uaktualniany o kolejne profile artystów, tak, aby luk i przemilczeń było w nim jak najmniej. Traktujemy katalog artystów jako projekt środowiskowy i zachęcamy do współpracy przy nim zarówno artystów, teoretyków, jak i instytucje sztuki w Łodzi i regionie.

Spotkanie w ms² ma służyć refleksji nad możliwościami rozwoju projektu, przy jednoczesnym zachowaniu poziomu merytorycznego prezentowanych tam materiałów. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zabrania głosu w konstruktywnej dyskusji.

/fot. fragment wystawy Niepotrzebne w Galerii Wschodniej

Zobacz także:

FSiD: Jeszcze inna książka (foto)

Potrójne Widzenie w Galerii Wschodniej (foto)

FSiD: Sztuka – Obiekt – Zapis 5 (foto)

4. Festiwal Sztuka i Dokumentacja 2012 – dzień 3 (foto)

4. Festiwal Sztuka i Dokumentacja 2012 – dzień 2 (foto)

4. Festiwal Sztuka i Dokumentacja 2012 – dzień 1 (foto)

L-UND. Łódzka Scena Podziemna 1985-1995 (foto+wideo)

3. Festiwal Sztuka i Dokumentacja – dzień drugi (foto+wideo)

3. Festiwal Sztuka i Dokumentacja – dzień pierwszy (foto+wideo)

Fotofestiwal 2012: Niepotrzebne – Tomasz Komorowski (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Finaliści Fotofestiwal Open Call 2020
pierz
Ireneusz Pierzgalski Malarstwo – Retrospektywa 2015
Fabryka_miejska
Wspólny projekt, czyli kolejna szansa dla młodych artystów

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*