P1010064W niedzielę, 19 sierpnia w ms2 odbędzie się uroczysty finisaż wystawy Dźwięki elektrycznego ciała. Eksperymenty w sztuce i muzyce w Europie Wschodniej 1957-1984.

Całość będzie się składać z trzech wydarzeń:

g. 15.00 – Odśpiewanie. Cornelius Cardew „Wielkie nauczanie”

Czy trzeba być profesjonalnym śpiewakiem, żeby wyśpiewać “Paragraf 7” legendarnej kompozycji Corneliusa Cardew „Wielkie nauczanie”? Muzeum Sztuki w Łodzi pokaże, że każdy może być śpiewakiem. Cardew był dwudziestowiecznym, brytyjskim kompozytorem muzyki eksperymentalnej. Swoje dzieło „Wielkie nauczanie” napisał na podstawie pism Konfucjusza i jest ono przeznaczone do wykonania przez grupę amatorów. Śpiewać każdy może, trochę lepiej, trochę gorzej – w śpiewie będzie mógł wziąć udział każdy chętny, kto pojawi się w ms2.

g. 16.30 – Oprowadzanie kuratorskie

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Dźwięki elektrycznego ciała. Eksperymenty w sztuce i muzyce w Europie Wschodniej 1957-1984, która stanowi pierwszą próbę ujęcia skomplikowanych zależności między eksperymentalną muzyką i sztukami wizualnymi w Europie Wschodniej od lat pięćdziesiątych. Zaprezentowane zostały na niej filmy eksperymentalne, rzeźby dźwiękowe, instalacje oraz partytury najważniejszych i najbardziej innowacyjnych artystów tego okresu.

Po ekspozycji oprowadzą David Crowley i Daniel Muzyczuk.

g. 18.00 – Spotkanie / premiera kompozycji

Spotkanie z Eugeniuszem Rudnikiem i premierowe odsłuchanie jego najnowszej kompozycji „ER-dada 80 50 40”. Rozmowę poprowadzi Daniel Muzyczuk.

Eugeniusz Rudnik (ur. 28 marca 1933 w Nadkolu nad Liwcem) – współczesny polski kompozytor, inżynier elektronik i reżyser dźwięku. Rudnik był jednym z pierwszych w Polsce realizatorów muzyki elektroakustycznej i współtwórcą tzw. polskiej szkoły muzyki elektroakustycznej, autorem innowacyjnych rozwiązań przestrzennej projekcji dźwięku, kompozytorem Skalarów (1966), jednego z pierwszych w świecie utworów poliwersjonalnych na taśmę, oraz pierwszego polskiego utworu kwadrofonicznego Vox humana (1968) zrealizowanego w Studio WDR w Kolonii. Swą pracą zdefiniował i uprawomocnił rolę realizatora dźwięku jako współtwórcy muzycznego dzieła elektroakustycznego. Jako kompozytor stworzył około 95 utworów, m.in. w studiach elektronicznych w Warszawie, Sztokholmie, Kolonii, Paryżu, Bourges, Baden-Baden, Brukseli i Gandawie. Były one prezentowane na antenach radiofonii całej Europy i wielu krajów świata, a także wielokrotnie na festiwalach.

/fot. Magda Stefańska II

Zobacz także:

Dźwięki elektrycznego ciała w ms2 (foto)

WIKIzeum w ms2 (foto)

Jan Fabre w ms2 (foto)

Akreacje II (foto+wideo)

   

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
sztukipiekne
XXXIII Konkurs im. Władysława Strzemińskiego – Sztuki Piękne
grzybowski
Wczoraj, dziś, jutro – Ryszard Kuba Grzybowski
nawpsolnympodworku
Na wspólnym podwórku – łódzki tygiel kultur i wyznań

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*