aaaaaOd 14 do 30 stycznia w przestrzeni publicznej naszego miasta prezentowana będzie skrzynia z pleksi, a w niej szczególny amulet-artefakt autorstwa Elżbiety Wysakowskiej Walters.

Projekt „Amulet-Duchowy obiekt chroniący przed śmiercią” przygotowany dla Łodzi skupia się na zagadnieniu przesądów.  We współczesnej kulturze zachodniej, mamy w zwyczaju postrzegać przesądy jako niewinną grę, rodzaj flirtu z nieznanym, rozrywkę. Ta gra, jednakże, może mieć również ciemną stronę. Prezentowany artefakt, to obiekt-pocisk z wygrawerowanym na łusce napisem ŁÓDŹ umieszczony wewnątrz szklanej skrzyni usytuowanej w centrum Łodzi przy Łódzkim Domu Kultury.

Pojawieniu się obiektu będzie towarzyszyć szereg działań w przestrzeni miasta:
–  Dzięki pomocy studentów łódzkich uczelni , stworzony zostanie łańcuszek (ogólnie znana forma spamu, która posługuje się przesądami w celu wymuszenia określonego zachowania, przekazania jakiejś informacji).
–  Miejsca publiczne wokół obiektu, takie jak przystanki, słupy, ławki etc zostaną „opieczętowane” tajemniczymi komunikatami. Działanie, o charakterze lokacyjnym, będzie wykorzystywało mapy Google. Wszystkie komunikaty będzie można obejrzeć jako mapę Google z dokładną lokalizacją opis każdego komunikatu. 

Projekt ten jest polską częścią międzynarodowej akcji artystycznej zaproponowanej przez European Public Art Center z siedzibą w Rydze.  Koordynatorem polskiej edycji jest AHEart Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi przy współpracy z Galerią Imaginarium.

Poszczególne elementy projektu realizowane były już w Rydze, Lizbonie, Helsinkach, Londynie. Teraz czas na Polskę oraz Islandię.

Zobacz także:

Sztuka na Bruku – 2 edycja (foto)

Sztuka na Bruku – Bramy Sztuki (foto)

FOKUS Łódź Biennale 2010 (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Nostalgia – instalacja artystyczna na przystanku MPK (foto)
zaproszenie-elektroniczne
Madame B – Zgłębianie kapitalizmu emocjonalnego
nowosielski
Jerzy Nowosielski – malarstwo w Atlasie Sztuki
1 Komentarz
  • 28 maja 2015 at 12:21

    Nader intrygujący tekst! Nie żałuję, że odwiedziłam ten blog.

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*