Jubileuszowa 30. edycja Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier odbędzie się w nowej lokalizacji, w hali Expo-Łódź, przy alei Politechniki 4 w Łodzi, w dniach 27-29 września. Wśród gości pojawią się między innymi John Higgins, John Layman, Cyril Pedrosa, Grażyna i Zbigniew Kasprzak oraz Grzegorz Rosiński. Łącznie w programie znajdzie się ponad 100 artystów z Polski i zagranicy, strefa autografów, warsztaty, turnieje, dyskusje, prelekcje i konkursy. Organizatorzy zadbali także o szereg jubileuszowych niespodzianek. –To będzie prawdziwe święto komiksu na europejską skalę! –mówi Adam Radoń, dyrektor festiwalu.

Festiwal zostanie zainaugurowany w piątek 27 września w EC1 Łódź uroczystym otwarciem wystaw. – Najważniejszy będzie wernisaż wystawy „Sztuka DC. Świt superbohaterów”, przygotowanej przez EC1 Łódź i Art Ludique Le Musée – mówi Adam Radoń, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi i kierownik wydziału Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 Łódź.Ekspozycja, na którą składają się m.in. oryginalne plansze komiksowe twórców z DC Comics oraz rekwizyty i kostiumy z filmów wytwórni Warner Bros. ukazuje historię i fenomen takich postaci jak Superman, Batman i Wonder Womandodaje Radoń. Wystawa stanie w zabytkowej Hali Maszyn w dawnej Elektrociepłowni Ec1, będzie można ją tam oglądać aż do 2 lutego 2020.

Ponad 1000 m2 zorganizowanej strefy targowej, 4 sale konferencyjne dla 120 osób każda, aula główna na 460 osób oraz przestronne foyer z powierzchniami, do tego ponad 100 gości –rysowników, scenarzystów, ponad 20 tysięcy odwiedzających rocznie, wystawy, warsztaty –tak na przestrzeni 30 lat rozrosła się marka największej w Europie Środowo-Wschodniej imprezy poświęconej komiksom!

Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa pod wieloma względami. Po pierwsze obchodzimy jubileusz 30-lecia Festiwalu i jest to świetna okazja do podsumowań i refleksji na temat kondycji światowego i polskiego komiksu, który w tym roku świętuje stulecie swojego istnienia! Z tej okazji zaprezentujemy wystawę „100 kadrów na 100-lecie polskiego komiksu”. Międzynarodowy charakter będą miały z kolei wystawy komiksu czeskiego oraz The Lisbon Studio, portugalskiego kolektywu artystycznego, którzy  odwiedzą Łódź – mówi dyrektor festiwalu Adam Radoń. – Przyjemnym zaskoczeniem będzie też zupełnie nowa przestrzeń, którą przygotowaliśmy w tym roku. To hala Expo mieszcząca się przy al. Politechniki, a zatem doskonała lokalizacja blisko centrum miasta i z wygodnym dojazdem z Dworca Kaliskiego i Fabrycznego, co powinno ucieszyć zarówno mieszkańców Łodzi, jak i naszych gości przyjezdnych. To będzie prawdziwe święto komiksu na europejską skalę!– dodaje Radoń.

Festiwalowa publiczność spotkać będzie mogła gwiazdy polskiego i światowego komiksu. Wśród nich znajdzie się światowej sławy polski artysta Grzegorz Rosiński – rysownik między innymi kultowej serii komiksowej o przygodach Thorgala czy albumów Szninkiel i Zemsta Hrabiego Skarbka, Zbigniew Kasprzak, znany z serii Yans, Podróżnicy czy Halloween Blues, którego najnowszym dziełem, wydanym równocześnie w Belgii i Polsce w 2019 roku, jest rozgrywający się w czasach wojny 30-letniej Bez twarzy. Na Festiwalu zobaczymy także Grażynę Kasprzak (pseudonim Graza), autorkę kilkudziesięciu projektów scenografii i kostiumów do spektakli teatralnych, operowych i baletowych oraz Katarzynę Niemczyk –polską rysowniczkę rysującą dla wydawnictwa Marvel serię Mockingbird, dotąd niewydaną w Polsce, mającą premierę swoich komiksów na tegorocznym festiwalu. Z gwiazd zagranicznych warto wymienić Johna Higginsa, kolorystę kultowych Strażników i Batman: Zabójczy żart do scenariuszy Alana Moore’a i rysownika komiksów takich komiksów jak Sędzia Dredd i Szok przyszłości, Johna Laymana, scenarzystęChew, Wiecznego Batmana, Detective Comics, Predator vs. Judge Dredd vs. Aliens, Micka McMahona, rysownika Sędzia Dredd: Kompletne akta orazSlaine, czy Cyrila Pedrosę, rysownika Trzech cieni, Równonocy, Portugalii, Złoty wiek. Do Łodzi zawita także reprezentacja The Lisbon Studio: Marta Teives (Powroty), Nuno Saraiva (A wszystko to fado!), Ricarda Cabral i João Tercio.

– To tylko wybrane punkty programu, w zanadrzu mamy jeszcze kilka niespodzianek dla uczestników, o których będziemy sukcesywnie informować. Łącznie w ciągu dwóch dni publiczność poza spotkaniami z artystami i udziałem w warsztatach i panelach będzie mogła zobaczyć dziesięć wystaw i kilka wydarzeń specjalnych. Jak co roku przyznamy też nagrody – w konkursie na krótką formę komiksową, nagrody popkulturowe Misie oraz Nagrodę im. Papcia Chmiela za wybitne zasługi dla polskiego komiksu, nagrodę dla Najlepszego Polskiego Albumu oraz nagrodę dla Najlepszego Wydawcy w minionym roku. Pełen program z listą gości oraz opisem wystaw zostanie ogłoszony we wrześniu – zapowiada Piotr Kasiński, dyrektor artystyczny Festiwalu.

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier to największa tego typu impreza w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. W 2018 roku festiwal odwiedziło ponad 20 tys. uczestników. W 2009 roku formuła festiwalu została poszerzona o strefę gier elektronicznych, na której odbywają się turnieje, prezentacje gier i sprzętu czy premiery nowych tytułów. Po raz kolejny festiwal stawia na wolne granie dla publiczności w takie gry, jak Fortnite, League of Legends, Gwint, Wiedźmin 3, Super Mario Maker2 oraz The Legend of Zelda: Link’s Awekening, a także gry retro i VR.Od wielu lat podczas Festiwalu spotykają się także miłośnicy gier planszowych, RPG, bitewnych i karcianych. Festiwal odbywa się w Łodzi od 1991 roku, a jego organizatorami są “EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi oraz Stowarzyszenie Twórców „Contur”. Bilety w cenie od 10 do 40 zł można zakupić na stronie https://bilety.ec1lodz.pl lub bezpośrednio na miejscu w trakcie Festiwalu.

Wystawa “Sztuka DC. Świt superbohaterów”, prezentująca takie ikoniczne postaci, jak Superman, Batman, Wonder Woman czy Joker, ekspozycja prac polskich artystów tworzących alternatywne okładki do kilku serii ze świata DC Comics, regularnie ukazujących się nakładem Egmontu, 80-te urodziny Batmana, wystawa “From Lisbon with Love” portugalskiego kolektywu The Lisbon Studio, 100-lecie polskiego komiksu czy 60. urodziny Smerfów – to jedynie wybrane atrakcje 30. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier, który odbędzie się w dniach 27-29 września w hali Expo-Łódź, przy alei Politechniki 4 w Łodzi.

30. edycję kultowego już Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi rozpocznie wernisaż międzynarodowej wystawy DC Comics, przygotowanej przez DC Entertainment, Warner Bros. Consumer Products oraz Art Ludique – Le Muséei EC1 Łódź. Odwiedzający zobaczą oryginalne rysunki przedstawiające superbohaterów i superzłoczyńców ze stajni DC, jak też kultowe sceny komiksowe stworzone przez takich cenionych artystów, jak Jim Lee, Bob Kane, Neal Adams, Frank Miller czy Alex Ross. Zostaną także zaprezentowane oryginalne kostiumy z popularnych filmów DC, m.in. słynna peleryna Christophera Reeve’a z produkcji o Supermanie czy ikoniczny już kostium Wonder Woman noszony w latach 70. przez Lyndę Carter. Kostiumy i rekwizyty z najnowszych filmów w reżyserii Zacka Snydera, Tima Burtona, Joela Schumachera i Christophera Nolana znajdą się obok tych pochodzących z najnowszego filmu „Wonder Woman”. Ekspozycja odwiedziła dotychczas Paryż, Londyn i Abu Dhabi. Historyczne wnętrze Hali Maszyn w budynku dawnej elektrowni EC1 to jedno z kluczowych miejsc podczas europejskiej trasy wystawy, którą będzie można oglądać aż do 2.02.2020. Podczas samego Festiwalu w EC1 towarzyszyć będą jej wydarzenia okolicznościowe:

Projekt Polscy artyści rysują bohaterów DC Comics –znani i cenieni polscy rysownicy zostali poproszeni przez wydawnictwo Egmont o stworzenie alternatywnych okładek do kilku regularnie ukazujących się serii ze świata DC Comics, takich jak: Batman Detective Comics, Superman Action Comics, Harley Quinn, Liga Sprawiedliwości, Flash. Zaproszenie do udziału w projekcie przyjęli wybitni artyści: Piotr Cieśliński, Zbigniew Kasprzak, Jakub Kijuc, Adam Kmiołek, Piotr Kowalski, Tomasz Larek, Katarzyna Niemczyk, Marek Oleksicki, Grzegorz Przybyś, Marianna Strychowska, Przemysław Truściński. Prace prezentują różne style artystyczne i różne wizje znanych postaci, ale wszystkie łączy miłość do komiksów.  Albumy z alternatywnymi okładkami będą ukazywać się od października 2019 r. do stycznia 2020 r, a ich wersje wielkoformatowe będzie można oglądać podczas Festiwalu.

80-te urodziny Batmana –jubileusz postaci stworzonej przez Billa Fingera oraz Boba Kane’a, poprzedzony zostanie grami VR oraz miejskimi, które 15 września odbędą się w Warszawie i Łodzi.

­–Łódź podczas festiwalowego weekendu zmienia się w prawdziwy raj dla miłośników komiksów. Festiwal jest miejscem spotkań z twórczością światowej sławy artystów z Polski i zagranicy, w których rękach i wyobraźni leży kreacja całego wizualnego świata komiksowego. Od trzech dekad budujemy rangę tej imprezy i z dumą patrzymy jak rozrasta się, przyciągając coraz większe grono uczestników. Ten rok obfituje w okrągłe jubileusze –poza 30-leciem Festiwalu świętować będziemy 100-lecie polskiego komiksu,  80. urodziny Batmana, czy 60. urodziny Smerfów. Cieszymy się, że towarzyszą nam tak prestiżowe wydarzenia –mówi Adam Radoń, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi i kierownik wydziału Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 Łódź.

W industrialnej przestrzeni po dawnej Elektrowni Łódzkiej oraz w hali Expo festiwalowa publiczność będzie mogła obejrzeć takie wystawy jak:

From Lisbon with Love – A brief visit to The Lisbon Studio past and present / Pozdrowienia z Lizbony. Wizyta w The Lisbon Studio kiedyś i dziś. EC1 27.09-10.11.2019

The Lisbon Studio (TLS) – nagrodzone w wyniku fuzji kilku istniejących lizbońskich studiów jest ojczyzną komiksu portugalskiego, z której w ciągu ostatniej dekady wyszli najbardziej rozpoznawalni twórcy z Portugalii – laureaci licznych krajowych nagród i twórcy o międzynarodowej renomie, tacy jak Jorge Coelho, Joana Afonso, Filipe Andrade, Nuno Plati i wielu innych.

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi i TLS współpracują ze sobą od kilkunastu lat, inicjując spotkania polskich i portugalskich twórców, czego efektem są autorskie komiksy wydawane na obu rynkach. Wystawa przedstawia przede wszystkim prace czterech artystów goszczących na tegorocznym festiwalu w Łodzi: Marty Teives, Nuno Saraivy, Ricardo Cabrala i Joao Tercio, nie zapominając jednak o tych twórcach portugalskich, którzy w ciągu ostatnich dziesięciu lat wkroczyli, a później opuścili przestrzeń The Lisbon Studio, by podbijać rodzimy i międzynarodowy rynek komiksowy.

100 kadrów na 100 lat komiksu polskiego

EC1 27.09-10.11.2019

W związku z obchodami 100-lecia powstania komiksu polskiego zaprezentowane zostaną, wyselekcjonowane przez badaczy, krytyków i działaczy ze środowiska komiksowego, najważniejsze kadry spośród wszystkich dotychczas wydanych polskich albumów komiksowych. Każdy kadr będzie opatrzony stosownym komentarzem, podkreślającym jego znaczenie i wyjaśniającym,  dlaczego został wytypowany. Zobaczymy przykłady najważniejszych tytułów najsłynniejszych autorów, a wśród nich nieśmiertelnego „Tytusa, Romka i A’Tomka” Papcia Chmiela, „Kajka i Kokosza” Janusza Christy, „Funky Kovala” Bogusława Polcha. Nie zabraknie prac twórców młodego pokolenia, które reprezentować będą m.in. Jacek Świdziński, Berenika Kołomycka, czy Daniel Grzeszkiewicz.

60 lat Smerfów

Hala Expo 27.09-29.09.2019

Wystawa “60 lat Smerfów” opowiada o narodzinach, popularności oraz międzynarodowym sukcesie przesympatycznych niebieskich stworków w białych czapeczkach. Plansze wystawy podzielone zostanąna dwie części: górna opowie o życiu i twórczości twórcy postaci –Peyo, dolna natomiast zawiera gry dla dzieci. Ekspozycja zrealizowana przez Wallonie-Bruxelles International.

Tymczasem w innym miejscu

EC1 27.09-10.11.2019

Stulecie powstania Czechosłowacji (1918) było szczególną okazją do podsumowania narodowej historii komiksu. Wystawa prezentuje czeską twórczość, zróżnicowaną w swej formie i historycznych kontekstach, eksponuje zarówno główne nurty, przełomowe momenty, jak i międzykulturowe inspiracje, opisuje początki, rozwój i sytuację współczesną. Na wystawie pokazane zostaną prace najważniejszych czeskich autorów, wśród nich ikona komiksu tego kraju, Kaja Saudek, twórca znany bardzo dobrze również polskim odbiorcom, m.in. z komiksów zamieszczanych w latach 70. XX w. w „Relaxie”. Z innych nazwisk warto wymienić choćby Petra Vyorala, Karela Osohy, czy Branko Jelinka, Słowaka, który jednak zadomowił się na czeskiej scenie komiksowej.

Wystawa konkursowa

EC1 28.09-10.11.2019

Wystawa prezentująca prace nadesłane na otwarty międzynarodowy konkurs na krótką formę komiksową. Znajdą się wśród nich komiksy z całego globu. Wśród nich twórczość zarówno profesjonalistów, jak i amatorów.

Wystawa konkursu dziecięcego

Hala Expo 27.09-29.09.2019

Coroczny konkurs ogłaszany w szkołach dla najmłodszych adeptów sztuki komiksu. Na wystawie pokazane zostaną najlepsze prace wyłonione przez festiwalowe jury.

Gry komputerowe, komiks i ilustracja 2

Galeria ASP Piotrkowska 68  27.09 – 10.10.2019

W ekspozycji biorą udział prace studentów Pracowni Scenografii i Komiksu (pod kierunkiem prof. Gabriela Kołata) na Wydziale Sztuk Wizualnych, Pracowni projektowania przestrzeni i obiektów wirtualnych do gier (pod kierunkiem dr Rafała Szrajbera) na Wydziale Wzornictwa i Architektury Wnętrz oraz uczestników Letnich Międzynarodowych Kursów Grafiki i Tkaniny Artystycznej (PATA).

Steam Rift / Parowe Szczeliny

EC1 27.09-10.11.2019

Projekt powstający w ramach prowadzonych przez dr Rafała Szrajbera działań naukowych i artystycznych jest idealnym narzędziem promocji Łodzi jako ośrodka wielokulturowego o ciekawej historii. Prezentuje stworzoną fikcyjną lokację odkrytą pod miastem, będącą wstępem do świata Parowych Szczelin (Steam Rift) – alternatywnej wizji rozwoju Łodzi w XIX wieku pod powierzchnią ziemi. Jej funkcjonowanie opiera się na zmagazynowanych i odkrywanych zasobach pary w ogromnych podziemnych szczelinach, która wykorzystywana jest także w powstających w tym czasie na powierzchni fabrykach.

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier to największa tego typu impreza w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. W 2018 roku festiwal odwiedziło ponad 20 tys. uczestników. W 2009 roku formuła festiwalu została poszerzona o strefę gier elektronicznych, na której odbywają się turnieje, prezentacje gier i sprzętu, premiery nowych tytułów. Od wielu lat podczas Festiwalu spotykają się także miłośnicy gier planszowych, RPG, figurkowych i innych. Festiwal odbywa się w Łodzi od 1991 roku, a jego organizatorami są “EC1 Łódź –Miasto Kultury” w Łodzi oraz Stowarzyszenie Twórców „Contur”. Bilety w cenie od 10 do 40 zł można zakupić na stronie https://bilety.ec1lodz.pl lub bezpośrednio na miejscu w trakcie Festiwalu.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Przemysław Wachowski – Wokół Księżyca w Galerii Re:Medium
otwarta_wystawa_2014_20140517_1419927155
OtwaARTa Wystawa XV – informacje
203 Aukcja Dzieł Sztuki

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*