mfkig2012Chociaż MFKiG oficjalnie rozpocznie się 5 października pierwsze imprezy organizowane są już od połowy września. Tradycyjnie będzie epicko – goście z Polski i zagranicy, mnóstwo wystaw, paneli dyskusyjnych plus lubiana przez wszystkich giełda komiksów.

Jak zawsze centrum festiwalowe znajdzie się w Łódzkim Domu Kultury, a całość rozłożona zostanie na trzy dni – w piątek wernisaż prac konkursowych, w sobotę finał, a w niedzielę (7 października) ostatki.

Bez wątpienia jedną z gwiazd będzie ilustrator i rysownik Dave McKean z Wielkiej Brytanii, w Polsce znany m.in. ze współpracy z pisarzem i komiksowym scenarzystą Neilem Gaimanem (ich wspólne dzieła to m.in. „Sandman” i „Koralina”). To spod jego ręki wyszedł jeden z najsłynniejszych komiksów o Batmanie – „Azyl Arkham”, napisany przez Granta Morrisona. N

Po raz drugi Łódź odwiedzi znakomity rysownik Simon Bisley, znany z takich komiksów, jak „Lobo”, „Sędzia Dredd”, „Batman” czy „Slaine”. Ogromnym wydarzeniem będzie wizyta w Łodzi Melindy Gebbie – amerykańskiej rysowniczki, prywatnie żony Alana Moora – uznawanego za jednego z najlepszych scenarzystów wszech czasów. Listę gości zagranicznych uzupełnią John McCrea,  Cameron Stewart, Igort oraz Tony Sandoval.

Festiwalowi towarzyszyć będzie niemal dwadzieścia ekspozycji, a także wielkie świętowanie 30-lecia “Fantastyki” (7 października). Program uzupełnią warsztaty dla twórców oraz liczne, specjalne strefy: gier, targowa, dziecięca, Star Wars, komiksu japońskiego i inne. Jak co roku odbędzie się Sympozjum Komiksologiczne.

CZWARTEK / 20.09.2012 /

Centralne Muzeum Włókiennictwa, ul. Piotrkowska 282
17.00 – Wernisaż wystaw festiwalowych / Vernissage of festival’s exhibitions

Galeria Manhattan, ul. Piotrkowska 118
19.00 – Wernisaż wystawy Jakub Wiejackiego / Vernissage of Jakub Wiejacki’s works
 
NIEDZIELA / 30.09.2012 /

Stacja Nowa Gdynia, Zgierz, ul. Sosnowa 1
11.00 – Warsztaty z Jakubem Wiejackim / Workshops with Jakub Wiejacki
13.00 – The Big Boat Of Humour – Wielki Turniej Rysowników Satyrycznych o Nagrodę Stacji Nowa Gdynia / The Big Boat of Humour – Stacja Nowa Gdynia’s Prize Contest of Satirical Drawings
15.30 – Wernisaż wystawy The Big Boat Of Humour / Vernissage of The Big Boat of Humour works

CZWARTEK / 4.10.2012 /
Śródmiejskie Forum Kultury, ul. Roosevelta 17

18.30 – Wernisaż wystawy Daniela Bauma / Vernissage of Daniel Baum’s works
19.00 – Spotkanie „Komiks a fantastyka” / „Comics vs. Fantasy” meeting

La Pies, al. Kościuszki 49/51
20.00 – Wernisaż wystawy Michała Klimczyka / Vernissage of Michał Klimczyk’s works

The Dorsz British Fish & Chips, ul. Traugutta 9
21.00 – Wernisaż wystawy Simona Bisley’a / Vernissage of Simon Bisley’s works

PIĄTEK / 5.10.2012 /

Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18
10.00 – Finał konkursu komiksowego dla uczniów, sala 304 / Finale of kids’ comics competition, room 304
11.00 – Warsztaty plastyczne dla dzieci, sala 304 / Workshops for kids, room 304
12.00 – Projekcja filmów, Kino Studyjne / Movie screening, Study Cinema
 
Mała Litera Art, ul. Ogrodowa 19 (ms2 w Manufakturze)
17.00 – Wernisaż wystawy Agaty Wawryniuk / Vernissage of Agata Wawryniuk’s exhibition

Galeria Stara ŁDK, ul. Traugutta 18
18.00 – Wernisaż wystawy konkursowej / Vernissage of contest’s works

Owoce i Warzywa, ul. Traugutta 9
19.00 – Wernisaż wystawy Marcina Podolca / Vernissage of Marcin Podolec’s works

Hotel Grand, ul. Piotrkowska 72
20.00 – Wernisaż wystawy Przemysława Truścińskiego / Vernissage of Przemysław Truściński’s works
 
SOBOTA / 6.10.2012 /

Textilimpex, ul. Traugutta 25
09.00 – Otwarcie strefy targowej i strefy Atlasa dla dzieci / Opening of fair zone and Atlas’s playground
11.00 – Premiera figurek Kajko i Kokosz, stoisko TissoToys / Premiere of Kajko and Kokosz’s figurines, TissoToys stand

Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18

Kino Studyjne ŁDK (1 piętro) / Study Cinema ŁDK (1st floor)
10.30 – Opowieść o Kiki – Catel Muller i Jose-Louis Bocquet / Kiki’s story – Catel Muller i Jose-Louis Bocquet
11.15 – Spotkanie z Simonem Bisley’em / Meeting with Simon Bisley
12.00 – Komiksowe reportaże – Igort / Comics’ reportages – Igort
13.00 – Hitman i inni – John McCrea / Hitman and co. – John McCrea
13.45 – Nie tylko komiksy – Dave McKean / Not only comics – Dave McKean
15.00 – Spotkanie z Cameronem Stewartem / Meeting with Cameron Steward
16.15 – Dorośli, dzieci i Marzi – Marzena Sowa / Adults, kids and Marzi – Marzena Sowa
17.00 – Wilq w zeszycie i na ekranie – Tomasz Minkiewicz, Leszek Nowicki, Wojciech Stuchlik / Wilq on cards and on the screen – Tomasz Minkiewicz, Leszek Nowicki, Wojciech Stuchlik
17.45 – Spotkanie z Tomkiem Leśniakiem i Rafałem Skarżyckim / Meeting with Tomek Leśniak and Rafał Skarżycki
18.30 – Filmowy „Piotruś Pan” Loisela – Nicolas Duval / Loisel’s „Peter Pan” the movie – Nicolas Duval

Sala 221 ŁDK (2 piętro) / Room 221 ŁDK (2nd floor)
10.00 – Od Supermana do Morfeusza – mit rozkwita w komiksie / From Superman to Morpheus – myths manifestations in comics
11.00 – „Rozmówki polsko-angielskie” – Agata Wawryniuk + ogłoszenie stypendium Sklep.Gildia.pl / „Rozmówki polsko-angielskie” – Agata Wawryniuk + announcement of Sklep.Gildia.pl’s grand
11.45 – „Rewolucje 7” – Mateusz Skutnik i Jerzy Szyłak /„Rewolucje 7” – meeting with Mateusz Skutnik i Jerzy Szyłak
12.15 – Świeża Paroovka – Marek Lachowicz, Tomasz Kuczma / Fresh Paroovka – meeting with Marek Lachowicz, Tomasz Kuczma
12.45 – „Komiks w szponach miernoty” – Jerzy Szyłak / „Komiks w szponach miernoty” – meeting with Jerzy Szyłak
13.15 – „Ogród” – Agata Bara / „Ogród” – meeting with Agata Bara
14.00 – Kadry o Fiodorownej – Mikołaj Tkacz / Fiodorowna’s cards – meeting with Mikołaj Tkacz
14.30 – Komiksowe „Lubiewo” / Comics „Lubiewo”
15.00 – „Infamis” – Paweł Zych / „Infamis” – meeting with Paweł Zych
15.30 – Bydgoszcz w komiksie / Bydgoszcz in comics
16.00 – Tajfun walczy dalej – Tadeusz Raczkiewicz, Łukasz Chmielewski, Piotr Ponaczewny, Maciej Szatko / Tajfun comtinues to struggle – meeting with Tadeusz Raczkiewicz, Łukasz Chmielewski, Piotr Ponaczewny, Maciej Szatko
16.30 – Powrót Kleksa – opowiada Tomasz Kołodziejczak / Kleks strikes back – meeting with Tomasz Kołodziejczak
17.15 – Mroczny Rycerz powstaje – epicki finał czy porażka? / Dark Knight returns – epic win or fail?
18.00 – Marcin Ponomarew – spotkanie / Meeting with Marcin Ponomarew
18.30 –„ Nest” – Marek Turek / „Nest” – meeting with Marek Turek

Sala 304 ŁDK (3 piętro) / Room 304 ŁDK (3rd floor)
10.00 – Jak komiksem opowiadać o historii – na przykładzie albumów „Westerplatte. Załoga śmierci” i „Tajemnice DAG fabrik Bromberg” z udziałem Macieja Jasińskiego, Jacka Michalskiego, Krzysztofa Wyrzykowskiego/ Comics telling history based on „Westerplatte. Załoga śmierci” and „Tajemnice DAG fabrik Bromberg” albums – meeting with Maciej Jasiński, Jacek Michalski, Krzysztof Wyrzykowski
11.00-1 3.00 – Warsztaty z Tadeuszem Raczkiewiczem (uczestnicy 8-15 lat)/ Workshops with Tadeusz Raczkiewicz (kids 8-15)
15.00 – Polski komiks kobiecy / Polish women’s comics
15.45 – Spotkanie z Egmontem – Tomasz Kołodziejczak/ Meeting with Egmont – Tomasz Kołodziejczak
16.15 – Premiera magazynu „Profanum” – Robert Sienicki i Jan Mazur /„Profanum” magazine premiere – meeting with Robert Sienicki and Jan Mazur
16.45 – 10-lecie Magazynu Miłośników Komiksu KZ / 10th Anniversary of „KZ” magazine

Sala 6 ŁDK (parter)/ Room 6 ŁDK (Ground floor)
13.00 – Komiksowy „Kłamca” – Jakub Ćwiek/ „Kłamca” as a comic – meeting with Jakub Ćwiek
14.00 – 30-lecie „Fantastyki” – Panel I – Co Polska SF wniosła do polskiego języka, literatury? – Paweł Matuszek, Jakub Winiarski, Lech Jęczmyk, Maciej Parowski, Kamil Śmiałkowski / 30th Anniversary of „Fantastyka” magazine – meeting with Paweł Matuszek, Jakub Winiarski, Lech Jęczmyk, Maciej Parowski, Kamil Śmiałkowski
15.00 – 30-lecie „Fantastyki” – Panel II – Zasługi „F” i „NF” dla dokonań i krytyki polskiej szkoły komiksu i ilustracji – Jerzy Szyłak, Andrzej Brzezicki, Tomek Niewiadomski, Grzegorz Janusz, Wojciech Birek, Waldemar Miaśkiewicz – 30th Anniversary of „Fantastyka” magazine – meeting with Jerzy Szyłak, Andrzej Brzezicki, Tomek Niewiadomski, Grzegorz Janusz, Wojciech Birek, Waldemar Miaśkiewicz
16.00-1 7.00 – 30-lecie „Fantastyki” – Panel III – „F” i „NF” głównym rozgrywającym na wydawniczym rynku kultury i popkultury w ostatnim XXX-leciu – Marcin Zwierzchowski, Paweł Ziemkiewicz, Jerzy Rzymowski, Michał Cetnarowski, Maciej Parowski – 30th Anniversary of „Fantastyka” magazine – meeting with Marcin Zwierzchowski, Paweł Ziemkiewicz, Jerzy Rzymowski, Michał Cetnarowski, Maciej Parowski
18.00 – Manga Corner – cosplay
 
Wytwórnia, ul. Łąkowa 29
20.00 – Wręczenie nagród festiwalowych, wybory rysunkowej Miss Festiwalu / Grand Gala, festival’s awardings, Miss of the Festival contest

Textilimpex, ul. Traugutta 25

Autografy / Dedications
11.30 – Catel Muller i Jose-Louis Bocquet, Cameron Stewart, komiks kobiecy, Jakub Ćwiek
12.45 – Simon Bisley, Agata Wawryniuk, Komiksy z Bydgoszczy, Mikołaj Tkacz
14.00 – Igort i Marzena Sowa, Mateusz Skutnik i Jerzy Szyłak, Marek Lachowicz i Tomasz Kuczma, komiks historyczny
15.15 – Marek Turek, Tomasz Leśniak i Rafał Skarżycki, Krzysztof Gawronkiewicz
16.30 – Dave McKean, Paweł Zych, Agata Bara, John McCrea, Tomasz Niewiadomski
18.00 – Tomasz Minkiewicz, Tadeusz Raczkiewicz, Szaweł Płóciennik i Sławomir Gołaszewski, magazyn „Profanum”

Owoce i Warzywa, ul. Traugutta 9
12.00 – Urodziny zina „Maszin” / B-day of „Maszin” zin
13.00 – Spotkanie z Tomaszem Leśniakiem i Rafałem Skarżyckim / Meeting with Tomasz Leśniak and Rafał Skarżycki
15.00 – W ostatniej chwili. O komiksie w PRL-u – projekcja filmu, spotkanie z Mateuszem Szlachtyczem i Szymonem Holcmanem – At the last moment. On comics in PRL – movie screnning, meeting with Mateusz Szlachtycz and Szymon Holcman

NIEDZIELA / 7.10.2012 /

Textilimpex, ul. Traugutta 25
9.00 – Otwarcie strefy targowej i strefy Atlasa dla dzieci / Opening of fare zone and Atlas’s kids’ playground

Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18

Kino Studyjne ŁDK (1 piętro) / Study Cinema ŁDK (1st floor)
10.30 – Pozdrowienia z Serbii – Aleksandar Zograf / Greetings fromSerbia– meeting with Aleksandar Zograf
11.15 – Nie tylko Lucyfer – Warren Pleece / Not Only Lucifer – meeting with Warren Pleece
12.00 – Spotkanie z Melindą Gebbie / Meeting with Melinda Gebbie
13.00 – Szkice Śledziem – Michał Śledziński / Meeting with Michał Śledziński
14.00 – Trup i jego wybryki – Tony Sandova l / Deadman and his tricks – meeting with Tony Sandoval
14.45 – Spotkanie z Brianem Azzarello / Meeting with Brian Azzarello
15.30 – Glenn Fabry i jego komiksy / Glenn Fabry and his comics
16.15 – Prosto z Portugalii – Rui Lacas i Bartosz Sztybor / Straight fromPortugal– meeting with Rui Lacas and Bartosz Sztybor

Sala 221 ŁDK (2 piętro) / Room 221 ŁDK (2nd floor)
10.00 – Nadwiślańscy herosi – Adam Czernatowicz, Rafał Kołsut, Krzysztof Małecki, Piotr Kamiński, Łukasz Rydzewski, Maciej Zaręba / Vistula’s Heroes – meeting with Adam Czernatowicz, Rafał Kołsut, Krzysztof Małecki, Piotr Kamiński, Łukasz Rydzewski, Maciej Zaręba
10.30 – „Ksionz” – Marcin Rustecki i Dominik Szcześniak / „Ksionz” – meeting with authors Marcin Rustecki and Dominik Szcześniak
11.00 – „Bler 3” – Rafał Szłapa /„Bler 3” – meeting with Rafał Szłapa
11.30 – „City Stories” – spotkanie z autorami / „City Stories” – meeting with authors
12.15 – „Dom Słów – pracownia komiksu” – Maciej Pałka / „Dom Słów – pracownia komiksu” – meeting with Maciej Pałka
12.45 – „Biocosmosis” – spotkanie z autorami / „Biocosmosis” – meeting with authors
13.15 – „Wszystko zajęte” – Marcin Podolec / „Wszystko zajęte” – meeting with Marcin Podolec
13.45 – Komiksowy scenarzysta – Grzegorz Janusz / Comics storywriter – meeting with Grzegorz Janusz
14.30 – „Moja Terapia” – Szaweł Płóciennik i Sławomir Gołaszewski / „Moja Terapia” – meeting with Szaweł Płóciennik and Sławomir Gołaszewski
15.00 – Komiks brytyjski – Paul Gravett / British comics – meeting with Paul Gravett
15.45 – Miłosne opowieści – Michał Klimczyk / Love stores – meeting with Michał Klimczyk

Sala 6 ŁDK (parter) / Room 6 ŁDK (ground floor)
11.00 – Fantastyczny Polch – spotkanie z rysownikiem / Fantastic Polch – meeting with the artist
12.00 – 30-lecie „Fantastyki” – spotkanie z pisarzami: Andrzej Sapkowski, Jacek Dukaj, Lech Jęczmyk i inni / 30th Anniversary of „Fantastyka” – meeting with authors Andrzej Sapkowski, Jacek Dukaj, Lech Jęczmyk and others
14.00 – „Polska fantastyka oczami Macieja Parowskiego„ – Maciej Parowski, Szczepan Twardoch, Wojciech Szyda / meeting with Maciej Parowski, Szczepan Twardoch, Wojciech Szyda

Bohaterem spotkania będzie człowiek-instytucja rodzimej literatury s-f, wieloletni redaktor naczelny „Nowej Fantastyki” i „Czasu Fantastyki”. Punktem wyjścia dyskusji jest wydana niedawno przez Naro­dowe Centrum Kultury książka „Małpy Pana Boga” , która stanowi rodzaj podręcznika historii polskiej fantastyki w autorskim ujęciu Parowskiego. Oprócz Macieja Parowskiego o polskiej fantastyce pody­skutują m.in. Szczepan Twardoch i Wojciech Szyda (autorzy wydawanych przez NCK książek z serii „Zwrotnice czasu” – odpowiednio „Wiecznego Grunwaldu” i „Fausterii”). Całość poprowadzi Marekm Horodniczy. Organizator: Narodowe Centrum Kultury.
 
Hotel Grand, ul. Piotrkowska 72, sala konferencyjna / conference room
11.00 – Komiks fantastyczny w Polsce a polska fantastyka komiksowa – związki, wpływy i różnice w efektach kreowania obrazkowej SF-ery realizacji marzeń – 12. Sympozjum Komiksologiczne / 12. Comicsology Symposium panel
 
Textilimpex, ul. Traugutta 25

Autografy / Dedications
11.00 – Grzegorz Janusz, Marcin Podolec, autorzy „Biocosmosis”, Glenn Fabry
11.45 – Aleksandar Zograf, Tony Sandoval, Brian Azzarello, autorzy „Człowieka bez szyi”
13.00 – Warren Pleece, Rafał Szłapa, Dominik Szcześniak i Marcin Rustecki, Bogusław Polch
14.30 – Melinda Gebbie, autorzy City Stories, Michał Śledziński, Rui Lacas
15.45 – John McCrea, Simon Bisley, Cameron Stewart, Brian Azzarello (stoisko Multiversum).

Zobacz także:

Wystawy 23. MFKiG w Centralnym Muzeum Włókiennictwa (foto)

XXIII MFKiG: Wystawa prac Jakuba Wiejackiego w Galerii Manhattan (foto)

Kind Off oraz Cool kids of death & Akira Yamaoka na zakończenie 22. MFKiG (foto)

XXII MFKiG 2011: Gala Finałowa (foto+wideo)

XXII MFKiG 2011: Simon Bisley (foto+wideo)

XXII MFKiG 2011: Konkurs na krótką formę komiksową (foto+wideo)

XXII MFKiG: Maciej Pałka w Małej Literze Art (foto)

XXII MFKiG: Yorgi, komiks i literatura w ŚFK (foto)

 

XXII MFKiG w Centralnym Muzeum Włókiennictwa (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
FPR_2014_02
Fotograficzną Publikację Roku 2014
rybczynski
Zbigniew Rybczyński w Atlasie Sztuki
mfg
15. Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*