Plakt22.MFKiG_30 września rozpocznie się trzydniowy 22. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi. To jeden z największych tego typu festiwali w tej części Europy. Wśród gości znaleźli się m. in. laureaci nagrody Eisnera, najważniejszej nagrody komiksowej na świecie.

Tradycyjnie najgorętszymi punktami festiwalu będą: finał konkursu na krótką formę graficzną, mnóstwo premier komiksowych oraz spotkania z najwybitniejszymi twórcami. Na fanów komiksu czeka aż dwadzieścia wystaw – m.in. Marka Szyszko, Edwarda Lutczyna, Jerzego Wróblewskiego, Tadeusza Raczkiewicza i autorów młodszych pokoleń.

Do Łodzi przyjadą argentyński rysownik Eduardo Risso (100 Naboi, Batman, Spider-Man, Chicanos, Ja Wampir), amerykański scenarzysta Brian Azzarello (100 Naboi, Hellblazer, Batman, Loveless, Banner) oraz sam Simon Bisley, brytyjski twórca kultowych komiksów (Lobo, Slaine, Batman, Hulk), ilustrator i autor okładek płyt grup heavy-metalowych.  Jak co roku festiwal odwiedzi Grzegorz Rosiński, a z Wielkiej Brytanii przyleci Andrzej Klimowski oraz jego żona Danuta Szejbal. Publiczność będzie miała okazję spotkać się również z rosyjskimi rysownikami Askoldem Akiszynem i Miszą Zasławskim – autorami znakomitej komiksowej adaptacji słynnej powieści „Mistrz i Małgorzata”.

Specjalnym gościem festiwalu będzie Japończyk Akira Yamaoka, autor muzyki do gier komputerowych, a także do filmów będących adaptacjami gier. Szerokiemu odbiorcy znany jest m.in. ze ścieżki dźwiękowej do „Silent Hill” zarówno kilku części gier, jak i ekranizacji filmowej. Akira Yamaoka uświetni galę 22. MFKiG (1 października 2011) wspólnym koncertem z zespołem Cool Kids Of Death.

bisley_hulk_pg04

/Hulk Simona Bisleya

W programie znalazły się także sesje dedykacji, warsztaty dla publiczności oraz profesjonalistów, panele dyskusyjne, konkursy, rysowanie na żywo, wybory rysunkowej Miss Festiwalu. Ponadto strefa Manga Corner z cosplay’em i przeglądem filmów anime oraz strefa Star Wars. Nie zabraknie Sympozjum Komiksologicznego, które w tym roku odbędzie się już po raz jedenasty. Odbędzie się też premiera albumu City Stories, który powstał pod patronatem polskiej prezydencji w UE. W tegorocznej, siódmej już edycji międzynarodowych warsztatów komiksowych City Stories, oprócz Polaków wzięli udział artyści z Walonii- Brukseli.

Największą atrakcją dla najmłodszych uczestników festiwalu będą spotkanie i warsztaty z Kari Korhonenem, fińskim rysownikiem serii „Kaczor Donald”. Ponadto dobędą się panele z redaktorami dziecięcych pism publikujących komiksy („Kaczor Donald” i „Star Wars”).

W trakcie festiwalu odbywają się również mistrzostwa gier komputerowych i konsolowych. Będzie to już 7 finał Ligi Cybersport w grach Counter Strike 1.6 i League Of Legends, a także rozstrzygnięcie wrześniowych turniejów z cyklu GOPL4 organizowanych przez Electronic Sports League Polska. Ponadto odbędą się otwarte rozgrywki Counter Strike 1.6, Call Of Duty 4, F1 2010 oraz FIFA 2012. Do wygrania cenne nagrody.

Zobacz także:
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko
28pazdziernika_131
Koniec działalności Galerii NT
atlassztuki
Retrospektywa Teresy Tyszkiewicz w Atlasie Sztuki

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*