W sobotę 27 kwietnia 2019 roku odbędzie się 203 Aukcja Dzieł Sztuki zorganizowana przez łódzki dom aukcyjny Rynek Sztuki. W ofercie znajduje się 106 obiektów: obrazy, grafiki, rzeźby i rzemiosło artystyczne.

Jednym z droższych obrazów jest socrealistyczne płótno Aleksandra Kobzdeja, autora najbardziej znanego przykładu tego rodzaju malarstwa z początku lat 50.XX w.- „Podaj cegłę”. Tym razem widzimy robotników zadumanych nad czytanym przez jednego z nich tekstem z gazety. Sztuka socrealistyczna została narzucona środowisku artystycznemu w 1949 roku przez ówczesnego ministra kultury Włodzimierza Sokorskiego. Część artystów, czy to z przekonań politycznych, czy też oportunistycznie poddawała się presji i decydowała na współpracę z ówczesną władzą tworząc obrazy o wymowie politycznej, chwalące tężyznę klasy robotniczej i kreatywną rolę Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Jednym z nich był Aleksander Kobzdej, który po roku 1956 działał jako twórca operujący w obszarze sztuki materii. Prezentowany na aukcji obraz przypomina niechlubny rozdział w polskiej sztuce, o którym zarówno twórcy jak i jej ówcześni admiratorzy chcieli zapomnieć. Czasami jednak tego rodzaju dzieła będące świadectwem minionej epoki pojawiają się na rynku. W tym przypadku mamy do czynienia z rzadkim obrazem, rangi „Podaj cegłę”, prezentującym dobry warsztat malarza, który później zrobił karierę na polskim ryku.

Z dzieł łódzkich artystów warto zwrócić uwagę na obraz „Alegoria przemysłu włókienniczego” Konstantego Mackiewicza, znanego autora licznych pejzaży. Prezentowane dzieło świadczy także o jego innych zainteresowaniach, udowadniając, że malarz tej klasy z każdym tematem radzi sobie dobrze. Obraz był prezentowany na wystawie monograficznej Mackiewicza w 1977 r. i wart jest miejsca w dobrej kolekcji.

Ofert aukcyjna obejmuje zarówno sztukę przedstawieniową jak i abstrakcyjną, a wśród autorów dzieł znajdują się także twórcy o randze światowej, jak autorzy grafik Marc Chagall Salvador Dali i Mojżesz Kisling.

Dzieła przeznaczone na sprzedaż prezentowane są w sali aukcyjnej Rynku Sztuki przy ul. Wschodniej 69 (I piętro) oraz na stronach internetowych m.in. www.ryneksztuki.eu.

W licytacji można brać udział osobiście, telefonicznie lub on-line. Początek aukcji w sobotę o godz.12:00.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
anka_leniak_-_zarejestrowane_20120414_1370232877
5. Festiwal Sztuka i Dokumentacja – informacje
Wokół Konrada Krzyżanowskiego. Asocjacje i ekspresje
010a
Performance Johna Morana w Muzeum Książki Artystycznej (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*