plakat-194aW sobotę 20 stycznia odbędzie się 194 Aukcja Dzieł Sztuki zorganizowana przez łódzki dom aukcyjny Rynek Sztuki. W ofercie jest 112 obiektów, przede wszystkim obrazów, ale też grafiki i rzemiosło artystyczne.

Tym razem dominuje sztuka nowoczesna, reprezentowana przez przedstawicieli środowisk krakowskiego i łódzkiego. Jednym z obrazów jest dzieło Tadeusza Brzozowskiego „Płatnerz” z 1960 roku, pomimo stosunkowo niewielkich rozmiarów wycenione na ok.50.000 zł. Brzozowski znany jest jako przedstawiciel tzw. Grupy Krakowskiej, reaktywowanej w 1957 r. , ale wcześniej, w czasie wojny współpracował z konspiracyjnym teatrem T.Kantora. Od 1954 r. mieszkał w Zakopanem, gdzie uczył w szkole Kenara, a także wyjeżdżał na zajęcia ze studentami do Poznania i Krakowa. Jego abstrakcyjne obrazy, często utrzymane w duchu informelu były wyrafinowane kolorystycznie a tematycznie, groteskowo komentujące rzeczywistość. Opatrywał je oryginalnymi, fantazyjnymi tytułami, które miały pobudzić widza do intensywniejszej, bardziej wnikliwej kontemplacji dzieł.

Swego rodzaju przeciwieństwem do twórczości Brzozowskiego są geometrycznie uporządkowane obrazy Krystyna Zielińskiego, znanego łódzkiego konstruktywisty. W dziele z cyklu „Nieobrazy” w postaci heksagonu przecinające się równej szerokości linie namalowane są w kolorach podstawowych i dopełniających tworząc wyrazistą, nietypową formę. Na aukcji można będzie też kupić dwa inne jego dzieła, m.in. „Ruch” stanowiący przykład twórczości z wykorzystaniem optycznej iluzji.

Dla kolekcjonerów o tradycyjnych gustach w ofercie są m.in. obrazy Jerzego i Wojciecha Kossaków, Ignacego Zygmuntowicza i Józefa Wasiołka. Ciekawostką jest „Skok do wody” Władysława Rząba, malarza i rzeźbiarza amatora ze Zgierza, który zrobił ogólnopolską karierę na miarę Nikifora.

Wszystkie oferowane na aukcji dzieła można zobaczyć na żywo w salonie firmy przy ul. Wschodniej 69, na I piętrze lub na stronach internetowych: www.ryneksztuki.eu, www.artinfo.pl lub www.artprice.com. W aukcji można brać udział osobiście, licytować przez telefon lub on-line przez portal www.onebid.pl. Aukcja rozpocznie się w sobotę o godz.12:00, wstęp wolny.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
„Poczuj”. Praca Katarzyny Mądrzyckiej-Adamczyk w przestrzeni wystawy „Metamorfizm”
KADR_8a
Komiks o budowie kanalizacji w Łodzi (wideo)
KOSMYNKA_L-UND
L-UND. Łódzka Scena Podziemna 1985-1995. Obowiązkowy Appendix

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*