MFG_plakatOd 22 czerwca do 3 września w Łodzi już po raz szesnastej odbędzie się Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki, organizowana przez Miejską Galerię Sztuki. O godz. 18 rozpocznie się  wystawa wręczeniem Medali Honorowych 16. Międzynarodowego Triennale w Galerii Willa. O godz. 19.30 towarzyszy tradycyjnie aukcja miniatur graficznych polskich artystów – uczestników tegorocznego Triennale. Ekspozycja istnieje już od roku 1979 jako jedna z najstarszych imprez cyklicznych, poświęconych tej dyscyplinie sztuki.

Na wystawie prezentowane są wybrane odbitki z płyt graficznych o formacie 12 x 15 cm, wykonane w tzw. „technikach szlachetnych”, wyróżniające się wysoką wartością artystyczną. Do tegorocznej wystawy międzynarodowe jury, pod przewodnictwem Seppa Hiekischa-Picarda – wicedyrektora Kunstmuseum w Bochum, zakwalifikowało 914 prac 384 artystów z 47 krajów. Wyróżnikiem kolekcji jest duży udział artystów japońskich i polskich. Podobnie jest również podczas tegorocznej edycji, bo aż 134 Polaków i 36 Japończyków zakwalifikowało się na Triennale.  Silnie reprezentowani są także artyści serbscy (34), tajlandzcy (22) oraz włoscy (17).

Twórcy przesyłają swoje miniatury powstałe w ostatnich trzech latach, bądź w przypadku uczestnictwa po raz pierwszy, prace uznane przez nich samych za najcenniejsze, niekiedy odzwierciedlające wyjątkowość kultur oraz historii poszczególnych krajów. Szczególnie wśród reprezentantów najmłodszego pokolenia można obserwować poszukiwania nowych rozwiązań technicznych i eksperymenty z łączeniem różnych technik grafiki warsztatowej. Najlepsze zestawy prac zostaną wyróżnione Medalami Honorowymi, zaprojektowanymi przez łódzką rzeźbiarkę Ewę Tyc-Karpińską. W tym roku, pierwszy raz w historii, Medal Honorowy Triennale otrzyma 14 artystów.

Wystawa główna jest prezentowana w Galerii Willa, a ekspozycje towarzyszące we wszystkich przestrzeniach wystawienniczych Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi. Wszystkie wernisaże odbędą się 23 czerwca, o godz. 14.00 w Galerii Bałuckiej wernisaż wystawy belgijki Christine Ravaux – kilkukrotnej medalistki Triennale. O godz. 17.00 w Galerii Re:Medium odbędzie się wernisaż wystawy Zbigniewa Purczyńskiego, a o 18.00 otwarcie wystawy Andrzeja Mariana Bartczaka w Ośrodku Propagandy Sztuki.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Picasso_Pablo_Tte_de_jeune_fille
Picasso i Kandinsky w Muzeum Sztuki
Rozmowa_koloraturowa_Vl_2009_114_x_130_cm_fot._Piotr_Tur
Piotr Turek – Wibracje i rozmowy koloraturowe
My_Colouring_Book_1963_by_Pauline_Boty_materialy_prasowe
Pierwsza dama pop-artu. Pauline Boty w ms2

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*