MFG_plakatOd 22 czerwca do 3 września w Łodzi już po raz szesnastej odbędzie się Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki, organizowana przez Miejską Galerię Sztuki. O godz. 18 rozpocznie się  wystawa wręczeniem Medali Honorowych 16. Międzynarodowego Triennale w Galerii Willa. O godz. 19.30 towarzyszy tradycyjnie aukcja miniatur graficznych polskich artystów – uczestników tegorocznego Triennale. Ekspozycja istnieje już od roku 1979 jako jedna z najstarszych imprez cyklicznych, poświęconych tej dyscyplinie sztuki.

Na wystawie prezentowane są wybrane odbitki z płyt graficznych o formacie 12 x 15 cm, wykonane w tzw. „technikach szlachetnych”, wyróżniające się wysoką wartością artystyczną. Do tegorocznej wystawy międzynarodowe jury, pod przewodnictwem Seppa Hiekischa-Picarda – wicedyrektora Kunstmuseum w Bochum, zakwalifikowało 914 prac 384 artystów z 47 krajów. Wyróżnikiem kolekcji jest duży udział artystów japońskich i polskich. Podobnie jest również podczas tegorocznej edycji, bo aż 134 Polaków i 36 Japończyków zakwalifikowało się na Triennale.  Silnie reprezentowani są także artyści serbscy (34), tajlandzcy (22) oraz włoscy (17).

Twórcy przesyłają swoje miniatury powstałe w ostatnich trzech latach, bądź w przypadku uczestnictwa po raz pierwszy, prace uznane przez nich samych za najcenniejsze, niekiedy odzwierciedlające wyjątkowość kultur oraz historii poszczególnych krajów. Szczególnie wśród reprezentantów najmłodszego pokolenia można obserwować poszukiwania nowych rozwiązań technicznych i eksperymenty z łączeniem różnych technik grafiki warsztatowej. Najlepsze zestawy prac zostaną wyróżnione Medalami Honorowymi, zaprojektowanymi przez łódzką rzeźbiarkę Ewę Tyc-Karpińską. W tym roku, pierwszy raz w historii, Medal Honorowy Triennale otrzyma 14 artystów.

Wystawa główna jest prezentowana w Galerii Willa, a ekspozycje towarzyszące we wszystkich przestrzeniach wystawienniczych Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi. Wszystkie wernisaże odbędą się 23 czerwca, o godz. 14.00 w Galerii Bałuckiej wernisaż wystawy belgijki Christine Ravaux – kilkukrotnej medalistki Triennale. O godz. 17.00 w Galerii Re:Medium odbędzie się wernisaż wystawy Zbigniewa Purczyńskiego, a o 18.00 otwarcie wystawy Andrzeja Mariana Bartczaka w Ośrodku Propagandy Sztuki.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
OFF_Maraton_Malarski_foto1
Łódzki Maraton Malarski
OBLICZA_LODZI_2017_baner
Oblicza Łodzi 2017 – zgłoś się
203 Aukcja Dzieł Sztuki

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*