Koronawirus postawił świat na głowie, w tym także świat kultury. Czasy zarazy pokazują jednak, że życie bez sztuki jest trudne i dla artystów, i dla odbiorców. Sztuka przeniosła się do internetu, gdzie można obejrzeć premiery filmowe, spektakle teatralne, opery, posłuchać koncertów muzyki poważnej, a nawet wziąć udział w imprezach klubowych. Jak koronawirus już zmienił i zmieni w przyszłości świat sztuki? Odpowiedzi na to pytanie szukają twórcy filmów dokumentalnych z cyklu „Sztuka w czasach zarazy”, pokazywanych bezpłatnie na platformie VOD ARTE po polsku https://www.arte.tv/pl/.

W wielu krajach na całym świecie zostały zamknięte kina, teatry, opery, odwołano koncerty i imprezy w klubach. Artyści zostali bez pracy, a odbiorcy bez możliwości konsumowania sztuki na żywo. Od momentu  wprowadzenia kwarantanny sztuka pokazywana online bije rekordy popularności, a wszyscy zadają sobie pytanie, w jakim zakresie koronawirus zmieni scenę kulturalną i kanały odbioru sztuki. Czy jesteśmy gotowi na sztukę bez wychodzenia z domu? Czy sztuka na żywo i sztuka online to to samo?

Twórcy filmów dokumentalnych pokazywanych w ARTE po polsku przyglądają się temu zjawisku i zapraszają na najlepsze imprezy klubowe i koncerty muzyki poważnej. Najlepsze berlińskie kluby połączyły się w ramach akcji „United We Stream”, której celem jest dostarczanie muzyki do domów codziennie na żywo i wspieranie artystów. W programie Hope@Homeuznany skrzypek Daniel Hope zaprasza równie sławnych artystów muzyki poważnej do swojego domu na kameralny, zaimprowizowany koncert, a każdy z nich jest prawdziwą ucztą dla ucha. Z kolei autorzy filmu krótkometrażowego „Millenial whoop” pytają o przyszłość muzyki w XXI wieku i czego potrzebują jej odbiorcy? Filmy są dostępne bezpłatnie na stronie https://www.arte.tv/pl/.

PROGRAMY W CYKLU „SZTUKA W CZASACH ZARAZY”:

  • UNITED WE STREAM (Clubbing bez wychodzenia z domu), (Niemcy), 2019

W związku z kryzysem spowodowanym przez koronawirusa, kluby w Berlinie zmuszone zostały do zamknięcia swoich drzwi. Celem inicjatywy „United We Stream” jest dostarczanie muzyki – w klubowej atmosferze – do mieszkań i domów oraz wspieranie berlińskich klubów i artystów. Codziennie od godz. 19:00 można oglądać transmisję na żywo z najlepszych berlińskich klubów: Watergate, Tresor, Kater Blau, Griessmuehle, Ipse, Sage Club, Salon zur Wilden Renate, Sisyphos, Anomaly, Zur Klappe i wielu innych. Gotowi na wieczór w największym wirtualnym klubie na świecie?

Występy dostępne tu: https://www.arte.tv/pl/videos/RC-019297/united-we-stream/

HOPE@HOME, Niemcy, 2020

Uznany skrzypek Daniel Hope zaprasza artystów do swojego domu na kameralny, zaimprowizowany koncert. Idealne antidotum na czas kryzysu.

Koncerty dostępne tu: https://www.arte.tv/pl/videos/RC-019356/hope-home/

  • MILLENIAL WHOOP, Francja, 2019

„Millenial whoop” to zjawisko muzyczne, które pojawiło się na początku XXI wieku. Na czym polega, czemu zawdzięcza sukces i co oznacza dla przyszłości muzyki?

Film dostępny tu: https://www.arte.tv/pl/videos/086962-059-A/co-to-jest-millenial-whoop/

INNE FILMY WARTE UWAGI:

Na platformie VOD ARTE po polsku oprócz tematów kulturalnych można obejrzeć bezpłatnie wiele filmów dokumentalnych, w tym traktujących o najbardziej palących obecnie kwestiach związanych ze zdrowiem, mechanizmami rozwoju i sposobami walki z epidemiami, a także obalających w obiektywny sposób wiele fałszywych informacji:

  • VIRAL: DZIENNIKI ZARAZY, Francja / Niemcy, 2020

Seria „Viral” to globalna akcja, w ramach której dziennikarze z całego świata relacjonują, jak wygląda ich życie podczas pandemii, od Kalifornii i Dakaru, po Mediolan, Tanger i New Dehli.

Film dostępny tu: https://www.arte.tv/pl/videos/RC-019290/viral/

  • EPIDEMIE: NIEWIDZIALNE ZAGROŻENIE, Francja, 2014

Nowe choroby rozprzestrzeniają się z imponującą prędkością. Dżuma, hiszpanka, ospa… Historia ludzkości naznaczona jest epidemiami, które (w wielu przypadkach) zdziesiątkowały światową populację. Teraz kolej na mniej śmiercionośnego koronawirusa, który już doprowadził do psychozy na całym świecie. Dokąd prowadzą nas najnowsze badania? Czy naprawdę jesteśmy przygotowani na te niewidzialne zagrożenia?

Film dostępny tu https://www.arte.tv/pl/videos/050590-000-A/epidemie-niewidzialne-zagrozenie/

  • WHO W SZPONACH LOBBYSTÓW, Niemcy, 2016

Niedofinansowana i silnie zależna od prywatnych darczyńców typu Bill Gates – czy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nadal może wypełniać swoją misję ochrony zdrowia publicznego, czy też jest już w pełni kontrolowana przez lobbystów? Reportaż śledczy na temat konfliktu interesów utrudniających działanie organizacji.

Film dostępny tu: https://www.arte.tv/pl/videos/061650-000-A/who-w-szponach-lobbystow/

  • ZATRZYMAĆ KORONAWIRUSA: WYŚCIG Z CZASEM, Niemcy, 2020

Od miesięcy koronawirus zasiał chaos w Chinach. Tamtejszy rząd stosuje ostre środki. Wielomilionowe miasta poddawane są kwarantannie. Podobny scenariusz rozgrywa się na całym świecie, w tym także w Europie, gdzie liczba infekcji rośnie lawinowo. Życie publiczne w wielu miejscach zamiera, a plany awaryjne mają chronić system opieki zdrowotnej. Europa rozpaczliwie poszukuje rozwiązań, by zatrzymać falę zakażeń. Rozpoczął się wyścig z czasem.

Film dostępny tu: https://www.arte.tv/pl/videos/090637-033-A/re-zatrzymac-koronawirusa/

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Kontrowersyjne i doceniane – znamy większość tytułów, które zobaczymy na 12. Festiwalu Kamera Akcja
Kino wraca. Online
Praca_nad_etiudami_1
Nowa kadra polskiej animacji w Łodzi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*