Wystawa_Szczescie_po_dunsku16 lutego w Bibliotece Głównej Politechniki Łódzkiej odbyło się oficjalne otwarcie wystawy „Szczęście po duńsku” przez Ambasadora Królestwa Danii, Steena Hommela. Dania przoduje w rankingach najszczęśliwszych krajów na świecie. Skąd ten fenomen? Co ma wpływ na poczucie szczęścia w społeczeństwie? Czy można przenieść duńskie doświadczenia na polski grunt?

Duński instytut badawczy The Happiness Research Institute w Kopenhadze podjął próbę odpowiedzi na pytanie „Dlaczego Duńczycy są szczęśliwi?”. Zapytano 10 000 Duńczyków o ich szczęście, przeprowadzono wywiady z ekspertami, a wyniki badań prezentowane są teraz na wystawie.

Do najważniejszych, ośmiu przyczyn szczęścia Duńczyków zaliczono: wysoki poziom zaufania – Dania zajmuje pierwsze miejsce w obszarze zaufania w rankingu European Social Survey (2010), gwarancję wysokiego poziomu bezpieczeństwa w porównaniu z innymi państwami, wysoki poziom duńskiego dobrobytu, wolność, dobre warunki i wysoką jakość pracy oferowaną pracownikom, demokrację, charakteryzująca się wysokim poziomem politycznej partycypacji oraz lokalnego zarządzania, społeczne zaangażowanie obywateli, w tym w pracę wolontariacką, oraz równowagę między czasem wolnym a pracą. Wydaje się zatem, iż Dania może pod tym względem stanowić inspirację dla wielu innych państw i społeczeństw.

Wystawa została udostępniona łodzianom przez Ambasadę Królestwa Danii w Warszawie i sprowadzona do Łodzi przez Honorowego Konsula Królestwa Danii Krzysztofa Apostolidisa. W najbliższych tygodniach będzie można ją obejrzeć w Galerii Biblio-Art w Bibliotece Głównej Politechniki Łódzkiej, Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego, Bibliotece Akademii Sztuk Pięknych oraz w Ośrodku Informacji Filmowej PWSFTviT.

Specjalnymi gośćmi otwarcia wystawy w Łodzi byli: Ambasador Królestwa Danii, Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska, Wiceprezydent Miasta Łodzi Agnieszka Nowak oraz Rektorzy łódzkich uczelni wyższych. Wystawa dostępna jest dla wszystkich zainteresowanych. Wstęp bezpłatny.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
plakat1potega
Potęga Łodzi – Power of Łódź 2013
b1_copy
Fotofestiwal 2012: Performatywny Beuys (foto)
2katyn
Wystawa 75. rocznica Zbrodni Katyńskiej w Manufakturze (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*