Wznosił synagogi, tworzył szkoły zawodowe, walczył z epidemiami, pomagał biednym i przeciwstawiał się bezwzględnemu kapitalizmowi. W 107. rocznicę śmierci Eljahu Chaima Majzla łodzianie i goście ze świata przypomną postać wybitnego rabina podczas poświęconego mu „Szabatu w Łodzi” w dniach 17-19 maja.

Majzel był naczelnym rabinem Łodzi w latach 1874-1912. Pomimo wielu znaczących dokonań na rzecz miasta i lokalnej społeczności, postać zmarłego w początkach ubiegłego stulecia duchowego przywódcy jest w niewielkim stopniu obecna w świadomości współczesnych łodzian. Okazją, by dowiedzieć się więcej o dorobku rabina, ale też o łódzkich chasydach i samych podstawach judaizmu będzie otwarte dla wszystkich trzydniowe wydarzenie organizowane przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Łodzi.

– Do podzielenia się swą wiedzą zaprosiliśmy znakomitych badaczy z Izraela – mówi rabin Łodzi Dawid Szychowski. – W piątek czeka nas nastrojowy wieczór z chasydzkimi opowieściami i melodiami w wykonaniu muzyka i wykładowcy, dr. Zeeva Kitsisa. Następnego dnia dr Shulamit Kitsis opowie o zagadnieniach sprawiedliwości i rygoru w chasydyzmie, a badaczka i aktywistka prof. Dina Feldman przybliży polsko-izraelskie projekty – dodaje.

Oprócz swobodnych rozmów i spotkań w siedzibie Gminy przy ul. Pomorskiej 18 w programie znalazło się miejsce także na odkrywanie tajników religii i kultury żydowskiej w praktyce. Podczas spaceru z rabinem Szychowskim zajrzeć będzie można do koszernej kuchni, Synagogi i Mykwy. Sobotę zwieńczy Muzyczna Hawdala, czyli ceremonia pożegnania Szabatu wypełniona opowieściami i dźwiękami gitary, znów za sprawą Zeeva Kitsisa. Doskonałą okazją do odkrycia tajemnic rozległego i pełnego zabytków Cmentarza Żydowskiego przy ul. Brackiej będzie niedzielny spacer z przewodnikiem, który rozpocznie się o godzinie 10.00 przed domem przedpogrzebowym. W samo południe na terenie nekropolii zostanie uroczyście odsłonięta odnowiona macewa rabina Eljahu Chajima Majzla, a obchody „Szabatu w Łodzi” zamknie prezentacja dalszych planowanych działań Gminy związanych z Cmentarzem.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny. Nie obowiązują zapisy. Spotkania prowadzone będą w języku angielskim, z tłumaczeniem na język polski.

Szczegółowy program „Szabatu w Łodzi”

17 maja (ul. Pomorska 18)
21:00 Łódzcy Chasydzi – opowieści i melodie, dr Zeev Kitsis

18 maja (ul. Pomorska 18)
11:00 Sprawiedliwość i rygor w Chasydyzmie, dr Shulamit Kitsis
12:00 Pomosty przyjaźni: realizacja projektów polsko-izraelskich, prof. Dina Feldman
15:00 ABC Judaizmu – wykład w terenie (Mykwa, Synagoga, kuchnia koszerna), oprowadza rabin Dawid Szychowski
21:30 Muzyczna Hawdala (pożegnanie Szabatu). Śpiew, opowieści, lechaim przy dźwiękach gitary

19 maja (ul. Bracka 40)
10:00 Spacer po Cmentarzu Żydowskim z przewodnikiem i rabinem
12:00 Postawienie odnowionej macewy rabina Eljahu Chajima Majzla
13:00 Prezentacja planów Gminy Wyznaniowej Żydowskiej związanych z Cmentarzem

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Plastry Kultury 2018 – nominacje
fw14-id-
FashionPhilosophy Fashion Week Poland – wiosna 2016
Raymundalia 2018

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*