W niedzielę, 16 lutego o godz. 18 w Teatrze Małym wystąpi Symcha Keller i przyjaciele.

Symcha Keller urodził się w 1963 roku w Łodzi. Na początku lat osiemdziesiątych był współzałożycielem i liderem legendarnej grupy Katharsis. W latach osiemdziesiątych współtworzył także Ośrodek Działań Twórczych – Centrum Sztuki Alternatywnej w Łodzi. Kantor, rabi, działacz na rzecz odbudowy życia żydowskiego w Polsce. Uczył się w Izraelu i Stanach Zjednoczonych, gdzie towarzyszył rabinowi Shlomo Calrebachowi.

W 1993 roku po powrocie do Polski nagrał płytę „Szabat” z własną interpretacją muzyki chasydzkiej. Od 1988 do 2018 roku pełnił liczne funkcje w Gminie Żydowskiej w Łodzi oraz Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Wielokrotnie występował podczas wizyt najważniejszych osob ze świata religii oraz polityki m.in. Jana Pawła II, Benedykta XVI, papieża Franciszka, Billa Clintona czy Vaclava Havla, a także na takich uroczystościach jak 60 rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz- Birkenau, czy 60 i 75 rocznica powstania w Getcie Warszawskim. Współpracuje z wieloma instytucjami m.in. Instytutem ShemOlam.

Jest członkiem Światowej Organizacji Chasydów z Aleksandrowa. Prowadzi liczne wykłady dla słuchaczy z Polski oraz zagranicy, głownie z dziedziny mistyki żydowskiej oraz historii Żydow polskich. W 2018 roku rozpoczął cykl spotkań muzycznych „Przy chasydzkim stole” zapraszając do wspołpracy muzykow reprezentujących rożne obszary kulturowe. Wraz z żoną Szoszaną założył Fundację Kellerow zajmującej się szerzeniem idei tolerancji i dialogu między narodami oraz opieką nad historycznymi miejscami związanymi z kulturą żydowską.

Pomimo pełnionych obowiązków Symcha Keller jest nieprzerwanie obecny na scenie muzycznej. Grał z wieloma muzykami, zawsze poszukiwał własnego brzmienia muzyki żydowskiej. Występował m.in. podczas dwóch pierwszych Festiwali Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu Czterech Kultur we Włodawie, czy na Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha we Wrocławiu. W 2017 roku nagrał podwójny albumu pt. „Bramy” dla wytworni Universal Music Polska. Obecnie pracuje nad nowym albumem.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
marykomasa
Mary Komasa w DOMu
behemoth
Behemoth w Dekompresji
jordan
Jordan O’Keefe alias Józek Kania w Pogonce

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*