Święto Cykliczne w Łodzi

swietocyklistow13 czerwca o godz. 12 w parku Poniatowskiego rozpocznie się Święto Cykliczne – impreza dla łódzkich rowerzystów (chociaż nie tylko).

 
To ogólnopolski dzień propagowania rowerów. W tym roku Święto ma odbyć się w Brzegu, Krakowie, Łodzi, Szczecinie, Toruniu oraz Wrocławiu. W każdym z tych miast za organizację Święta odpowiada organizacja pro-rowerowa zrzeszona w ogólnopolskiej sieci „Miasta Dla Rowerów”. Każde miasto przygotowuje na ten dzień indywidualny program wydarzeń którego jednym z elementów jest przejazd rowerowy wszystkich uczestników Święta.

Co będzie działo się w Łodzi? (uwaga program może ulec zmianie)

* Wystawa zdjęć z wypraw rowerowych. 12.00 – 16.00 w amfiteatrze będzie można obejrzeć zdjęcia z rowerowych wypraw m.in. w Himalaje. O 13.00 i 14.00 spotkanie z uczestnikami wypraw, rowerzystami ze Stowarzyszenia Cykloid
* Pokaz pierwszej pomocy. O 12.30, 13.30, 14.30 – pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej w wykonaniu harcerzy. Każdy pokaz kończy się konkursem dla widzów.
* Mini Rajd na Orientację. 12.00-14.00 (start ciągły) – rajd na orientację po Parku Poniatowskiego (kategorie: do 14 lat, 14-18 lat, rodziny)
* Jazda obserwowana i jazda precyzyjna. 12.00 – 13.30 jazda obserwowana dla dzieci. Jazda po miasteczku ruchu drogowego, podczas której oceniana będzie znajomość przepisów i prawidłowe poruszanie się po trasie. Dzieci uczestniczące w jeździe muszą posiadać kartę rowerową. 13.40 – 15.30 jazda obserwowana dla dorosłych. Jazda po miasteczku ruchu drogowego. Przed wjazdem na teren miasteczka należy pokonać tor przeszkód.
* Bike polo. 12.00 – 12.45 mecz polo na rowerach. Grają rowerzyści na tzw „ostrym kole”.
* Aktywna Przestrzeń Łodzi Alleycat. Start o godzinie 14.00  – rajd na orientację w przestrzeni miejskiej. Tylko dla dorosłych.
* Wycieczka z przewodnikiem. Start o godzinie 13.30 – wycieczka z przewodnikiem na rowerach. Zwiedzanie ul. Piotrkowskiej i okolic.
* Wycieczka z przewodnikiem, grupa 45+. Start o godzinie 13.45 – wycieczka z przewodnikiem na rowerach. Zwiedzanie Księżego Młyna.
* Wyścig dookoła dirt parku 12.00-13.00 – wyścig dla wielbicieli jazdy ekstremalnej.
* Konkurs skoków w dirt parku 14.00-15.54 – najlepsi zawodnicy z województwa łódzkiego zaprezentują swoje umiejętności.
* Akademia Miejskiego Rowerzysty 12.30-13.30 – Powtórka ze znajomości zasad poruszania się na rowerze po mieście. Godzinne zajęcia rozpoczną się od testu sprawdzającego wiedzę. Tylko dla dorosłych.
* Rowerem na zakupy 13.00-15.00 (start ciągły) zabawa dla rowerzystów. Na trasie 100 metrów będzie należało przewieźć dowolną techniką kilka pudeł. Liczy się czas i pomysłowość.
* Serwis rowerowy – 12.00 – 16.00 – drobne naprawy i porady specjalistów
* Pokaz rowerów 15.15-15.45 – czym różni się rower miejski od trekkingowego, ten od BMX czy roweru poziomego… Pokażemy różne rowery, wyjaśnimy różnice między nimi, pokażemy wady i zalety.
* Wielki Przejazd Rowerzystów 16.00 – startujemy z Parku Poniatowskiego i wspólnie jedziemy przez Łódź!

Wszystkie wydarzenia będą odbywać się między godziną 12.00 a 16.00 w Parku Poniatowskiego w Łodzi (pomiędzy al. Mickiewicza, Żeromskiego, Parkową, al. Jana Pawła II /dawniej: Włókniarzy/). Zdecydowana większość imprez będzie zaczynała się się w głównej alejce parku Poniatowskiego (alejka odchodząca od kładki nad al. Mickiewicza, przechodząca aż do ul. Parkowej . Plan imprez jest tak dobrany, aby wydarzenia dedykowane konkretnym grupom odbiorców nie nakładały się na siebie.

Kto współorganizuje Święto?

Do współpracy przy tworzeniu Święta Cyklicznego zostały zaproszone organizacje rowerowe i nie tylko: Alternatywa BMX, Bike Orient, Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 2, Cykloid, Komenda Wojewódzka Policji, LodzCycleChic.com, Piotrkowska Grupa Rowerowa, PTTK, Instytut Spraw Obywatelskich, ZHR (harcerze i wędrownicy Szczepu Harcerskiego „Semper Fidelis” działającego w Łódzkiej Chorągwi Harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej). Dodatkowo swojego wsparcia udziela także Uniwersytet Łódzki, firma SOLAR oraz Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Jeden komentarz do “Święto Cykliczne w Łodzi

 • 9 czerwca 2010 o 08:28
  Bezpośredni odnośnik

  Kto współorganizuje Święto?
  Do współpracy przy tworzeniu Święta Cyklicznego zostały zaproszone organizacje rowerowe i nie tylko: Alternatywa BMX, Bike Orient, Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 2, Cykloid, Komenda Wojewódzka Policji, LodzCycleChic.com, Piotrkowska Grupa Rowerowa, PTTK, Stowarzyszenie Obywatele Obywatelom, ZHR (harcerze i wędrownicy Szczepu Harcerskiego „Semper Fidelis” działającego w Łódzkiej Chorągwi Harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej).
  Dodatkowo swojego wsparcia udziela także Uniwersytet Łódzki, firma SOLAR oraz Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *