W ciągu ostatnich cztery dni sierpnia odbywać się będą (offline, online) warsztaty, projekcje, wykłady i spotkania z gośćmi oraz wycieczki i spacery po Łodzi filmowej. Ponad piętnaście wydarzeń zaplanowanych jest tak, aby jak najwięcej osób mogło w nim uczestniczyć. To wszystko pod hasłem Filmowe (r)ewolucje!

75 lat historii kina

Święto Łodzi Filmowej. 75 lat historii kina pod hasłem Filmowe (r)ewolucje to spotkanie z nieoczywistymi kontekstami Łodzi filmowej. Na widzów czekać będą projekcje filmów krótkometrażowych z Wytwórni Filmów Oświatowych, w towarzystwie wykładów eksperckich, pokazy krótkich metraży ze Szkoły Filmowej wraz z rozmowami z twórcami i twórczyniami, pokaz filmu z byłej Wytwórni Filmów Fabularnych oraz filmu współczesnego w partnerstwie z Łódź Film Commission, któremu towarzyszyć będzie spotkanie z gośćmi. Plakat wydarzenia przedstawia taką Łódź z jaką chcą widzów zapoznać organizatorzy – wypełnioną mnóstwem elementów: ludzie, miejsca, symbole, budynki. – Łódź filmową można odkrywać na wiele sposobów. Mamy w mieście wielu specjalistów od jej historii i każdy mógłby stworzyć własną mapę myśli filmowej. Nam zależy na zaangażowaniu odbiorców do zabawy w poszukiwanie własnej ścieżki po filmowości naszego miasta  – wyjaśnia organizatorka Malwina Czajka.

Pierwsze szczegóły programu

Będzie coś i dla tych (ale nie tylko), którzy w przyszłości chcieliby stać się częścią Łodzi Filmowej: praktyczne warsztaty dla małej grupy osób. O tym, że dźwięk ma ogromne znaczenie dla projekcji kinowej i to od jego jakości zależy, jakie wrażenie wywrze na widzach film, wiedzą Michał Kosterkiewicz i Piotr Knop. Podczas „Kursu na dźwięk” w sobotę 29 sierpnia, prowadzący zapoznają uczestników z tajnikami świata dźwięku na przykładach filmów udźwiękowionych w Łodzi. Całość potrwa około trzech godziny i będzie doskonałą okazją do zobaczenia na żywo procesu tworzenia finalnej wersji filmu. Małgorzata Stasiak, wykładowczyni Szkoły Filmowej w Łodzi, pobudzi kreatywność uczestników, którzy na czas trwania warsztatów będą mogli poczuć się kostiumografami i scenografami. Temat przewodni warsztatów „Bohater filmowy DIY” będzie oscylował wokół kreowania postaci filmowej na przykładzie łódzkich produkcji (np. „Ziemia Obiecana” czy „Przypadek”). Trzygodzinne warsztaty potrwają od 12:00 do 15:00 w niedzielę, 30 sierpnia. Zapisy na oba warsztaty ruszyły 7 sierpnia i zakończą się wraz z limitem miejsc (a tych z uwagi na pandemię nie będzie wiele). Dwie odsłony warsztatów dziennikarstwa filmowego z tworzenia podcastów, vlogów i blogów poprowadzą profesjonalni krytycy filmowi: Diana Dąbrowska i Michał Piepiórka. Udział w tych edukacyjnych spotkaniach jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń.

Z przewodnikiem po Łodzi filmowej

Nie trzeba ruszać się z domu, żeby zwiedzić znaczące dla Łodzi filmowej instytucje kultury, m.in. łódzki oddział archiwum filmowego FINA czy Szkołę Filmową w Łodzi. Zainteresowani będą mieli okazję przenieść się w miejsca, gdzie powstawały zdjęcia do „Zimnej wojny” Pawła Pawlikowskiego czy „Powidoków” Andrzeja Wajdy. Wystarczy, że odwiedzą profil organizatorów na Facebooku, usiąść wygodnym fotelu z kubkiem ulubionej kawy lub herbaty i dać się ponieść opowiadanym przez przewodników i przewodniczki  historiom. Dlaczego nie…? Tak też można świętować.

Święto Łodzi Filmowej potrwa od 27 do 30 sierpnia 2020. W ramach wydarzenia przygotowano aż 15 wydarzeń w 4 dni! Wszystkie są bezpłatne. W związku z sytuacją epidemiologiczną wydarzenia będą odbywać się w formule hybrydowej (online, offline). W przypadku wydarzeń offline organizatorzy dołożą wszelkich starań, by wszyscy uczestnicy i uczestniczki czuli się komfortowo i bezpiecznie. 

***

Święto Łodzi Filmowej. 75 lat historii kina jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi oraz środkom Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”. Partnerami wydarzenia są: Szkoła Filmowa w Łodzi, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, DoubleTree by Hilton, Klub Wytwórnia, EC1 Łódź – Miasto Kultury w Łodzi, Łódź Film Commission, Wytwórnia Filmów Oświatowych, Uniwersytet Łódzki, Lava Films, Wieluński Dom Kultury, Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie, Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
zyciepi
Premiery kinowe – styczeń 2013
Najbardziej oczekiwane filmy tej jesieni na 12. Festiwalu Kamera Akcja
wfof
XIV Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych w Łodzi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*