orwatWtorek był piątym dniem festiwalu RETRO/PER/SPEKTYWY. W Fabryce Sztuki przy ul. Tymienieckiego 3 można było zobaczyć spektakl „Z diariusza prywatnego”, performance „Rekiny i tostery”, koncert Darka Orwata, a także obejrzeć reportaże z festiwali teatrów dziecięcych.

 
„Z diariusza prywatnego” w reżyserii Hieronima Poniżalskiego to sztuka luźno oparta na „Dziennikach” Witolda Gombrowicza. Na scenie wystąpiła dwójka aktorów z Trupy Czango, Monika Dąbrowska i Zbigniew Kowalski. Widzowie w zmieniających się co chwila sytuacjach mogli rozpoznać fragmenty innych dzieł autora „Ferdydurke”. Pojawiły się m.in. „Dziewictwo”, „Szczur”, a także „Na kuchennych schodach”, czyli jedne z pierwszych opowiadań Gombrowicza. Ciekawe adaptacje utworów oraz świetna gra aktorska sprawiły, że na pewno warto było zobaczyć ten spektakl.  

O 20:00 rozpoczął się przedziwny performance pt. „Rekiny i tostery, czyli lekko surrealistyczna opowieść o niebezpieczeństwach bycia artystą” autorstwa nieco enigmatycznej grupy amber/vincent. Projekcja zdjęć i filmów z tosterem w roli głównej była tylko wstępem do absurdalnych scen, jakie rozegrały się na oczach zgromadzonych w sali osób. Szaleństwa prezentowane przez trójkę performerów już od samego początku wzbudzały salwy niepohamowanego śmiechu wśród publiczności, jednakże apogeum stanowił spektakularny i niezwykle efektowny finał. Po skończonym przedstawieniu na widzów czekał epilog, czyli poczęstunek gorącym rosołem podawanym w kieliszkach.

Zwieńczeniem wtorkowych atrakcji był koncert Darka Orwata. Artysta określający sam siebie mianem dadaisty zaprezentował swoje utwory, wykorzystując do ich wykonania specyficzne instrumentarium, w skład którego wchodziły m. in. dziecięce organki. Zebrane w sali audytorium performer uraczył również śpiewem. W budynku Fabryki Sztuki rozbrzmiała m.in. „improwizacja na fortepian i piszczący gumowy serek” czy piosenka „Raźnie podążam przed siebie, rabując babciom portfele”. Żartobliwie niedorzeczne teksty Orwata, jego wokalna nieudolność oraz wygląd i brzmienie instrumentów sprawiły, że cały występ przybrał charakter ewidentnie zamierzonej kpiny (być może z pewnego rodzaju sztuki tudzież samej formy koncertu).

RETRO/PER/SPEKTYWY: CHOREA Festiwal Teatralny Łódź 2010 potrwa jeszcze do soboty, kiedy to przy ul. Tymienieckiego 3 o 20:00 rozpocznie się ostatni spektakl pt. „Tehillim/Psalmy”.

Rekiny i Tostery Rekiny i Tostery Rekiny i Tostery
Rekiny i Tostery Rekiny i Tostery Rekiny i Tostery
Rekiny i Tostery Rekiny i Tostery Rekiny i Tostery
Rekiny i Tostery Rekiny i Tostery Rekiny i Tostery
Darek Orwat Darek Orwat Darek Orwat
Darek Orwat Darek Orwat Darek Orwat
Darek Orwat Darek Orwat
Zobacz także:

– Retro/Per/Spektywy 2010 – program festiwalu 

{jumi [media/reklama.htm]}

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
_DM31098
Stomp w Teatrze Muzycznym (foto)
Za Sceną: Barbara Wypych (wywiad)
Startuje pilotaż ogólnopolskiego programu Przestrzenie Sztuki

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*