IMG_1184W czwartek, 23 kwietnia o godz. 20 w DOMu rozpocznie się koncert grupy Super Girl & Romantic Boys. Bilety kosztują 20 zł w przedsprzedaży, 25 zł w dniu imprezy.

Zaczynali w 1998 w Warszawie, w czasach wszechobecnego techno i raczkującego w Polsce hip hopu. Nikt wtedy jeszcze nie wiedział, że za parę lat muzyka i styl lat 80-tych staną się największym krzykiem mody, a PRL-owskie gwiazdy z tamtych czasów zaczną reaktywować się jak grzyby po deszczu. Wywodzili się ze środowisk punkowych, zainspirowani pierwszymi retro-dyskotekami na łódzkich squatach, przenieśli tę tradycję na squaty Warszawy, z adapterów Unitry puszczając przeboje Kombi, Urszuli, Kapitana Nemo i innych gwiazd polskiego new romantic/disco.

Wkrótce potem zwariowana ekipa roznosząca piwniczne parkiety przy pomocy syntezatorka Casio, gitary i automatu perkusyjnego, sama zaczęła tworzyć disco- traszowe hity pod nazwą SUPER GIRL & ROMANTIC BOYS. Ich pierwsze koncerty w 1999 roku przypominają istne tornado. Wampiryczne makijaże, brokat, ekstatyczne tańce dwóch tancerzy oraz kompletnie zdezorientowana publiczność, która od pierwszych dźwięków skacze sobie po głowach. Do tego smutne teksty o nieszczęśliwej miłości, osadzone w klaustrofobicznej, zimnowojennej atmosferze.

Następny etap działalności SUPER GIRL & ROMANTIC BOYS to bardziej konceptualna odsłona w klimacie surowego post new romantic. Wraz z początkiem mody na lata 80-te, media zaczynają interesować się zespołem, którego sztandarowy hit „Spokój” pojawia się na składance „Disco Chaos” wydanej w 2002 roku przez wytwórnię SP Records. „Romantiki” w tym okresie bardzo aktywnie koncertują w Polsce i za granicą (Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, Rosja, Białoruś), nagrywają kultowe już dziś teledyski, a także swój pierwszy legendarny album, który ma zostać wydany przez SP Records. Niestety, po podpisaniu feralnej umowy, wydawca z nieznanych powodów odmawia wydania materiału, przy okazji zamrażając go na 10 lat. Oprócz rozgłośni „Radiostacja”, fani mogą posłuchać piosenek zespołu wyłącznie na koncertach, a płytę ściągnąć sobie z internetu. Zespół zyskuje status legendy, lecz sytuacja związana z zablokowaniem materiału, powoduje frustrację, która przyczynia się do zawieszenia działalności w 2006 roku….

W 2008 SGRB zagrali dużą trasę koncertową z okazji swojego 10-lecia i znów zniknęli na pięć lat. Przez cały ten okres czasu piosenka „Spokój” stała się jednym z największych polskich przebojów pierwszej dekady XXI wieku.

W ubiegłym roku, po wygaśnięciu feralnego kontraktu z SP Records, nakładem Anteny Krzyku ukazało się dwupłytowe wydawnictwo „Miłość z tamtych lat” (CD+DVD), podsumowującego działalność Romantików, a po koncercie na zeszłorocznym OFF festiwalu, stało się jasne, że powrócili na dobre. Na początku grudnia 2014 ukazał się ich nowy materiał. Winylowy maksisingiel „Stop! klatka” wydała Antena Krzyku, do spółki z niemiecką wytwórnią Kernkrach, specjalizującą się w elektronicznej nowej fali.

Utwory na „Stop!klatce” to żadne retro/ Słychać tu charakterystyczne syntetyczno – klawiszowe brzmienie zespołu, lecz sporo jest także eksperymentów brzmieniowo – realizacyjnych, co jest w dużej mierze zasługą łódzkiego realizatora i producenta Pawła Cieślaka z Hasselhoff Studio, znanego z produkcji elektroniczno – industrialnych, takich jak Tryp lub 11. Nierzadko połamane bity lub szumowe efekty uzyskane dzięki taśmom, nie gryzą się jednak z melancholijno – taneczną aurą piosenek, dodając im nowoczesności i większego „pazura”. To swego rodzaju post – new romantic lub „nowa fala czasów nowej zimnej wojny”, wciąż jednak nawiązujące do polskich, wschodnioeuropejskich i zachodnich klasyków gatunku z początku lat 80-tych. Teksty utworów, choć uniwersalne, twardo osadzone są w realiach XXI wieku, w bezdusznym plastikowym świecie, w którym alienacja jednostki pogłębia się w huraganowym tempie.

Obecny skład: Kostja – wokal, syntezator, sekwencer, Ewik – wokal, Lordmih – gitara

Zobacz także:

Super Girl & Romantic Boys w Łodzi Kaliskiej (foto+wideo)

Super Girl & Romantic Boys w DOMu (foto+wideo)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
slon
Słoń i Mikser w Luce
21102012_039
Wakacyjny Cykl Koncertów – W świetle okien
IMG_1820
Tides From Nebula w Scenografii

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*