Ucieczka_02_sNagrodę specjalną jury Festiwalu Filmów Animowanych w Londynie otrzymał zrealizowany w Łodzi krótkometrażowy film „Ucieczka” w reżyserii Jarosława Konopki. Animację wyprodukowało łódzkie Studio Filmowe Anima-Pol.

„Ucieczka” to animacja lalkowa, której bohaterami są kobieta i dziecko – dwoje ocalonych przez pamięć. W ich świecie wydarzyło się apokaliptyczne unicestwienie, a powidoki traumatycznych wydarzeń zaburzają percepcję rzeczywistości. Towarzyszy im poczucie niepewności i zagrożenia, otaczający świat nie daje szans na przetrwanie. Kobieta i dziecko istnieją, ale są jakby martwi, spotykają się – ale nie widząc, żyją tylko w obrazach, w których czas powoli zaciera szczegóły. Nośnikiem znaczeń zawartych w filmie jest lalka, stworzona  i ożywiona w klasycznej technice animacji lalkowej stop-motion.

– „Ucieczkę” wyróżniają świetnie wykonane lalki oraz scenografia, a także znakomity scenariusz – mówi Jadwiga Wendorff, producent i dyrektor generalna Studia Filmowego Anima-Pol. – Zwłaszcza w dzisiejszych czasach różnych niepokojów na świecie, historia przedstawiona w „Ucieczce” nabiera dodatkowych znaczeń.

Ucieczka_01_s

Reżyserem, scenarzystą, animatorem, montażystą, autorem zdjęć i projektów lalek oraz scenografii jest Jarosław Konopka – absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, twórca i reżyser autorskich filmów animowanych w technice animacji lalkowej (m.in. filmu „Underlife” inspirowanego „Kołysanką” kompozytora Krzysztofa Komedy). – Pierwsze prace nad „Ucieczką” podjąłem już w 2011 roku, kiedy zaczęły powstawać pierwsze wersje scenariusza – mówi reżyser. – Teraz każda nagroda i nominacja konkursowa dla mojego filmu to powód do zadowolenia.

London International Animation Film Festival to największy w Anglii festiwal filmów animowanych. Odbywa się on w Londynie już od 2003 roku. To kolejny festiwal, na którym pokazywana była „Ucieczka”. Do tej pory film Jarosława Konopki został zaproszony do udziału w wielu prestiżowych imprezach, takich jak festiwal we francuskim Annecy (tu odbyła się międzynarodowa premiera filmu), Krakowski Festiwal Filmowy, Anima Mundi w Brazylii, Festival Stop Motion Montreal w Kanadzie, słoweńska Animateka, St. Luis International Film Festival (amerykańska premiera) i wiele innych.

Film „Ucieczka” został wyprodukowany przez Studio Filmowe Anima-Pol i jest on współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Dystrybutorem filmu jest MOMAKIN.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Danny_Boy_bohater
Danny Boy z szansą na Oscara
IMG_1333
W łódzkich kanałach powstaje film (foto)
szlak
Szlak filmowy województwa łódzkiego

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*