Stwórzmy łąkę kwietną w EC1 Łódź

Stwórzmy alternatywę dla trawnika czyli łąkę kwietną! Ten mały kawałek ziemi ma zdumiewająco wielką moc! Łąki kwietne to znakomity pomysł, aby zmienić tereny zielone w piękne kolorowe przestrzenie. Łąki kwietne są istotnym elementem środowiska. Zapobiegają efektowi wysp cieplnych w centrum miasta i wspierają ginące zapylacze. Latem tworzą dla nich przestrzeń do życia i rozmnażania oraz miejsca, gdzie mogą pożywić się pyłkiem i nektarem, czy zebrać produkty niezbędne do wytwarzania miodu.  Zimą natomiast dają im schronienie.

To symboliczna chwila i jednocześnie kolejny krok w stronę tworzenia nowoczesnego programu edukacji ekologicznej w Centrum Nauki i Techniki EC1 – mówi jego liderka Magdalena Kosiada-Sylburska – Po pierwsze, w dawnej elektrowni węglowej od 2021 r. pojawiają się pasieka i jej mieszkańcy, z drugiej zaś, część trawników wykorzystamy właśnie do utworzenia kwietnych łąk. Robimy to wspólnie z gościniami i gośćmi CNiT EC1, bo tylko razem możemy uporać się z globalnymi problemami ekologicznymi. Pokazujemy też, jak ważne jest zaangażowanie i świadomość każdego z nas. Zabawa, doświadczenie utrwalą zdobyte podczas warsztatów wiadomości. A to już ważny krok do mądrości, która zmieni świat na lepsze.

Dodajmy, że łąki kwietne to także oszczędność wody. Korzenie roślin tworzących łąki są długie, wiec wymagają rzadszego podlewania. Nie potrzebują również nawozów czy stosowania chemicznych środków ochrony roślin. Maja również istotne znaczenie w wyłapywaniu pyłów tworzących smog i obniżają temperaturę powietrza.

Na warsztatach, które odbędą się 23 i 24 kwietnia 2022 o godz. 11:30 w EC1 utworzymy zatem bomby nasienne a następnie wysiejemy z nich kwietną łąkę. Uwaga! Na warsztatach pracujemy z ziemią, gliną i nasionami, więc nie zalecamy strojów galowych… Jednym słowem, będzie brudno, zabawnie i mądrze.

Bomba nasienna – co to takiego?

 

Bomba nasienna to kulka, zawierająca nasiona roślin, ziemię w której rośliny mają się rozwijać oraz glinę dla scalenia bomby. Bomby nasienne to idealny sposób na założenie łąki kwietnej. Robienie bomb nasiennych jest proste i przyjemne a ich wykorzystanie może być świetną zabawą. Ważne, aby nasze bomby wypełnione były nasionami roślin naszych rodzimych gatunków, które dobrze sobie poradzą bez pielęgnacji. Istotne jest również to, aby tak dobrać rośliny, żeby okres ich kwitnienia była jak najdłuższy (od wczesnej wiosny do późnej jesieni). Warto wybrać np. mieszanki polskich kwiatów łąkowych lub samemu dobrać odpowiednie nasiona (np. maków, chabrów, rumianków, firletek, konwalii, stokrotek, naparstnic, macierzanki piaskowej, dziurawica, goździków czy  dzwonków).

 

Oczywiście zapewniamy wszystkie narzędzia i materiały. Zapraszamy na warsztaty, ale także do późniejszych wizyt i obserwacji tego, jak nasza łąka wzrasta, jak kwitną w niej kwiaty i życie.

 

Kiedy:

23 i 24 kwietnia 2022, godz. 11:30

Gdzie: miejsce zbiórki – strefa wejścia do CNiT EC1

Koszt warsztatów: 20 zł (bez biletu do CNiT EC1), 10 zł (z biletem do CNiT EC1)

tel. +48 42 600 61 00 wew. 1

e-mail: informacja@ec1lodz.pl

oraz bilety.ec1lodz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *