Strefa Kultury Otwartej – dom kultury na Olechowie

skoKlubowe spotkania dla seniorów, balet dla dzieci, zajęcia teatralne, lekcje gry na gitarze i artystyczna świetlica, a także regularne pchle targi i warsztaty rękodzielnicze – to wszystko pomieści niewielki metrażem, ale wielki potrzebami mieszkańców,  od dawna wyczekiwany dom kultury na Olechowie przy ul. Jagiellonki 4.

Strefa Kultury Otwartej to nowy kulturalny punkt na mapie Łodzi, a pierwsze tego typu miejsce na mapie Olechowa. Nazwa inicjatywy jest jednak tutejszym mieszkańcom dobrze znana. Strefa Kultury Otwartej jako nieformalna filia Ośrodka Kultury Górna działa tutaj od pięciu lat. Ze względów organizacyjnych, dotychczas zlokalizowana była wyłącznie w tutejszych szkołach. Na początku tego roku udało się pozyskać niezależny lokal dla domu kultury w bloku przy ul. Jagiellonki 4. To  niewielka powierzchnia – raptem 55 metrów kwadratowych. Będzie to jednak długo oczekiwane miejsce niezależnie od szkolnych dzwonków i cyklu życia szkoły. Dzięki temu Strefa Kultury będzie dostępna nie tylko dla konkretnych uczniów, ale dla ogółu mieszkańców, też dla młodzieży i dorosłych.

„Nie będziemy rezygnować ze współpracy ze szkołami. W te wakacje na przykład w Szkole Podstawowej nr 141 organizujemy półkolonie letnie” – mówi dyrektor Ośrodka Kultury Górna, Agata Dawidowicz, która od 2012 była koordynatorem olechowskiego projektu. Obszarem działania Strefy Kultury Otwartej ma być zresztą całe osiedle, również podwórka. We współpracy z Fundacją FORM.ART w lipcu odbędą się tu dwa wydarzenia plenerowe w ramach wakacyjnej akcji „Latający dom kultury”.

O domu kultury na swoim osiedlu mieszkańcy Olechowa marzą od lat. Liczące przeszło 20 tysięcy mieszkańców osiedle wciąż się rozrasta i rozwija. Powstają nowe osiedla, przestrzeń komercyjno-usługowa, wprowadzają się nowe rodziny. Przestrzeni dla kultury wciąż brak. Dzięki ścisłej współpracy Ośrodka Kultury Górna, Rady Osiedla Olechów-Janów i Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Bawełna” małymi krokami, z niegasnącą determinacją i zaangażowaniem marzenie o domu kultury na Olechowie jest realizowane. Kto wie, co przyniosą kolejne lata.

Pilotażowa oferta w roku 2017:
Od wtorku do piątku od g. 13-18.30 „drzwi otwarte”:
– świetlica dla dzieci – 3h dziennie
– klubowe spotkania dla seniorów
– zabawy teatralne
– sąsiedzkie spotkania – 1 x w tyg.
– mini-pchli targ – raz w miesiącu (też tematyczny, typu: szafing, baby-szafing, bookcrossing, swap)
– dodatkowo 1 sobota w miesiącu: rodzinne warsztaty
– zabawy animacyjne i podwórkowe
– mini pchli targ / szafing.

Projekt został dofinansowany w kwocie 53 000 zł z UMŁ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *