Strefa dla najmłodszych uzupełni ofertę EC1

„EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi ma być miejscem mądrego spędzania czasu. Kiedy tworzono koncepcję miejsca, zauważono, że brakuje  oferty dla najmłodszych, dlatego postanowiono stworzyć ofertę specjalnie dla dzieci.

Najmłodsi dzięki wsparciu dorosłych (swoich Opiekunów i naszych pracowników) zrozumieją, jak ważna jest w życiu człowieka aktywność kulturalna. Ponieważ jest to przygoda niezwykle przyjemna, zakładamy, że przygotują się do roli zaangażowanego członka społeczności lokalnej i odbiorcy kultury. Chcemy, by byli oni otwarci na świat i otaczającą rzeczywistość.

Wśród 24 eksponatów zlokalizowanych na 3 poziomach jednym z najbardziej imponujących jest energia z ruchu. Dzięki aktywności własnej dziecko rozumie, jak zasada zachowania energii jest realizowana w praktyce. Aktywność dziecka na parterze wywołuje widoczne konsekwencje w postaci ruchu wody, światła czy powietrza nie tylko w miejscu, w którym się znajduje, ale również – na wyższych kondygnacjach. Najmłodsi nie tylko zaobserwują swoją sprawczość, ale również zrozumieją działanie mechanizmów stosowanych w wielu współczesnych urządzeniach. Współpraca dzieci, podejmujących wspólne działanie, pozwala zaobserwować bardziej imponujący efekt. Dzięki temu dzieciom nie trzeba tłumaczyć, że konkretna postawa społeczna jest dobra – dzieci same zaobserwują efekt synergii i poczują jego znaczenie, dlatego w przyszłości będą bardziej skłonne do współpracy – bo w praktyce zauważą jej wyniki.

W ramach Strefy dla dzieci realizowane będą warsztaty i gry skierowane do rodzin i grup zorganizowanych. Zależy nam na stymulowaniu rozwoju dzieci nie tylko w kontekście współpracy z rówieśnikami, ale również – pobudzaniu i wzmacnianiu relacji rodzinnych.

W stworzenie wartościowej oferty poza ekspertami z EC1 zaangażowana będzie firma New Amsterdam, mająca bardzo bogate, zdobywane w kraju i za granicą, doświadczenie w tworzeniu rozwiązań architektonicznych i interaktywnych. Centra nauki oraz narracyjne wystawy i muzea, które wyszyły spod ich ręki, można zwiedzać m.in. w Gdańsku, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, a wkrótce też w Arabii Saudyjskiej, Kuwejcie i Indiach. Krakowscy twórcy doskonale wiedzą, jak łączyć wiedzę, przygodę i nowoczesne technologie w spójne ekspozycje, które pokochają dzieci i dorośli. To doświadczenie zadecydowało o wyborze firmy jako partnera do tego projektu. Umowa z Wykonawcą została podpisana 5.12.2018, a wartość kontraktu opiewa na ponad 14 mln zł. Realizacja projektu jest współfinansowana ze źródeł Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji na temat Strefy dla dzieci pojawi się w pierwszym kwartale 2019 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *