stomp_layout2012Stomp to największy kasowy sukces w historii Broadway’u oraz sensacja teatralna w skali światowej! Grupa grająca na wszystkim – od zapalniczek Zippo aż po kosze na śmieci – wiele lat temu zawładnęła sercami publiczności i po dziś dzień cieszy się niesłabnącą popularnością.

Artyści znani  z improwizacji i odważnych eksperymentów muzycznych tworzą jedyne w swoim rodzaju widowisko, które bawi, śmieszy i inspiruje wystąpią dwukrotnie w naszym mieście – 15 i 16 listopada w Teatrze Muzycznym.

Stomp występują przy zapełnionych salach na całym świecie: od Hong Kongu po Barcelonę, od Dublina po Sydney. W 1995 roku dali występ  na Akropolu w Atenach. W swojej historii grupa doczekała się niejednej zaszczytnej chwili. Brooms, piętnastominutowy film o zespole, został nominowany do Oscara. Wyróżniono go także podczas Sundance Festival Roberta Redforda oraz wybrano do udziału w Festiwalu Filmowym w Cannes. Wielkim, międzynarodowym hitem okazał się film w reżyserii twórców zespołu – Stomp Out Loud. Obraz otrzymał cztery nominacje Emmy i odebrał statuetkę za Wybitny Montaż Multimedialny. W 2000 roku na prośbę Billa Clintona Stomp dali niezapomniany koncert na schodach Lincoln Memorial. Zaś w 2002 roku na ekrany kin wszedł trójwymiarowy film, zatytułowany Pulse: A Stomp Odyssey, który zdobył 2 prestiżowe nagrody na paryskim festiwalu La Geode.

Stomp to mistrzowie tworzenia niezwykłej muzyki z wykorzystaniem codziennych przedmiotów. Show grupy jest bez wątpienia najbardziej zaskakującym i oryginalnym spektaklem w historii. W zespole pulsuje energia – jest prowokacyjny i nie boi się eksperymentować. Widowisko zostało uhonorowane imponującą ilością nagród: Olivier Award za Najlepszą Choreografię, nowojorską Obie Award oraz statuetką za Najbardziej Wyjątkowe Przeżycie Teatralne. Miarą sukcesu Stomp są rewelacyjne recenzje prasowe i liczne występy w telewizji.

Członkowie Stomp poszukują muzyki w hałasie. W ich rękach szybki, dynamiczny rytm może powstać za pomocą byle przedmiotu – zwykłej miotły, zapalniczki Zippo, czy kosza na śmieci. Widowisko stanowi unikatowe połączenie muzyki, ruchu i komedii wizualnej, wyszukanej, perkusyjnej wirtuozerii z nowatorskim sposobem poruszania. Zadziwia i wywołuje salwy śmiechu. Grupa udowadnia, że nie trzeba kupować wiolonczeli ani fortepianu, żeby tworzyć muzykę, bo ona jest wszędzie. Show nie ma precedensu i w śmiały sposób wykracza poza ramy konwencji.

Muzycy bezustannie udoskonalają swoje umiejętności. Niektóre z występów są bardzo niebezpieczne i  wymagają bezwzględnego, ścisłego zastosowania się wykonawców do wyznaczonej choreografii – takim przykładem jest taniec na beczkach. Show narzuca konieczność posiadania świetnej kondycji przez artystów oraz utrzymania bezustannej czujności, gdyż każdy błąd może zakończyć się kontuzją.

Pomysłodawcy Stomp, Luke Cresswell i Steve McNicholas, współpracują ze sobą od wielu lat. Razem wyreżyserowali wiele reklamówek i skomponowali dużo ścieżek dźwiękowych. W końcu postanowili stworzyć niepowtarzalne, zaskakujące i spektakularne widowisko, w którym rytm jest jedyną muzyką. Za główny cel postawili sobie bawienie, rozśmieszanie i inspirowanie publiczności. O tym, że odnieśli sukces wiedzą wtedy, gdy wychodzący z teatru widzowie próbują grać na każdej rzeczy, którą napotkają na swojej drodze. Stomp pokazuje, że sztuka może powstać gdziekolwiek i z czegokolwiek.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Plakat_Biennale_web
Międzynarodowe Biennale XII Spotkania Teatralne „Terapia i Teatr”
nocwwenecji
Noc w Wenecji w Teatrze Wielkim
poskrom
Poskromienie złośnicy w Teatrze Studyjnym

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*