Stawy Jana i Stefańskiego zabarwią się łąkami kwietnymi (foto)

30 kwietnia na Stawach Jana i Stefańskiego wysiewano łąki kwietne. Wysiew przeprowadzona w ramach zadania z Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego pn. Łódź bardziej zielona i kolorowa – nasadzenia przyjazne pszczołom na Stawach Jana oraz Stawach Stefańskiego.

O 6:30 na Stawach Stefańskiego rozpoczęło się sianie i prace pielęgnacyjne na 2500 m2 obszaru łąki kwietnej z wieloma gatunków miododajnych roślin. Wśród dostępnych, wybrano 10 gatunków roślin jednorocznych i 25 gatunków wieloletnich. W skład mieszanki weszły m.in.:  krwawnik pospolity, kąkol polny, kminek zwyczajny, nagietek polny, dzwonek rozpierzchły, pępawa dwuletnia, czy szelężnik mniejszy.

Podobne prace odbyły się przed południem przy ul. Rzgowskiej na Stawach Jana, gdzie wysiew objął swym zasięgiem 1300 m2 łąk kwietnych. Na Stawach Stefańskiego łąka będzie miała charakter polny – „tradycyjny polski”, a na Stawach Jana – dekoracyjny. Jednak wszystkie rośliny zostały tak dobrane, aby obie łąki kwitły jak najdłużej i tym samym cieszyły oko zwiedzających.

Łąki kwietne to nie tylko efekt wizualny. Poza wrażeniami estetycznymi łąki wpływają korzystnie na bilans wód gruntowych Dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu łąki są odporne na suszę, a jednocześnie w czasie ulewnych deszczy mogą absorbować 2 razy więcej wody niż trawnik. Są też korzyści ekonomiczne i prozdrowotne. Łąka kwietna nie wymaga regularnego koszenia, co oszczędza pieniądze miasta i zdrowie mieszkańców, dzięki ograniczeniu emisji spalin. Do tego kwietne łąki są doskonałym schronieniem dla kilkuset gatunków małych zwierząt: niewielkich ssaków, płazów, gadów, owadów a przede wszystkim wszystkich zapylaczy – między innymi pszczół. Wyższa roślinność ma też funkcję izolacyjną, zapobiegając tzw. efektowi wysp cieplnych, który latem powoduje, że temperatura w mieście może być nawet kilka stopni wyższa niż na obszarach podmiejskich.

Pierwsze efekty wysiewu łąk będziemy mogli zobaczyć za mniej więcej 4-6 tygodni. Z pewnością będzie pięknie i kolorowo. Kwietne łąki wpisują się w krajobraz miasta, a łodzianie pokochali takie miejsca jak ukwiecone pasy drogowe, czy właśnie kwietne łąki w okolicach parków i skwerów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *