Plakat4weePrzygotowania do 20 Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia nabierają tempa. Miło nam donieść, że do Nastassji Kinski dołączyły kolejne gwiazdy, które pojawią się w Łodzi między 27 listopada a 4 grudnia 2015. Światowej sławy scenograf Allan Starski oraz jeden z najważniejszych twórców kina polskiego Marek Koterski przyjęli nasze zaproszenia na festiwal. Obydwaj zostaną uhonorowani Złotym Glanem; nagrodą, którą przyznajemy co roku twórcom ważnym, ale i niezależnym. Twórcom wybitnym, będącym symbolem poszukiwań i wolności, z uporem przeciwstawiającym się modom i trendom dominującym w kulturze. Laureatami Złotego Glana byli do tej pory m.in. Agnieszka Holland, John Malkovich, Zbigniew Rybczyński, Istvan Sabo, Lech Majewski, Peter Greenaway, Andriej Konczałowski, Jerry Schatzberg, Tomasz Kot, Katarzyna Nosowska czy Zdzisław Beksiński.

Allan Starski jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Karierę rozpoczynał od współpracy z Janem Rybkowskim przy filmie „Album polski”. Niedługo potem pojawiła się możliwość współpracy z Andrzejem Wajdą przy „Smudze cienia” w 1976 roku. Spotkanie zaowocowało wieloletnią współpracą i takimi filmami jak „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza”, „Panny z Wilka”, „Korczak” czy „Danton”. Przełomem okazało się spotkanie z hollywoodzkim reżyserem Alanem J. Pakulą, który w 1982 roku realizował „Wybór Zofii” i poprosił o pomoc w przygotowaniu dokumentacji scenografa Andrzeja Wajdy. Tak doszło do późniejszego spotkania ze Stevenem Spielbergiem i do pracy nad „Listą Schindlera”. Znakomity scenograf może pochwalić się również współpracą z Agnieszką Holland przy takich międzynarodowych produkcjach jak „Europa, Europa” czy „Plac Waszyngtona”.

„Muszę powiedzieć, że każdy film prowokuje we mnie pewien stres, ale uczucie to osiągnęło apogeum właśnie przy Liście…. – wspomina w rozmowie z Piotrem Czerkawskim na łamach Krytyki Politycznej – Nie byłem w tym zresztą odosobniony. Operator Janusz Kamiński, który zaczynał film jako solidnie zbudowany młody człowiek, stracił na planie chyba kilkadziesiąt kilogramów. Ten rodzaj szczególnego napięcia był jednak uczuciem czysto wewnętrznym, niezależnym od naszych relacji z reżyserem i innymi członkami ekipy. Amerykanie zachwycili nas swoim profesjonalizmem, którego szybko się od nich uczyliśmy. Nikt z nich nie myślał o gwiazdorzeniu – wszyscy byli punktualni, a pierwszy klaps codziennie padał już o godzinie 8 rano. Proszę sobie wyobrazić, że tę olbrzymią produkcję zaplanowano na zaledwie 86 dni zdjęciowych. Mnie i Januszowi wydawało się niemożliwe żebyśmy uwinęli się w terminie. A tymczasem Steven skończył pracę o siedem dni przed czasem i to jeszcze w środku ciężkiej zimy, w obcym kraju, którego realia były dla niego zupełną tajemnicą.”
Allan Starski otrzymał wiele międzynarodowych wyróżnień. Jest m.in. laureatem Oscara za wspomnianą „Listę Schindlera” i francuskiego Cezara oraz polskiego Orła za „Pianistę” Romana Polańskiego. Polską Nagrodę Filmową Starski otrzymał również za scenografie do „Pana Tadeusza Andrzeja Wajdy i „Pokłosie” Władysława Pasikowskiego. Podczas 20 FKE ORLEN Cinergia zaprezentuje swój ostatni film czyli „The Cut” w reżyserii Fatiha Akina, międzynarodową produkcję, której współproducentem jest łódzki Opus Film.

Kolejnym gościem 20 FKE ORLEN Cinergia będzie wspomniany już Marek Koterski. Związany z Łodzią reżyser i autor scenariuszy to jeden z najbardziej oryginalnych twórców polskiego kina. Absolwent łódzkiej szkoły filmowej i polonistyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Twórca, który w bezkompromisowy sposób portretuje w swoich filmach współczesnego Polaka. Jego frustracje, słabości, wewnętrze dramaty. Przed swoim debiutem fabularnym zrealizował kilkanaście krótkometrażówek dla łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych. Jego pierwsza fabuła to „Dom wariatów” z 1984 roku. Autorska produkcja, w której po raz pierwszy powołał do życia Adasia Miauczyńskiego. Frustrata i neurotyka, pod którego kompleksami śmiało mogłoby się podpisać wielu Polaków. Postać Miauczyńskiego powracała później m.in. w filmach „Życie wewnętrzne”, „Nic śmiesznego”, „Ajlawju”, „Dzień świra” czy „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”.
Marek Koterski jest laureatem wielu branżowych wyróżnień; wśród nich m.in. Złotych Lwów, Polskiej Nagrody Filmowej, Złotej Kaczki miesięcznika Film i Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich  za „Dzień świra”. Spektakularnym sukcesem okazał się również komediodramat „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, nagrodzony m.in. za reżyserię na festiwalu w Gdyni, Polską Nagrodą Filmową za scenariusz i Grand Prix na festiwalu w Tarnowie. 

„Jego życiopisanie jest ekshibicjonizmem pozornym. Twórca 'Dnia świra’ sprowadza siebie do poziomu absolutnej przeciętności, po to by każdy mógł się w jego bohaterze odnaleźć. Nie mieliśmy w naszym kinie po Kieślowskim autora tak konsekwentnego” – wspominał w 2006 roku na łamach Gazety Wyborczej Tadeusz Sobolewski.

20 Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia to poza wielkimi gwiazdami możliwość obejrzenia najciekawszych produkcji Starego Kontynentu w mijającym roku. W ramach Debiutów Polskich zaprezentujemy m.in. wielokrotnie nagradzane filmy „Intruz” Magnusa Von Horna oraz „Noc Walpurgi” Marcina Bortkiewicza. Wśród festiwalowych propozycji znajdą się również filmy będące tegorocznymi kandydatami do oscarowych nominacji w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny – wśród nich niemiecki horror „Goodnight Mommy” tandemu autorskiego Veronika Franz i Severin Fiala oraz podbijający europejskie ekrany, belgijski „Zupełnie nowy testament” Jaco Van Dormaela, twórcy głośnego „Mr Nobody” z Jaredem Leto w roli głównej.

Przypominamy, że 20 FKE ORLEN Cinergia gościć będzie w tym roku w trzech kinach. Już tradycyjnie zapraszamy do Kino Galerii Charlie oraz Muzeum Kinematografii. Do festiwalowych miejsc dołączyło w tym roku kino Helios w Centrum Handlowo – Rozrywkowym Sukcesja. Dziewięciosalowy obiekt wyposażony został w najwyższej klasy sprzęt, w tym salę z dźwiękiem w systemie Dolby Atmos. Już teraz zapraszamy do Łodzi między 27 listopada a 4 grudnia 2015 roku.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
afterthefactory
After the factory – polska premiera filmu
wfof
XIV Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych w Łodzi
Anna Dymna w Łódzkiej Alei Gwiazd

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*