Starodruki w kolekcji WBP w Łodzi

W kolekcji starodruków Działu Zbiorów Specjalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi na uwagę zasługuje wyjątkowo pięknie wydana i oprawiona XVII-wieczna Biblia w przekładzie Marcina Lutra („Biblia Dit der Austelegung […]”, Lüneburg 1650). Wyróżnia ją zarówno bogato zdobiona, dekorowana złoceniami i mosiężnymi okuciami skórzana oprawa, jak i odznaczające się wysokim poziomem artystycznym ilustracje wykonane w technice miedziorytu, malowane farbami wodnymi i złotem płatkowym. Biblia ta była jednym z druków, które w czerwcu 2011 r. Biblioteka zaprezentowała aktorowi Johnowi Malkovichowi w Teatrze im. Jaracza w Łodzi, gdzie występował w sztuce „Wyznania seryjnego mordercy”.

Najstarszym starodrukiem w zbiorach WBP, liczącym dziś 547 lat, jest natomiast „Institutio de arte grammatica” Pryscjana z Cezarei wydany w 1475 r. „Tradycyjna sztuka gramatyki” przez niemal półtora tys. lat była używana przy zaawansowanym nauczaniu łaciny i nadal jest podstawą gramatyki języka łacińskiego.

Najcięższy i zarazem największy starodruk to „Psalterium Romanum …” – XVII-wieczny kodeks liturgiczny służący do modlitwy chóralnej. Druk został wydany w Kolonii w 1686 r. Starodruk waży aż 17 kg wraz z pudłem ochronnym i aż 11 kg bez opakowania. Jego długość wynosi 53 cm, szerokość – 35,5 cm, a grubość – 12 cm.

W Dziale Zbiorów Specjalnych WBP w Łodzi posiadamy imponującą kolekcję starodruków. Zapraszamy do odwiedzin – Dział Zbiorów Specjalnych WBP w Łodzi (zbioryspecjalne@wbp.lodz.pl / 42 663 03 24).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *