Stany Zjednoczone Europy w Łodzi (foto)

USE_Marta_Zajac_5Jaka jest kondycja tożsamości europejskiej? Czy pan O’Keeffe z Irlandii czuje się Europejczykiem w mniejszym czy większym stopniu niż pani Stylianou z Cypru? A Ty, w jakim stopniu czujesz się Europejczykiem?

Projekt artystyczny „Stany Zjednoczone Europy” (ang. United States of Europe, U.S.E) szuka odpowiedzi na te pytania poprzez mobilną wystawę w dziesięciu krajach europejskich. Po raz pierwszy wystawę zaprezentowano w Łodzi.

Stany Zjednoczone Europy (U.S.E), projekt współpracy na dużą skalę dotyczący tożsamości europejskiej, będzie prezentowany w przestrzeni publicznej, galeriach oraz muzeach w Polsce, Finlandii, Bułgarii, na Litwie, w Portugalii, na Cyprze, w Niemczech, Belgii, Francji i Irlandii do wiosny 2013 roku.

Celem projektu jest debata i zaangażowanie w sprawy Europy dzięki przedstawieniu w różnych wymiarach problemu tożsamości europejskiej za pośrednictwem wielu dziedzin i różnych punktów widzenia. Na U.S.E składają się cztery elementy: podczas wystawy prace artystów (filmy, zdjęcia, instalacje) są konfrontowane z wywiadami ze studium socjologicznego. Laboratorium multimedialne — samo w sobie będące sztuką — łączy wymiar dokumentalny z artystycznym i stanowi serce wystawy. Seria uzupełniających debat umożliwi dyskusję i wyrażenie poglądów na zagadnienia polityczne, społeczne i kulturalne dotyczące Europy.

joomplu:30382

Grupa artystów uosabia najważniejszą cechę Stanów Zjednoczonych Europy: różnorodność. Trzech kuratorów: Ryszard W. Kluszczyński (Polska), Anna Bitkina (Rosja), Sinziana Ravini (Szwecja/Francja), dokonało wyboru artystów. Wszyscy oni pochodzą z wielonarodowościowych i wielokulturowych środowisk i borykają się z problemem tożsamości. U.S.E prezentuje prace następujących artystów: Luchezar Boyadjiev (Bułgaria), Anna Konik (Polska), Gerda Lampalzer (Austria), Maria Lusitano Santos (Portugalia), Deimantas Narkevicius (Litwa), Artur Żmijewski (Polska), Jean-Charles Hue (Francja), Kaarina Kaikkonen (Finlandia), REINIGUNGSGESELLSCHAFT (duet artystów, Niemcy), Tanja Muravskaja (Estonia), Kennedy Browne (duet artystów, Irlandia), Apostolis Polymeris (Belgia), Kyriaki Costa (Cypr) i Anu Pennanen (Finlandia). Artysta multimedialny Janis Garancs (Łotwa) stworzył interaktywne laboratorium. Jest to hybrydowa platforma komunikacyjna dla Europejczyków, która ma zachęcić odwiedzających do wymiany zdań i interakcji w czasie rzeczywistym. Inicjatorką projektu i twórcą koncepcji wystawy jest Johanna Suo (Szwecja/Francja).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *