Stanisław Moniuszko – Opera FLIS w Akademii Muzycznej

Akademia Muzyczna w Łodzi zapowiada premierę opery „Flis” Stanisława Moniuszki.

Pokaz przedpremierowy otwarty dla publiczności jest zaplanowany na 15 marca w sali uczelni przy Żubardzkiej 2a, premiera na 16 marca i kolejne spektakle dzień po dniu od 17 do 20 marca. Premierę poprzedzi dwudniowa Ogólnopolska Sesja Naukowo-Artystyczna „Cudze chwalicie… Twórca opery narodowej Stanisław Moniuszko – artysta i człowiek” z wykładami, koncertami i panelem dyskusyjnym.

Poza spektaklami na scenie Akademii łódzki Flis zostanie zaprezentowany również w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach oraz na scenie kameralnej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Przedstawienie ukaże się także w postaci nagrania DVD.

Jednoaktowa opera Stanisława Moniuszki Flis to opowieść o młodej parze zakochanych, której uczuciu nie sprzyja jednak los. Uczucia zabarwione dramatem, komedią i nadwiślańską ludowością przedstawią studenci łódzkiej Akademii Muzycznej – soliści z Wydziału Wokalno-Aktorskiego, Chór i Orkiestra Symfoniczna oraz uczennice Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. F. Parnella w Łodzi.

Opowieść o burzliwych dziejach miłości w tonacji polskiej reżyseruje Andrzej Ferenc, a kierownictwo muzyczne nad projektem sprawuje Marcin Wolniewski. Autorką scenografii i kostiumów jest Zuzanna Markiewicz, choreografii – Aleksandra Stanisławska. Chór przygotowują Dawid Ber i Maria Hubluk-Kaszuba.

Realizacja opery Flis to kolejna premiera przygotowana w ramach międzynarodowego projektu pod nazwą „European Opera Academy”. Inicjatywa łódzkiej Akademii Muzycznej pod nazwą „Moniuszko i Studenci” jest dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Moniuszko 2019 – Promesa” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *