IMG_9491W poniedziałek, 14 października w Domu Literatury odbyło się spotkanie z Małgorzatą Golicką-Jabłońską, autorką książki „Tak trzeba”. Prowadził je Rafał Gawin.

Wszyscy bohaterowie książki byli ludźmi nietuzinkowymi, twórczymi i aktywnymi. Wspomnę tylko o dorobku badawczym matki i córki, uczonych: Stefanii Skwarczyńskiej i Marii Olszewskiej. Obie stworzyły szkoły naukowe, pozostawiły grono uczniów, należały do Polskiej Akademii Nauk. Janusię Skwarczyńską, harcerkę, wybrało za patronkę kilku drużyn w Polsce. W Dworku Olszewskich w Bełchatowie urządzono Muzeum Regionalne. Powołano także konkurs poetycki, dedykowany Wacławowi Olszewskiemu – poecie i lekarzowi. (…) Bohaterowie tej książki przemawiają sami za siebie, własnymi słowami, które po nich pozostały, lub dzięki słowom wspominających ich osób. Taka była też intencja biografki, Małgorzaty Golickiej-Jabłońskiej. Zebrała rozproszone i mało znane świadectwa, często także nieujawnione, do tej pory prywatne wspomnienia i zapiski. I pozostawia z nimi czytelników sam na sam. To oni dokonują kolejnego etapu pracy pamięci i jej interpretacji – Z posłowia dr Ingi B. Kuźmy.

Małgorzata Golicka-Jabłońska (ur. 1944) – reporterka, absolwentka etnografii Uniwersytetu Łódzkiego. Pracowała m.in. w „Głosie Robotniczym”, „Odgłosach”, „Gościu Niedzielnym”, „Kalejdoskopie”, „Tym Tonie” i „Radiu Emaus”. Członek zespołu redakcyjnego „Tygla Kultury” i „Kroniki Miasta Łodzi”. Opublikowała książki: „Pątniczym szlakiem przez Egipt”, „Pokój dla Jerozolimy”, „Ojciec Stefan SJ”.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
logo70latUL
Uniwersytet Łodzi przyzna Nagrodę im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego
IMG_3045
Slam w Żarty Żartami (foto)
IMG_1968
Spotkanie z Piotrem Sikorą (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*