twardochKolejne spotkanie z cyklu „Czytam więc jestem” już 23 listopada o godzinie 18. Tym razem gościem Poleskiego Ośrodka Sztuki będzie Szczepan Twardoch. To postać, której przedstawiać nie trzeba. Tym bardzie serdecznie zapraszamy na rozmowę z autorem oraz promocję jego najnowszej książki Wieloryby i ćmy. Spotkanie poprowadzi Magdalena Nowicka, wstęp 10 zł. W czasie spotkania będzie możliwość zakupienia książki w cenie promocyjnej.
 

Szczepan Twardoch – autor m.in. bestsellerowej „Morfiny”, za którą otrzymał Paszport „Polityki”, nagrodę publiczności towarzyszącą Literackiej Nagrodzie Nike, Wawrzyn Śląski oraz rekordową liczbę nominacji do nagród (m.in. Nike, Gdynia, Angelus),i uznanego za literackie odkrycie „Wiecznego Grunwaldu” oraz   książki „Drach”, która znalazła się w finale Nagrody Nike. Mieszka w Pilchowicach na Górnym Śląsku.

Wieloryby i ćmy Daleko za kołem podbiegunowym, na Spitsbergenie, jest osada. Stare drogi pozarastała tajga, okna szklarni rozbito. Po dawnym życiu pozostało niewiele — niszczejące hangary, trochę śmieci, zeschnięte krzaki pomidorów. I cmentarz. Z brzydkimi, odlanymi z betonu nagrobkami. Pod jednym z nich leży ciało rocznej dziewczynki. Jego syn też ma rok. Został w kraju, a tak niedawno zasypiał mu na kolanach.

Znacznie bliżej, na Śląsku, nie ma już śladu po starym młynie. Rozebrano go, bo groził zawaleniem. Zniknął też dom, w którym na świat przyszedł jego pradziadek, a kopalnię, w której dziadek został śmiertelnie ranny, zastąpiła szkoła wyższa. Wszędzie wokół historia porozrzucała kości. Niektóre należą do tych, którzy spoglądają ze starych zdjęć w rodzinnym albumie.

Dalekie podróże i bliskie spotkania. Obserwacje, komentarze, refleksje. W swoich dziennikach Twardoch przeplata ogólnoludzkie z pokoleniowym; historyczne ze współczesnym, a oswojone z obcym.  Wieloryby i ćmy — autoportret wielokrotny i literacka opowieść o współczesności.
 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
plakatkatamaran
III Katamaranowa Biesiada Literacka
ksiazki
Łódź literacka – kwiecień 2012
golicka-jaboska
Kawiarnia Literacka. Spotkanie z Małgorzatą Golicką-Jabłońską

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*