stanislawtym25 września o godz. 18 w Poleskim Ośrodku Sztuki rozpocznie się spotkanie ze Stanisławem Tymem z okazji wydania ostatnie książki pt. Pies czyli kot. Wstęp wynosi 10 zł.

Stanisław Tym-aktor, reżyser, komediopisarz, scenarzysta, felietonista, autor skeczy.  Od 1956 roku dorywczo dorabiał jako szatniarz i bramkarz w klubie studenckim „Stodoła”. Niedługo później (w 1958 roku) rozpoczęła się jego działalność kabaretowa w „Stodole” oraz współpraca z telewizją. Dostał się na Wydział Aktorski warszawskiej PWST, lecz przerwał studia (a właściwie za sprawą Jana Świderskiego został z nich relegowany) w 1960 roku, by związać się ze Studenckim Teatrem Satyryków (STS) jako aktor, autor i reżyser skeczy. W następnych latach współpracował również z innymi warszawskimi kabaretami (m.in. z „Dudkiem” Edwarda Dziewońskiego).

W sezonie 1963/64 pełnił funkcję dyrektora STS-u. Lata 70. to czas ścisłej współpracy Tyma ze Stanisławem Bareją. Tym był współautorem scenariuszy i odtwórcą głównych ról w najsłynniejszych komediach tego reżysera („Brunet wieczorową porą”, „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz?”, „Miś”). W latach 1984-86 Stanisław Tym pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Dramatycznego w Elblągu. Był stałym felietonistą tygodnika „Wprost” (1991-99) i „Rzeczpospolitej” (2001-2006). Jest laureatem nagrody „Kisiela” dla najlepszego publicysty (1998). W 2004 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W rok później wyróżniono go nagrodą za całokształt twórczości na Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku. Jest autorem zbioru felietonów „Mamuta tu mam”. W 2014 r. ukazał się wybór jego felietonów „Pies czyli kot”.

„Pies czyli kot”- wybór felietonów  z lat 1972-2014, publikowanych m.in. w „Rzeczpospolitej”, tygodnikach „Wprost” i „Polityka” z rysunkami autora.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
szczygiel
Mariusz Szczygieł w 6. dzielnicy
spyro
Spotkanie z György’em Spiró
Panorama literacka Łodzi i województwa łódzkiego. Wokół poezji lat 1919-2019

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*