kotyW poniedziałek, 28 listopada o godz. 18.00. w ujęciu metaforycznym gościem Poleskiego Ośrodka Sztuki będzie ponownie Wisława Szymborska, a to za sprawą książki zawierającej… listy które wymieniała z Kornelem Filipowiczem. Serdecznie zapraszamy na spotkanie z udziałem Michała Rusinka, Tomasza Fiałkowskiego i Marcina Filipowicza i rozmowę o książce Najlepiej w życiu ma Twój kot. Listy. Wstęp dla uczestników jest bezpłatny, rozmowę poprowadzi Dr hab. Prof. Nadzw. Tomasz Cieślak, pracownik Katedry Literatury i Tradycji Romantyzmu UŁ.

O Szymborskiej można mówić bez końca. Pomimo, że już od kilku lat nie ma jej wśród nas, żyje wciąż jej twórczość, pasja i charyzma. Dlatego ponownie pragniemy przybliżyć jej życie, jej charakter i relacje międzyludzkie w jakich pozostawała. Korespondencja to jedno z najlepszych źródeł.

O listach możemy przeczytać: „Najlepiej w życiu ma Twój Kot, bo jest przy Tobie” – pisze z Zakopanego przyszła Noblistka Wisława Szymborska do Kornela Filipowicza. To po jego śmierci powstanie słynny wiersz „Kot w pustym mieszkaniu”. Nie byli typową parą – spędzili ze sobą ponad dwadzieścia lat, ale nigdy razem nie zamieszkali. „Byliśmy końmi, które cwałują obok siebie” – mówiła. W chwilach rozłąki zawsze pisali do siebie listy. Listy zabawne, liryczne, miłosne. Znajdziemy w nich i intymne wyznania i ceny cielęciny czy jajek, refleksje nad własnym warsztatem pisarskim i nad twórczością kolegów, opowieści o rodzinie i przyjaciołach. Mistrzowsko napisane, pełne tęsknoty i czułości pozwalają wniknąć w wyjątkowe uczucie łączące dwoje ludzi, którzy – jak o nich mówiono – nawet jeśli stali do siebie plecami, cały czas patrzyli sobie w oczy.

Michał Rusinek- literaturoznawca, tłumacz, pisarz. Doktor habilitowany nauk humanistycznych. Był Sekretarzem  Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi fundację jej imienia. Jest autorem książek m.in. „Limeryki”,” Limeryki i inne wariacje”,” Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej” a także wielu książek dla dzieci.

Tomasz Fiałkowski – dziennikarz, krytyk literacki, publicysta i edytor, publicysta „Tygodnika Powszechnego”, gdzie zamieszcza recenzje książek. Autor kilkuset wywiadów z pisarzami, tekstów krytycznoliterackich i recenzji, poświęconych polskiej i światowej literaturze. Redagował i opatrzył przypisami  korespondencją W. Szymborskiej i K.Filipowicza.

Marcin Filipowicz-syn Kornela Filipowicza, pracownik Poleskiego Ośrodka Sztuki

Cykl Czytam więc jestem jest jedną ze stałych propozycji Poleskiego Ośrodka Sztuki. Niezmiennie od wielu lat zapraszamy zarówno znanych jak i debiutujących autorów ciekawych nowości literackich. Ideą spotkań jest zbliżenie twórcy z odbiorcą oraz sprowokowanie kulturalnego dialogu.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
krakowskisalon
Spotkanie z poezją Zbigniewa Herberta
Literatura – marzec 2020
Sesja popularnonaukowa poświęcona Janowi Sztaudyngerowi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*